Covid vyklidil ulice měst v ČR. Polonahé PF hasičů z Prahy a policie u rodinných hádek
Česko má za sebou zřejmě nezvláštnější oslavy příchodu nového roku v novodobé historii. Kvůli řadě omezením kvůli pandemii nového typu koronaviru se tentokrát Češi museli obejít bez velkolepých ohňostrojů i davového veselí v ulicích. V řadě zemí světa to bylo podobné, jinde ale lidé slavili ve velkém. Co všechno se stalo a dělo v poslední den roku 2020, jak vypadaly půlnoční oslavy i první okamžiky roku 2021 se podívejte v naší online reportáži.
- Oslavy byly poznamenané protiepidemickými opatřeními, platí zákaz vycházení od 21:00 do 5:00 a zákaz shromažďovaní.
- Tradiční ohňostroje ani videomappingy se letos nekonaly. Většina měst je zrušila.
- Dodržování opatření kontrolovaly v ulicích policisté, častěji než dříve vyráželi k rodinným konfliktům.
- První půlnoc oslavili obyvatelé tichomořských států Samoa a Kiribati (11:00 SEČ ve čtvrtek), poslední budou Bakerův a Howlandův ostrov USA (13:00 SEČ v pátek).
- Situaci kolem pandemie koronaviru sledujeme na Blesk.cz v online přenosu.

Policie v Královéhradeckém kraji v poslední den v roce mírně posílila dohled nad dodržováním opatření proti šíření koronaviru. Zaměřila se na místa, kde by se lidé mohli shromažďovat, jako centra měst. Policie v hradeckém kraji do 22:00 nemusela řešit vážnější prohřešky, lidé vládní nařízení většinou dodržovali. ČTK to dnes ve 22:00 řekla mluvčí krajské policie Eva Prachařová. Od 21:00 je kvůli riziku šíření koronaviru zákaz vycházení. Podle policie by lidé měli oslavy Nového roku přizpůsobit aktuálním platným nařízením.
Opilý řidič v Plzni si spletl výjezd z kruhového objezdu a najel do kolejiště tramvají, kde se svým vozem zůstal zaklíněný. Zřejmě vyrazil narychlo, protože měl na nohách nasazené růžové pantofle. Nehoda se stala v ranních hodinách na kruhovém objezdu mezi ulicemi Dobřanská a Kaplířova. K mladému řidiči vozidla značky Škoda Fabia byli přivoláni hasiči, kteří za pomoci techniky vozidlo vyprostili.
Policistům mladík nadýchal přes jedno a půl promile. „Tato nehoda omezila provoz tramvajové dopravy na přibližně jednu hodinu. Ke zranění žádné osoby nedošlo,“ podotkla mluvčí plzeňské policie Michaela Raindlová.

Půlnoc už mají za sebou v Turecku, Tanzánii, Saudské Arábii, v Rusku, Kataru, na Madagaskaru, Kuwaitu, v Keni, Iráku, Ethiopii a Bělorusku.

Na Staroměstském náměstí je klid. I když během odpoledne a v podvečer se tam procházely rodiny či lidé ve dvojicích, kteří si přišli prohlédnout vánoční strom, před desátou už bylo náměstí liduprázdné. Na místě jsou podle redaktora Blesk.cz policejní hlídky a záchranáři.

Shromáždění už skončilo i na Václavském náměstí, uvedli policisté krátce před desátou s tím, že na místě zajistili celkem tři lidi.
Shromáždění i na Václavském náměstí skončilo. Policisté zajistili celkem 3 osoby, nedošlo k žádným zraněním. Na okolí Václavského náměstí dále dohlížíme, vše v pořádku 👍 pic.twitter.com/sjT2VXnYLF
— Policie ČR (@PolicieCZ) 31. prosince 2020

Demonstraci na Václavském náměstí před pár desítkami minut organizátor ukončil. Přesto na místě zůstalo asi 30 osob. Policisté je megafonem upozornili na porušení protivládních opatření, po několika minutách se zbytek demonstrantů rozešel. Policie Václavské náměstí po 21:00 ze všech stran uzavřela, vstup na něj hlídají těžkooděnci.
Organizátor shromáždění ukončil. Přibližně 30 osob však zůstává na místě. Policisté přítomné upozorňují na porušování krizového opatření vlády o pohybu a pobytu osob na veřejně přístupných místech a vyzývají je, aby opustili Václavské náměstí. pic.twitter.com/97HpO48Ox5
— Policie ČR (@PolicieCZ) 31. prosince 2020
Dvacet lidí zahynulo při dopravní nehodě v Alžírsku, šlo většinou o občany afrických zemí. Vůz se převrátil. Dalších 11 osob bylo zraněno, informovaly agentury Reuters a AFP s odvoláním na místní úřady.
Nehoda se stala v 16:20 poblíž města Ajn Mguel v pouštní provincii Tamanraset, asi 2 000 kilometrů od Alžíru, hlavního města země. Tamanraset je podle Reuters křižovatkou pro ilegální migranty ze sousedních zemí, především Mali a Nigeru.

Demonstrace proti vládním opatřením byla prostřednictvím sociálních sítí svolána i před dům premiéra Andreje Babiše. Akce měla začít těsně před devátou hodinou, tedy v době, kdy začíná platit zákaz vycházení. Organizátoři vyzvali účastníky, aby si přinesli vlastní jídlo a nápoje a také transparenty. Roušky měli podle jejich slov nechat doma.
Na místo se sjelo několik policejních hlídek, nakonec se objevili pouze dva organizátoři – muž a žena. Na akci přijeli až od Plzně a redaktorovi Blesku sdělili, že akci mysleli ironicky. Se slovy: „Přece nebudeme koukat doma na Menšíka,“ a po výzvě policie, ať místo opustí, odešli. Na akci přijela i žena, která z auta pustila státní hymnu, otočila se a jela pryč

„Připíjím na lepší a zdravější rok 2021,“ napsala si k černobílé fotografii ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) „Přeji Vám hlavně zdraví a spokojenou rodinu! Protože to si sama nejvíce přeji pro sebe. A slavte, prosím, komorně! To je to nejlepší, co pro sebe můžeme v tuto chvíli udělat,“ vzkázala ministryně.
Připíjím na lepší a zdravější rok 2021. Přeji Vám hlavně zdraví a spokojenou rodinu ❤️! Protože to si sama nejvíce přeji pro sebe. A slavte, prosím, komorně🙏! To je to nejlepší, co pro sebe můžeme v tuto chvíli udělat. pic.twitter.com/8GY56ZMxp9
— Jana Maláčová (@JMalacova) December 31, 2020
Vedle hlavního města a Brna se proti vládním koronavirovým opatřením protestovalo i v Ostravě, Olomouci nebo Jihlavě. Lidé se za tím účelem začali scházet po 19:00. V Ostravě policie asi 30 minut po začátku demonstrace hlásila dvě desítky účastníků, stejně jako v Olomouci. Krátce po 20:00 policie oznámila, že v Ostravě a Jihlavě protesty skončily a v Olomouci se lidé rozcházejí. Na další místa se podle ní demonstranti nedostavili.
Právo demonstrací vláda kvůli šíření koronaviru svým nařízením omezila. Nařízení se týkala maximálního počtu účastníků 100 lidí, srocování do skupinek po maximálně 20 účastnících, rozestupů mezi skupinkami a nošení roušek.

Petardy zřejmě vystrašily v Brně psy, zaběhli se. Brněnští strážníci evidují během silvestrovského večera už několik pobíhajících psů bez svých pánů. „Probíhali Lerchovou a Žitnou ulicí. Jiného psa v Černých Polích odchytil kolemjdoucí. Zvíře někomu uteklo s košíkem i obojkem,“ uvedl mluvčí strážníků Jakub Ghanem.
Strážníci odchytávají bezhlavě prchající psy na silnicích a dalších nebezpečných místech. „Obvykle zvíře zajistí naše hlídky a není nutné přivolat odchytovou službu. V případě, že by pes doputoval až do útulku, mohou ho majitelé najít https://www.mpb.cz/nalezeni-psi,“ poradil Ghanem.

V Česku úderem 21. hodiny začal platit zákaz vycházení, výjimku z něj mají jen lidé, kteří cestují do práce nebo pracují, případně se vracejí do svého bydliště. A ti, kteří venčí své psy do 500 metrů od svého bydliště.

Zcela prázdná náměstí byla dnes večer ve Zlíně, Uherském Hradišti, Valašském Meziříčí či Holešově. Přestože zákaz vycházení kvůli epidemii koronaviru a souvisejícím vládním opatřením platí až od 21:00, náměstí se vylidnila již dříve, již po 19:00 se objevovali jen jednotlivci. Zatímco v jiných letech se poslední den v roce plnila centra měst, letos zažívají lidé v regionu i celé republice netradiční závěr roku.

Francouzský prezident Emmanuel Macron v novoročním projevu prohlásil, že Británie zůstává spojencem Francie, a přislíbil krajanům vyvarovat se pomalosti při očkování proti covidu.

V hlavním městě Severní Koreje Pchjongjangu zhlédly tisíce lidí představení na náměstí a ohňostroj. Podle odborníků na KLDR byly letošní oslavy viditelně méně početné, než v předchozích letech. Severní Korea tvrdí, že dosud nezaznamenala žádný případ nákazy koronavirem. O tom ale pochybují analytici z Jižní Koreje a Spojených států.

Hasiči v Praze do 20. hodiny zasahovali zatím u tří případů, které souvisely se silvestrovskými oslavami. „Jednalo se o menší požáry zbytků pyrotechniky,“ uvedl jejich mluvčí Martin Kavka.
Centrum Brna se o silvestrovském podvečeru téměř vylidnilo, venku se míjeli jen jednotlivci či dvojice. Záchranné složky nemusely v souvislosti s oslavami do 19:00 řešit nic mimořádného, sdělili jejich mluvčí. V ulicích je přesto tak jako každý rok zvýšený počet policistů. Na náměstí Svobody se po 19:00 sešel jistý počet protestujících proti vládním koronavirovým opatřením, stejně jako v Praze, kde se protestů účastní asi 80 lidí.
Podle mluvčího brněnské policie Davida Chaloupky se věci budou řešit domluvou, jen pokud tato nepomůže, může přijít na řadu předání přestupku správnímu orgánu nebo pokuta až 10 000 korun. Mluvčí brněnských strážníků Jakub Ghanem uvedl, že sotva padla tma, začali se na linku 156 obracet první volající, kteří nesouhlasí s házením petard a odpalováním ohňostrojů. Strážníci hlásí zatím největší problémy na Cejlu. „Podle pracovníků dopravního podniku tam házela skupina mladých lidí petardy pod projíždějící tramvaje. Ani přes rychlý příjezd a svoji častou přítomnost však hlídky doposud nikoho nepřistihly,“ řekl mluvčí.
V České republice platí zákaz vycházení od 21:00 do 05:00, restaurace mohou do 20:59 prodávat občerstvení jen přes výdejní okna. Je omezen počet účastníků hromadných akcí na dva lidi. Na veřejně přístupných místech je také zakázáno pití alkoholu.

Nový rok už očekávají také v Dubaji, kde jsou oslavy tradičně velkolepé. Rok 2021 už zdobí unikátní a ikonickou dubajskou stavbu Burj Khalifa.

Na Václavském náměstí se kolem sedmé hodiny sešla asi osmdesátka demonstrantů proti vládním opatřením. Policisté museli zasáhnout hned v úvodu shromáždění, když došlo k menší potyčce. Policisté zpacifikovali donucovacími prostředky dva účastníky. Organizátor demonstranty vyzval ke klidnému protestu, ti jeho apel uposlechli.

Půlnoc už mají za sebou v Nepálu, v Indii a právě ji odpočítávají v Uzbekistánu, Pákistánu a Afghánistánu.

Projev k národu přednesla dánská královna Margrethe II. Řekla, že letošní rok byl složitý a doporučila všem vakcínu proti covidu19.
"Pepa Vyskoč" zase zaperlil. Kdyby neměl tahák,tak nebyl schopen něco vykoktat.