Sobota 23. září 2023
Svátek slaví Berta, zítra Jaromír
Zataženo 17°C

Covid vyklidil ulice měst v ČR. Polonahé PF hasičů z Prahy a policie u rodinných hádek

Aktualizováno -
1. ledna 2021
15:45
Autor: ČTK, red - 
31. prosince 2020
05:02

Česko má za sebou zřejmě nezvláštnější oslavy příchodu nového roku v novodobé historii. Kvůli řadě omezením kvůli pandemii nového typu koronaviru se tentokrát Češi museli obejít bez velkolepých ohňostrojů i davového veselí v ulicích. V řadě zemí světa to bylo podobné, jinde ale lidé slavili ve velkém. Co všechno se stalo a dělo v poslední den roku 2020, jak vypadaly půlnoční oslavy i první okamžiky roku 2021 se podívejte v naší online reportáži.

  • Oslavy byly poznamenané protiepidemickými opatřeními, platí zákaz vycházení od 21:00 do 5:00 a zákaz shromažďovaní.
  • Tradiční ohňostroje ani videomappingy se letos nekonaly. Většina měst je zrušila.
  • Dodržování opatření kontrolovaly v ulicích policisté, častěji než dříve vyráželi k rodinným konfliktům.
  • První půlnoc oslavili obyvatelé tichomořských států Samoa a Kiribati  (11:00 SEČ ve čtvrtek), poslední budou Bakerův a Howlandův ostrov USA (13:00 SEČ v pátek).
  • Situaci kolem pandemie koronaviru sledujeme na Blesk.cz v online přenosu.

Silvestr 2020 a Nový rok 2021
Filtr:
Vše Důležité Foto Video Sociální sítě
Zobrazit nové zprávy
13:45
1. 1. 2021
!

Za Blesk.cz Vám přejeme do nového roku hodně zdraví, štěstí a více pohody, než tomu bylo během poměrně dramatického roku 2020. A děkujeme Vám za sledování našeho silvestrovského onlinu.

13:35
1. 1. 2021

Odvážné PFko připravili pražští hasiči z Holešovic.

13:30
1. 1. 2021

Svůj novoroční pozdrav zveřejnil i primátor Prahy Zdeněk Hřib (Piráti).

13:25
1. 1. 2021
!

Šéf Sněmovny Radek Vondráček (ANO) při novoročním projevu s výhledem nového roku demonstrativně sundal roušku. Mínil to jako nakročení do nového roku a jako vyjádření naděje, že se v novém roce podaří epidemii porazit. "Pokud bych měl nějak stručně charakterizovat loňský nelehký rok, použil bych slova, že nám ukázal, jací jsme. Jaký jsme národ, jaký je náš stát, jaký je každý z nás. Jsem si jist, že jsme ze sebe dali mnohem více toho lepšího," ujistil.

Značnou část svého projevu věnoval epidemii. "Covidová statistika jsou jen čísla. Za nimi jsou však konkrétní lidé, jejich životní příběhy, jejich jména, jejich tváře. Tváře lidí, kteří mohli žít, nebýt epidemie," poznamenal.

Vyzval proto občany, aby se nechali očkovat. "Všechny vás pak prosím, až budete mít možnost, dejte se očkovat. A do té doby se snažte chránit sebe i své okolí, jak jen to půjde. Nic nyní nemůže být teď důležitějšího než přežít. Vše ostatní jde napravit," apeloval.

Tím nejhorším, co covid kromě smrti přinesl, je podle třetího nejvyššího ústavního činitele hlubší rozdělení společnosti. "Epidemie otevřela novou štěpící linii. Ale zejména obnažila a zdůraznila ty staré, které už v našem národě dřímaly, nebo se projevovaly dříve," uvedl Vondráček.

 

Video  
Video se připravuje ...
13:12
1. 1. 2021

Vystrčil zdůraznil, že není čas si dokazovat, kdo je lepší či pracovitější a je potřeba pochopit, že je ve společném zájmu být solidární, táhnout za jeden provaz nebo nestrefovat se za každou cenu do politického soupeře. "Pokud toto vše nepochopíme, potom bude naše schopnost se úspěšně se zákeřnou pandemií vypořádat významně oslabena," řekl. Je podle něj povinností nepřipustit, aby kvůli státním koronavirovým opatřením nebyly narušeny základní společenské vazby a vztahy. "Pokud by se tak totiž stalo, hrozí, že onemocní také naše duše. Hrozí, že následně můžeme přijít také o to nejcennější - o důvěru ve svobodu a v demokracii," řekl.

Češi jsou podle Vystrčila schopný, hrdý, pracovitý a svobodomyslný národ. "I proto, prosím, nepropadejme malomyslnosti, podlézavosti, deziluzi nebo pasivitě, které jsou často přiživovány úmyslně šířenými dezinformacemi nebo pomluvami," poznamenal. Vyzval, aby se lidé nenechali rozeštvat, rozdělit a nerezignovali na tradiční pojetí parlamentní demokracie.

K překonání pandemie může podle Vystrčila přispět každý. "Stačí k tomu nosit roušku, dodržovat rozestupy a dodržovat další pravidla," řekl. Za cestu ke svobodě označil očkování. "Nezapomínejme, prosím, že i hloupost nebo nezodpovědnost mohou zabíjet," dodal.

13:02
1. 1. 2021
!

"Stejně jako Václav Havel i já jsem přesvědčen, aby vám lhali. Tak tedy po pravdě: již delší čas žijeme v podivné době a nemáme za sebou úplně dobrý rok," připustil ve svém projevu šéf Senátu Miloš Vystrčil (ODS). Vláda na začátku reagovala rychle a správně, lidé neváhali a přiložili ruku k dílu - šili roušky, vzpomíná Vystrčil.

"Předpokládám, že celá řada z nás také vnímá nebo přímo zažívá např. v důsledku osobní izolace nebo nedostatku společenských kontaktů růst vztahových a sociálncích problémů," podotkl.

Video  
Video se připravuje ...
12:53
1. 1. 2021

"Silvestrovská noc byla v ulicích České republiky klidná a policisté neřešili žádné zásadní problémy související s oslavami. Noční služba byla srovnatelná s běžnými dny v týdnu v počtu policejních výjezdů i přijatých oznámení. Na všech místech země dominovala oznámení na rušení nočního klidu, porušování zákazu vycházení kvůli používání pyrotechniky na veřejných místech a častěji než obvykle jsme jezdili k partnerským či rodinným konfliktům v domácnostech. Přestupků za porušení mimořádných a krizových opatření jsme v průběhu včerejšího dne zjistili celkem 613. 491 z nich vyřešili policisté domluvou, ostatní pak příkazem na místě nebo oznámením správnímu orgánu," hlásí Policie ČR.

12:47
1. 1. 2021

Při silvestrovské oslavě v Asti v severoitalském regionu Piemont přišel o život 13letý chlapec. Podlehl poraněním břicha způsobeným zábavní pyrotechnikou. Podobně přišly k úrazu desítky lidí v celé Itálii. Podle agentury APA je to ale mnohem méně než v minulých letech.

12:45
1. 1. 2021

V berlínské čtvrti Neukölln zcela vyhořel a zřítil se supermarket o ploše 800 metrů čtverečních. Mluvčí hasičů dnes ráno agentuře DPA řekl, že v zadní části obchodu zjevně byla uskladněna zábavní pyrotechnika, která explodovala. Ohrožovala i zhruba 110 zasahujících hasičů, ale zraněn při incidentu nikdo nebyl a ráno už byl požár z velké části pod kontrolou.

12:40
1. 1. 2021
!

Dvě násilná úmrtí v prvním dni nového roku! V jednom z mosteckých bytů dnes zemřel na střelné zranění muž. "Policie případ vyšetřuje, nevyloučila zatím vraždu, sebevraždu ani nešťastnou náhodu," řekla bez dalších podrobností mluvčí policie Alena Bartošová. "Vrtulník ráno letěl k vážnému úrazu, ke střelnému poranění. Muž utrpěl zranění neslučitelná se životem," uvedl mluvčí záchranářů Prokop Voleníku s tím, že nemůže sdělovat bližší informace.

Druhá tragédie se udála na Kroměřížsku - po rodinné rvačce zde zůstal jeden mrtvý. „Nad ránem, krátce před čtvrtou hodinou, došlo mezi rodinnými příslušníky k závažnému násilnému trestnému činu s následkem smrti, který nyní řeší krajští kriminalisté,“ informovala podle Novinek mluvčí policie Simona Kyšnerová. Kdo byl obětí a co přesně se v rodině událo nesdělila.

12:21
1. 1. 2021

Navzdory přísným protiepidemickým opatřením se silvestrovské oslavy v Německu neobešly bez incidentů. Ve východní spolkové zemi Braniborsko zemřel 24letý muž, když v obci Rietz-Neuendorf krátce po půlnoci odpálil podomácku vyrobenou pyrotechniku. Muž byl se skupinou dalších osob na nezastavěném soukromém pozemku a nikdo jiný zde nebyl zraněn.

12:15
1. 1. 2021
12:00
1. 1. 2021

Champs Elysées, Times Square a Copacabana na Silvestra před rokem a včera. Covid poznamenal oslavy po celém světě, čtěte ZDE

Silvestr bez covidu a s covidem: Champs Elysées v Paříži v roce 2019 a 2020 Silvestr bez covidu a s covidem: Rozdíl v oslavách 2019 a 2020 na Times Square v New Yorku Silvestr bez covidu a s covidem: Rozdíl v oslavách 2019 a 2020 na Copacabaně v Brazílii
11:41
1. 1. 2021

V Marseille na jihu Francie policie rozehnala ilegální noční oslavu 300 lidí a 150 osobám byla uložena pokuta ve výši 135 eur (3530 Kč) za porušení zákazu vycházení. Tři organizátoři oslavy byli zatčeni.

11:22
1. 1. 2021

Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák na Nový rok informoval o poklesu růstu nakažených, index PES je však celorepublikově popré na 90 bodech ze sta.

11:11
1. 1. 2021

První dítě letošního roku v Praze se narodilo v 1:06 v Ústavu pro péči o matku a dítě v Podolí. Chlapec váží 3,7 kilogramu a měří 53 centimetrů. O čtvrt hodiny později se v porodnici U Apolináře, tedy na Gynekologicko-porodnické klinice 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, narodila holčička vážící 3,3 kilogramu a měřící 49 centimetrů.

Jako třetí v novém roce se v metropoli narodila holčička Evelína. Na svět přišla na gynekologicko-porodnickém oddělení v nemocnici Motol v 1:40. Podle mluvčí nemocnice Ludmily Šimáčkové novorozená dívka váží 3,8 kilogramu a měří 49 centimetrů.

Praha tradičně odměňuje 15.000 korunami všechny děti, které se na Nový rok narodí matkám s trvalým bydlištěm na území hlavního města.

10:56
1. 1. 2021

Záchranáři v Libereckém kraji tak klidný silvestr nepamatují. K nejvážnějším událostem patřil požár dvou aut v Raspenavě, která zapálila zřejmě petarda, a otrava dvou lidí v Ohrazenicích oxidem uhelnatým, jež ale s oslavami nesouvisela.

„Za nás to byla jedna z náročnějších nočních služeb, se silvestry, na které jsme zvyklí, se to ale nedalo srovnávat,“ řekl mluvčí záchranné služby Michael Georgiev. Tentokrát například nemuseli odvážet ani jeden případ intoxikace alkoholem.

„Pátrali jsme také po jednom sebevrahovi a po opilém muži, který zmizel z dohledu svému kamarádovi. V obou případech ale mělo pátrání šťastný konec," doplnila krajská policejní mluvčí Ivana Baláková.

10:54
1. 1. 2021

O silvestrovské noci strážníci v Praze zjistili 183 porušení krizových opatření. V 17 případech uložili pokuty v celkové výši 8800 korun, 19 porušení oznámili správnímu orgánu, zbytek jich řešili domluvou. Několik pokut udělili také za porušení vyhlášky o zákazu používání pyrotechniky na vybraných místech. Operátoři tísňové linky přijali enormní počet dotazů ohledně pyrotechniky. Lidé se ptali hlavně na to, kde mohou pyrotechniku použít. Uplynulé oslavy konce roku hodnotí ale pražští strážníci jako nejklidnější za několik posledních let, uvedla mluvčí pražské městské policie Irena Seifertová.

10:38
1. 1. 2021

Novoroční oslavy v Ústeckém kraji se podle hasičů, policistů a záchranářů obešly bez větších problémů. Policie podle mluvčí Aleny Bartošové řešila nejčastěji porušování zákazu vycházení, dále pak oznámení o rušení nočního klidu. „Více méně jsme žádnou závažnou událost neřešili,“ uvedla Bartošová. „O silvestrovské noci jsme nejvíce řešili porušení zákazu vycházení, které bylo spojené s odpalováním pyrotechniky a v několika případech jsme prověřovali oznámení, které se týkalo hluku v bytech," doplnila mluvčí s tím, že nejvíce zasahovala policie na Děčínsku a Chomutovsku.

Lidé v Ústí nad Labem pyrotechniku odpalovali celý den, ve 21:00 petardy utichly a bouchat začaly opět o půlnoci. Podle zástupce ředitele ústecké městské policie Jana Novotného byly letošní silvestrovské oslavy klidné. „V pěti případech jsme hasili křoví, stromy, nějaké odpadkové koše. Bylo to o dost klidnější,“ řekl dnes Novotný ČTK.

Mluvčí krajských hasičů Lukáš Marvan uvedl, že letos zasahovali v regionu hasiči o poznání méně než bývá zvykem. "Jednotky v Ústeckém kraji zasahovaly během silvestrovské noci od 20:00 do 5:00 u 11 požárů. Jednalo se o požáry odpadu, popelnic, okrasných keřů a zbytků zábavní pyrotechniky," uvedl v ranní tiskové zprávě Marvan. Doplnil, že na Teplicku hořela dodávka, na Chomutovsku pak vrak osobního auta.

Z pohledu záchranářů by se dala silvestrovská noc považovat za klidnější. "Zasahovali jsme téměř u dvou desítek osob, které byly zraněné nebo byli pod vlivem alkoholu a zranili se," uvedl mluvčí Prokop Voleník. Záchranáři nejčastěji zasahovali u mladých mužů, kteří měli zranění způsobené zábavní pyrotechnikou. "Z toho jeden muž byl převezen na speciální pracoviště do Ústí nad Labem na oční oddělení, protože došlo k výbuchu pyrotechniky před obličejem a měl vážně poraněný obličej. Druhý muž utrpěl středněvážné zranění v oblasti intimních partií právě od petardy a byl převezen také na speciální pracoviště do ústecké nemocnice," doplnil mluvčí..

10:20
1. 1. 2021

Obránce Galatasaraye Istanbul a norské fotbalové reprezentace Omar Elabdellaoui utrpěl při silvestrovských oslavách vážná zranění, když mu v rukou explodovala zábavní pyrotechnika. Podle tureckého klubu má devětadvacetiletý hráč popáleniny v obličeji a na rukou a poraněné oko.

Elabdellaoui byl převezen do nemocnice. "V ohrožení života není," uvedl Galatasaray, jehož dres obléká fotbalista s marockými kořeny od této sezony. Předtím hrál za Hull, Olympiakos Pireus či Feyenoord. V norské reprezentaci, za kterou nastoupil ve 47 zápasech, je zástupcem kapitána.

9:56
1. 1. 2021

I silvestrovská noc v Moravskoslezském kraji se obešla bez mimořádných událostí. U zranění při odpalování pyrotechniky zasahovali tentokrát pouze dvakrát, šlo o středně těžká zranění prstů ruky a oka.

Od čtvrtečního rána do 06:00 Nového roku vyjížděli záchranáři ve 453 případech, což je čtvrtinový nárůst oproti dlouhodobému průměru v kraji. Mezi událostmi dominovaly pády se zraněními hlavy či končetin a řezná poranění od skla, často se za nimi stály účinky alkoholu. Byli ošetřeni i dva cyklisté, na horách se čtyři lidi zranili při jízdě na saních nebo bobech.

09:42
1. 1. 2021
!

První dítě roku 2021 v Plzeňském kraji, a zřejmě i celé ČR, je Viktorie, která přišla na svět minutu po půlnoci ve Fakultní nemocnici Plzeň.

9:39
1. 1. 2021

Výjimečně klidnou silvestrovskou službu hlásí i pražští hasiči. Zasahovali u 18 požárů, které souvisely se zábavní pyrotechnikou, většinou se podle jejich mluvčího Martina Kavky jednalo o menší požáry křoví a zbytků pyrotechniky. „První výjezd roku 2021 měla 4 minuty po půlnoci jednotka z chodovské stanice, která vyjela k požáru křovin. Mimo menší požáry hasiči likvidovali i požár dřevěných palet v Řeporyjích na ploše 10 x 5 metrů, plastové části osobního vozidla v Braníku a požár pyrotechniky v nákladovém prostoru dodávky v ulici Radimova,“ uvedl Kavka.

Silvestr u pražských hasičů. V noci na 1. ledna 2021 zasahovali u 18 požárů souvisejících s oslavami. Silvestr u pražských hasičů. V noci na 1. ledna 2021 zasahovali u 18 požárů souvisejících s oslavami. Silvestr u pražských hasičů. V noci na 1. ledna 2021 zasahovali u 18 požárů souvisejících s oslavami.
9:32
1. 1. 2021

„Nejklidnější silvestr, co jsme kdy zažili.“ Tak hodnotí uplynulou noc pražští záchranáři, ve speciálním modulu Golem, který byl přistaven na Václavském náměstí, neošetřili ani jednoho pacienta. Zdravotníci vyjeli během noci ke 150 případům, což je podobný počet událostí jako za běžné noční služby. V přímé souvislosti se silvestrovskými oslavami bylo 18 případů, úraz pyrotechnikou zaznamenali záchranáři jen jeden. 

Na Václavském náměstí stojí modul pro hromadná neštěstí Golem Na Václavském náměstí stojí modul pro hromadná neštěstí Golem
9:28
1. 1. 2021

Relativně klidný oproti předchozím letům byl silvestr i pro pražské policisty. „V průběhu silvestrovské noci policisté v pražských ulicích neřešili žádné zásadní problémy. Nejvíc oznámení se týkalo pouštění pyrotechniky, těch bylo 54, rušení nočního klidu bylo oznámeno 26krát a porušení zákazu vycházení celkem 10krát,“ uvedla mluvčí pražské policie Violeta Siřišťová pro Blesk.cz.

 

„Celkově pražská policie vyjížděla od šesti večera do šesti rána k celkem 269 oznámením, což je o 50 méně než loni,“ dodala mluvčí. Během noci zadrželi celkem 22 lidí, na demonstraci na Václavském náměstí tři lidi zajistili. „Ti jsou v současné chvíli podezřelí z přestupkového jednání,“ upřesnila.

Ocicko ( 1. ledna 2021 19:05 )

"Pepa Vyskoč" zase zaperlil. Kdyby neměl tahák,tak nebyl schopen něco vykoktat.

e.lesanova ( 1. ledna 2021 15:52 )

Vzpomínat na Havla se stalo "módou" stejně založených, kteří leští bez ustání kliky EU či USA, kteří by bez mrknutí oka prodali svůj národ, naslibovali hory doly a pak se napakovat a národ v tom nechat vymáchat...Taky vzpomínáme...na to, jak jsme se seznámili s největší restituční zlodějnou, nezaměstnaností, exekucemi, lichvou, bezdo­movec­tvím­..."D­íky", Havle, po tvé éře tu nezůstal kámen na kameni

t.novak ( 1. ledna 2021 14:38 )

Vzpomenout na Václava Havla, bychom měli všichni, vždyť to on, nás vyvedl z komunistické hrůzovlády🤮💩 Čest jeho památce👍

1pravda1 ( 1. ledna 2021 14:05 )

nejlepší stejně bylo včera 7 pádů Honzy Dědka s Holubovou, která jasně řekla, že má dost toho pokrytectví, kdy se pomlouvají druzí, ale že je KLAUS ST. HOMOSEXUÁL ZVANÝ KIKINA TAK TO SE LÉTA TAJÍ... BYL BY VŮBEC PŘEDSEDOU ČEHOKOLIV V TÉ DOBĚ... ?

1pravda1 ( 1. ledna 2021 14:01 )

co to bylo za odeesáckou ostudu, nejenže samozvaný Tchajwanec sotva čte a koktá, ještě lže, že člověk najde pomocnou ruku na konci své paže je staré klausovsko odeesácké heslo, které dobře známe a znamená - od státu pomoc nečekej, pomoz si sám.... rozhodně neznamená, že má někomu ta ruka pomáhat... byl fakt zmatený, ukoktaný, páté přes deváté... Kubera býval jasný a přímý a to, co četl tomu věřil...

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud