Středa 7. června 2023
Svátek slaví Iveta / Slavoj, zítra Medard
Oblačno, bouřka 21°C

Blatný hájil strategii: Na očkování jsme připraveni... Ale na zdravé se dostane až v létě

Autor: simao, trm - 
5. ledna 2021
16:00

Česko doteď naočkovalo proti covidu-19 asi jen 13 tisíc lidí z rizikových skupin, především zdravotníků. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) si přesto pochvaluje, že ČR má jako jedna z mála hotovou očkovací strategii. Rizikové skupiny se podle něj vakcíny dočkají do března, mnohem déle si ale počkají zdraví zájemci. Ti se sice mohou registrovat už od začátku února, podle Blatného se na ně ale dostane až v létě.

Vláda čelí pochybnostem s ohledem na očkování. Podle bývalého ministra zdravotnictví Romana Prymuly dostalo už v ČR vakcínu asi 15.000 lidí. Číslo nemusí být úplně přesné, protože zatím nefunguje centrální informační systém, řekl v České televizi. A měl pravdu, číslo je nižší.

Přesný počet lidí, kteří opravdu již byli očkováni, nezná ani Prymulův nástupce Jan Blatný. Včera večer bylo kolem 13 tisíc nahlášených očkovaných z nemocnic, dnes číslo bude vyšší, upozornil. „Tím, že očkujeme konkrétní prioritní skupiny, tak tam dochází někdy k mírnému posunutí těch termínů. Jestliže mám třeba 20 sester na JIP, které potřebují proočkovat a některá z těch sester může mít službu ne dnes, ale pozítří, tak tam se to může posunout. Já nechci očkovat za každou cenu každého, já potřebuji očkovat osoby, které to jako prioritní potřebují,“ tvrdí Blatný.

Lidé starší 80 let se budou moci podle dřívějších slov premiéra Andreje Babiše (ANO) registrovat od 15. ledna, ostatní od února. Postupně jim pak podle zdravotního stavu a věku budou přidělované termíny. Pro ostatní veřejnost Blatný potvrdil spuštění rezervací od 1. února. Podle Všeobecné zdravotní pojišťovny se bude veřejnost u praktiků očkovat nejspíš v březnu. Od tohoto měsíce by Česko mělo dostávat dva miliony dávek měsíčně a denně očkovat kolem 80.000 dávek.

Blatný očekává, že prioritní skupiny, do kterých spadá asi 600 tisíc lidí, budou naočkovány právě nejpozději v březnu. „Jsme jedna ze zemí, která má v podstatě přichystanou očkovací strategii,“ podotkl s tím, že třeba Rakousko jí bude dokončovat koncem měsíce. „Takže si myslím, že tam nejsme vůbec v ničem pozadu,“ říká a představuje metodický pokyn, který má detailně popsat, jak očkování bude probíhat pro jednotlivé skupiny obyvatelstva. Materiály budou připomínkovány do pátku, následně o pokynu bude jednat vláda.

Video  Blatný o očkování Čechů: Jsme připraveni dobře. A zdraví mladí lidé si na vakcínu počkají nejspíše do léta 2021  - Blesk Zprávy / ČTK
Video se připravuje ...

Očkování pro širokou veřejnost až v létě

Široká veřejnost se vakcín dočká až později. „Pro lidi, kteří nemají vůbec žádné zdravotní problémy a jsou mladí, tak na ně se pravděpodobně dostane vakcína někdy na přelomu jara a léta, spíš bych řekl, během léta. Předpokládáme, že tu kýženou část populace kolem 5 milionů lidí bychom měli být schopni proočkovat zhruba do konce léta. A to očkování samozřejmě i těch následujících osob, které o to budou mít zájem, může pokračovat dále. Vakcín máme dost. Vakcín máme objednáno více, než budeme potřebovat,“ uvedl ministr Blatný na tiskovce.

Dosavadní vakcinační strategie počítá zpočátku s očkováním ve 30 centrech v nemocnicích, postupně by se pak měli zapojit praktičtí lékaři. Kapacity se budou navyšovat podle toho, jak bude Česko dostávat další dodávky vakcíny.

Podle Prymuly to nepůjde jen v nemocnicích a ordinacích praktiků, potřeba budou velká centra. S těmi počítá pro každý okres i alternativní strategie, kterou v pondělí pro Jihočeský kraj představil jeho hejtman Martin Kuba (ODS). Blatný s nimi ale nepočítá.. „Naplní se tehdy, až bude dostatek vakcín. Vidíte, že v Německu sice stojí, ale zejí prázdnotou. To určitě nechceme, nebylo by to ani ekonomické,“ podotkl. Blatný dál prosazuje očkovací centra navázaná přímo na zdravotnická zařízení i kvůli proplácení pojišťovnou.

Ministerstvo zdravotnictví by mělo každý čtvrtek zveřejňovat týdenní údaje o dodávkách vakcíny a o počtu očkovaných, poznamenal také Blatný.

Video  První dávka pro Babiše! V Česku začalo očkování proti covidu-19.  - Blesk
Video se připravuje ...

Pollo ( 6. ledna 2021 11:03 )

Nejdřív si přečti, umíš-li to, článek, pak projev Babišárny, a pak se zamysli, teda jsi-li toho schopen. Ale nadávat anonymně vlastně můžeš hned, o to předchozí se nesnaž, ať ti nezaskočí kobliha!

ANO_nam_bude_lip ( 6. ledna 2021 10:02 )

Ta rýmička od soudruhů z komunistické Číny funguje dobře.
U nás některá krematoria již nestíhají nával mrtvol likvidovat.

Ruda_uderka ( 6. ledna 2021 09:59 )

Náš soudruh Babiš má pravdu, když říká, že od února. Ale příštího roku, až bude ostatní svět saturován a vykcíny bude přebytek. Bude ve slevě a ušetřené peníze dostane Agrofert, který Babišovi "nepatří".

Shelby16 ( 6. ledna 2021 08:12 )

Babiš sliboval od února pro všechny zájemce, ale asi zapomněl dodat v jakém roce to bude protože evidentně od tohoto února to bude jen pro VIP lidí.

sidneyfoster ( 6. ledna 2021 07:52 )

Kdy se dostane na nepohyblivé seniory o které pečujeme doma ??????

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa