Doktorovi (†42) zčernala kvůli koronaviru kůže. „Tajný“ lék nepomohl, po pěti měsících zemřel

Autor: Darina Jíchová - 
2. června 2020
17:15

Urolog Chu Wej-feng (†42) z čínské nemocnice ve Wu-chanu, městě, odkud se smrtící koronavirus rozšířil do celého světa, podlehl nákaze. Lékař s nemocí, která u něj měla extrémně těžký průběh, bojoval pět měsíců. Jeho poslední naději představovalo antibiotikum polymyxin B, které u něj způsobilo extrémní ztmavnutí kůže. Přestože léčba u něj zabrala a začal se zotavovat, komplikace vyvolané koronavirem způsobujícím nemoc covid-19 vedly k jeho smrti. Zprávu přinesl deník Daily Mail.

Příběh dvou lékařů, Chua a jeho kolegy, kardiologa I Fana (42), s napětím sledovala celá Čína. Oba doktoři se nakazili v lednu při výkonu služby ve wuchanské nemocnici, kde pracoval i oční lékař Li Wen-liang (†34), který byl mezi prvními, kteří upozorňovali na nebezpečný nový virus.

Měsíce na přístrojích

U Chua a jeho kolegy byl koronavirus potvrzen 18. ledna, následující měsíce strávili na jednotce intenzivní péče připojeni na extrakorporální membránovou oxygenaci (EMCO). Ošetřující lékaři od počátku uváděli, že u Chua je průběh nemoci výrazně horší než u I Fana, nakažení doktoři dostávali „tajný lék“, který u nich zapříčinil zčernání pokožky. I Fan po svém propuštění odhalil, že šlo o polymyxin B.

O Chuově smrti tento týden informoval čínský server The Paper s odkazem na mluvčího nemocnice, kde byl léčen. Kardiolog I Fan byl z nemocnice propuštěn na začátku května, podle posledních zpráv se z nemoci už fyzicky zotavil, pokračuje však v rehabilitaci. Sám se několikrát nechal slyšet, že bude potřebovat pomoct se svým duševním zdravím.

„Když jsem se probral, byl to šok. Řekli mi moji diagnózu a mě to dost traumatizovalo, do té míry, že z toho mám noční můry. Mám strach,“ vypověděl I Fan, který navštěvuje psychologa.

Urologův stav ztížila mrtvice

Chuův ošetřující lékař Li Šu-šeng uvedl, že jeho pacient byl více než 100 dní upoután na lůžko, z toho značnou část strávil na přístrojích. Probral se sice z kómatu a lékaři ho odpojili od EMCa, a dokonce převezli na klasické oddělení. Chu začal komunikovat se zdravotníky a zotavovat se, jeho stav ale značně zkomplikovala mrtvice, při které utrpěl silné krvácení do mozku. Kvůli tomu byl znovu převezen na jednotku intenzivní péče, kde setrval až do své smrti.

Reportéři serveru The People nebyli schopni zjistit, kdy přesně Chu zemřel. Jeho lékař Li tisku tuto informaci neposkytl, mrtvici urolog prodělal 22. dubna.

Schlafenberg ( 3. června 2020 11:23 )

Zčernala mu kůže ? Tak to mohl být členem vládnoucí kasty

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud