Neděle 28. května 2023
Svátek slaví Vilém, zítra Maxmilián
Polojasno 20°C

Český lékař Filip ošetřuje nakažené v Sasku: Jsou dny, kdy nemáme pro nemocné místo

Autor: ČTK - 
31. prosince 2020
09:12

Situace na klinice v saské Žitavě, která se v posledních týdnech potýká s nebývalým náporem pacientů s nemocí covid-19, se mění každým dnem. Jsou dny, kdy není kam nemocné uložit, řekl v rozhovoru s ČTK český lékař Filip Hladík, který v nemocnici pracuje. V Žitavě internista Hladík působí i na příjmovém oddělení a jezdí také jako lékař se záchrannou službou, s infikovanými koronavirem je tak v každodenním kontaktu.

Žitavská nemocnice nedaleko hranic s Českou republikou upoutala tento měsíc pozornost německých médií, když její šéflékař Mathias Mengel v debatě prohlásil, že jeho kolegové se již museli rozhodovat, kdo dostane kyslík a kdo ne. Vedení nemocnice následně Mengelova slova zmírnilo a ujistilo, že zdravotní péče je plně zajištěná. Za problém ale klinika označila dosažení personálního limitu, kdy sice ještě má k dispozici volná covidová lůžka, ale nemá dostatek zdravotníků, kteří by se o infikované mohli starat. S tím, že personál je na hranici sil, souhlasí i Hladík. „Přesně tak to je,“ řekl.

V reakci na Mengelův komentář média uváděla, že Žitava byla jako první v Německu donucena přistoupit k třídění pacientů, tedy k takzvané triáži. Hladík ale takové vysvětlení nepovažuje za přesné, protože pacienty běžně třídí všechny nemocnice. „Kdokoli přijde z ulice, nebo ho přiveze záchranka, tak sestra, která ho vidí jako první, zkontroluje tlak, teplotu a dá mu prioritu. Červený se musí léčit hned, zelený může i několik hodin čekat. To je triáž. To není nic neobvyklého,“ říká o prioritách příjmu pacientů.

Lékař: Lidé se v nemocnici nakazí, to je prostě fakt

Vytížení nemocnice se mění ze dne na den. „Jeden den máme šest volných postelí a druhý den nemáme pacienty kam uložit,“ popisuje Hladík. Podobné problémy mají i další menší nemocnice nejen v Sasku, ale také třeba v Braniborsku. Jako příklad rychlých změn uvádí český lékař nedávný plán přeložení šesti pacientů do Saska-Anhaltska. „Ale přeložili nakonec jen jednoho. Situace je velmi dynamická. Problém je v tom, že oni se domluví, že pacienty přeloží. Termín je třeba za tři dny, ale pacienti jsou mezitím propuštěni, protože se zlepší, nebo umřou.“

Rychlé šíření infekce má dopady i na běžný chod nemocnice, neboť se podle Hladíka přijímají zejména pacienti s covidem, u kterých je hospitalizace nezbytná. Cílem je kapacity nemocnice zbytečně nezatěžovat. „Už nejsme tak velkorysí v příjmu pacientů, kteří se třeba necítí dobře. V příjmové ambulanci pracuju pravidelně a pacienti, které bych normálně přijal, protože jsou slabí, kašlou či mají teplotu, jdou domů, neboť nepotřebují kyslík, nepotřebují antibiotika,“ řekl.

Video  Nejočekávanější vánoční dárek: Do Česka dorazila vakcína proti covidu  - Aktu.cz
Video se připravuje ...

Řada lidí, kteří by v běžné době byli hospitalizováni, aby v nemocnici podstoupili diagnostiku, je nyní odkázána na ambulantní péči. Důvodem jejich nepřijetí na lůžkové oddělení je snaha uchránit je před nákazou. „To je prostě fakt. Lidé se v nemocnicích, ať už v Česku, v Německu, nebo kdekoli, covidem nakazí,“ říká Hladík.

Covidové pacienty se snaží žitavská nemocnice oddělit od neinfikovaných již před samotnou hospitalizací. „Pacienti, o kterých víme, že jsou pozitivní, neboť mají testy, tak ti by se měli vyhnout příjmové ambulanci a jít rovnou přes rentgen na covidárium. Přijímají se tam, aby se všichni ostatní, tedy i personál v příjmové ambulanci, nevystavovali riziku,“ uvedl Hladík. Ne vždy ale nemocný ví, že je nakažený koronavirem. V takovém případě se zdravotníci na příjmové ambulanci chrání overalem, respirátory a štíty.

Sestry ho posílají pro cigarety do Česka

Ochranné štíty podle Hladíka mají český původ. Jsou totiž vyrobené na 3D tiskárnách podle předlohy české firmy Prusa Research vývojáře Josefa Průši.

Hladík, ačkoli pracuje v Žitavě, žije v Česku a do práce dojíždí. Problémy při překračování hranic nepociťuje. „Máme potvrzení od nemocnice, že jsme součástí kritické infrastruktury,“ uvedl.

V posledních týdnech se obzvláště v Sasku hovoří o tom, že k šíření infekce přispěli Češi, kteří se do poslední chvíle odmítali vzdát nákupů v Německu. Aktuální číslo magazínu Der Spiegel ale Sasům připomíná, že ani oni si neodepřeli přeshraniční cesty za levnějším tankováním a levnějšími cigaretami.

Hladík si takových debat v médiích povšiml, osobně se ale s žádnými vyhrocenými náladami veřejnosti vůči cizincům nesetkal. „Je tedy fakt, že když jsem v noci ve službě, tak jsem přestal parkovat auto venku a začal ho dávat do areálu nemocnice,“ poznamenává ale.

Mnoho cizinců v pohraničí nyní není, neboť karanténní opatření přeshraniční styk zastavila. „Na parkovištích u německých supermarketů Češi nejsou,“ popisuje Hladík. Totéž platí o Němcích v Česku. To, že Hladík může hranice snadno překračovat, využívá personál nemocnice k pořízení levnějšího tabáku. „Sestry u nás v nemocnici chodily pro cigarety do Česka a hlavně do Polska. Nyní po mně chtějí, abych jim je kupoval v Česku,“ poznamenává.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa