Pátek 28. ledna 2022
Svátek slaví Otýlie, zítra Zdislava
Zataženo, déšť se sněhem 4°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Podnikatelé chtějí od vlády přes devět miliard na odškodném. Vnitro si najalo právníky

Autor: ČTK - 
7. ledna 2021
13:45

Firmy a podnikatelé žádají po státu kvůli proticovidovým opatřením odškodné za více než devět miliard korun. Na ministerstva vnitra a zdravotnictví přišlo ke konci loňského roku 641 žádostí. Píše o tom deník E15. Ministerstvo vnitra registrovalo žádosti za 5,6 miliardy korun, ministerstvo zdravotnictví za 3,6 miliardy. Ministerstvo vnitra, které má vyřizování žádostí na starosti, kvůli tomu najalo šest advokátních kanceláří. Hodnotu zakázky vyčíslilo na 24,7 milionu korun bez DPH, tedy zhruba 30 milionů korun s daní.

„Ministerstvo vnitra by s ohledem na své kapacitní možnosti nebylo schopno řádně zajistit posouzení doručených žádostí,“ poukázala na počet a objem nároků mluvčí ministerstva Hana Malá. Advokátní kanceláře vybralo ministerstvo v rámci veřejné zakázky v jednacím řízení bez uveřejnění, tedy bez výběrového řízení. Zakázku podle E15 získaly ke konci roku advokátní kanceláře Becker & Poliakoff, Bureš & Bureš, Deloitte Legal, Havel & Partners, JUDr. Daniel Volák a Mgr. Libor Hubáček, MBA.

Úkolem advokátů je posoudit žádosti po právní i ekonomické stránce a určit, zda je daný nárok oprávněný. Součástí smluv je i případné zastupování před soudy, pokud se žadatelé rozhodnou peníze vymáhat soudně. První rozhodnutí o žádostech by mohly být v průběhu ledna, píše server. Ve většině případů žádají o odškodnění firmy, ze 641 žádostí jich podaly 544.

Lidé a firmy mají možnost žádat o odškodnění na základě krizového zákona, který se používá při vyhlašování nouzového stavu a následných opatření. Musejí to udělat do šesti měsíců od doby, kdy se o škodě dozvěděli. Pokud ministerstvo nárok neuzná, může se žadatel obrátit se žalobou na stát a domáhat se peněz před soudem. Už dříve odborníci hovořili o tom, že je ustanovení v krizovém zákoně týkající se odškodnění příliš široké, bylo původně myšleno jen pro jednorázové škody způsobené povodněmi.

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) proto připravil novelu zákona, ve které ustanovení upravil. „Nově se vymezuje, že se nahrazuje pouze skutečná škoda, tedy již nikoli ušlý zisk. To je důležitá změna vzhledem k uzavírání provozoven,“ řekl podle serveru pirátský poslanec Jakub Michálek. Novela ještě čeká na schválení.

První nouzový stav kvůli koronaviru vyhlásila česká vláda 12. března. Podle krizového zákona pak nařídila opatření proti koronaviru. Od 14. března uzavřela řadu provozů. Po deseti dnech omezení prodloužila, ale už podle normy o ochraně zdraví. Podle některých právníků se tak chtěla vyhnout případnému odškodňování. Některá nařízení soud následně zrušil s tím, že omezení jsou možná jen podle krizového zákona. Nouzový stav platil na jaře 66 dní. Druhý nouzový stav v Česku vyhlásila vláda 5. října, po několika prodlouženích potrvá minimálně do 22. ledna.

safinka59 ( 7. května 2021 18:27 )

...zde nastává otázka, proč PČR přehlížela, * řešila domluvou *, nebyla důsledná a nepokutovala všechny, kteří porušovali vládní nařízení !? Celá Evropa se směje přístupu a lhostejnosti !
Mimochodem, státní kasa by přetékala důsledky Covidu by nebyly tak znatelné !
A páni živnostníci ?! Sebranka podvodníků, lhářů s nataženou rukou ! Celá léta podvádějí na daních, zaměstnávají na černo...a všechna bonusy za Covid jsou málo ?!
Je opravdu nutné, aby si finančák zkontroloval všechny odešlé podpory !

bre-burda ( 7. ledna 2021 19:02 )

Proč vládu? Ať žalují covid, za to, že se rozšířil. Vláda koná jen to, co na celém světě, aby tu pandemii udržela pod kontrolou. Kdyby nebylo vládních opatření, tak těm hajzlíkům by bylo naprosto jedno, kolik nás zhebne, hlavně že by si mohli počítat své penízky. Kde je řečeno, že musí být stále v zisku? V tučných létech, co byla, si dozajista vytvořili dostatečné rezervy. Ale těch se nedotknou, oni šilhají po penězích daňových poplatníků.

donypan ( 7. ledna 2021 16:28 )

To by se jim líbylo,nejdříve hází špínu na vládu a místo toho aby sáhli do rezerv, tak žadoní u Babiše.Páni podnikatelé prodejte drahá auta,vily na Bahamách,rezidence vašich bokovek a přežijete.A kdaž ne tak si vezměte co největší svazek klíčů,jděte na václavák a tam cinkejte a s plných plic zakřičte /už je to tady,nebo konec vlády jedné strany/Nevím jestli vám to pomůže,ale určitě se vám uleví.

panda82 ( 7. ledna 2021 15:47 )

Jo oni chtějí, válet si p r d e l a ti co pracují jim to zaplatí, mohou jít pracovat , třebas do nemocnic, stále potřebují pomoc, řvát a natahovat ruku , to se daří

e.lesanova ( 7. ledna 2021 15:42 )

Podnikatelé, kteří disponují mnohamilionovými majetky by neměli dostat nic, podpora pouze těm, kteří OPRAVDU pomoc potřebují, ne těm, kteří roky vydělávali miliony a rozhazovali nalevo, napravo...Nic netrvá věčně, ani non-stop blahobyt a kdo si nevytvářel rezervu, jeho problém jako "kapitalisty".. Nejvíce je slyšet nejmajetnější podnikatele, stejně jako "umělce", kteří vydělávali nemalé peníze..Pak jsou tu řady těch, kteří skutečně řeší, co budou zítra jíst...

Zobrazit celou diskusi
Další videa