Středa 14. duben 2021
Svátek slaví Vincenc, zítra Anastázie
Oblačno, déšť se sněhem 6°C

Testování školáků v Praze: Používejme PCR testy, jsou spolehlivější, žádá město. Chce i školy v přírodě

Autor: ČTK - 
8. března 2021
16:26

Zástupci hlavního města zaslali ministerstvu školství dopis, v němž žádají při návratu žáků do škol testování na covid PCR testy namísto antigenních. Důvodem je vyšší senzitivita PCR testů. Zároveň chtějí řešit obnovení škol v přírodě, a to za dodržení přísných pravidel. Novinářům to v pondělí řekl radní Vít Šimral (Piráti). Dopis podepsalo 31 zastupitelů Prahy a městských částí. Kvůli špatné epidemiologické situaci jsou všechny školy zavřeny. Výjimku mají školy a školky, do kterých chodí děti záchranářů a dalších nezbytných profesí.

„Podle našich zjištěných výsledků u pilotního testování se ukázalo, že senzitivita antigenních testů u bezpříznakových dětí je velice nízká, a hrozí, že při jejich plošném nasazení přes síto testů projde vysoký počet dětí s falešně negativním testem,“ řekl Šimral.

Testování dětí v uplynulých týdnech vyzkoušel magistrát společně s některými městskými částmi. Například na Praze 9 žáci ZŠ Litvínovská a MŠ Velvarská dostali od radnice domů testy. V případě negativního testu mohli do školy. Formulář s výsledkem odevzdali ve škole. Rozdíly v senzitivitě PCR a antigenních testů se prý pohybovaly v řádu desítek procent.

Dlouhý lockdown s sebou podle Šimrala nese také zhoršování duševní pohody a fyzické kondice dětí. Město proto žádá, aby byly do plánu otevírání škol zahrnuty i alternativy jako pobyty na školách v přírodě. „Praha a její městské části jsou připraveny pomoci s logistikou při zajišťování pobytů homogenních otestovaných školních kolektivů v rekreačních areálech a základnách napříč Českem,“ řekl Šimral. Podle něj je třeba zajistit, aby se v do prázdnin děti alespoň na čas do škol vrátily.

Vedení města rovněž žádá, aby způsob testování nebyl uniformní pro celou ČR, ale aby o něm mohli rozhodovat také zřizovatelé škol, což v případě Prahy je magistrát a městské části.

Video Radnice Prahy 9 a magistrát začaly na Proseku testovat žáky prvních a druhých tříd Základní školy Litvínovská. V pilotním projektu jim rozdaly antigenní testy na covid a děti se testují doma. - CNC/Jan Zázvorka

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa