Úterý 26. leden 2021
Svátek slaví Zora, zítra Ingrid
Oblačno, sněžení 1°C

Pražský magistrát rozvolnění neřešil: Ulice ožily, MHD stále zmatkuje s jízdními řády. „Výmluvy,“ zní od opozice

Autor: diz, idh - 
5. prosince 2020
05:00

Že bývají v zimě silničáři zaskočeni sněhem, na to si už Pražané zvykli. Novinkou je, že magistrátní úředníci jsou zaskočeni tím, že po zrušení zákazu vycházení mají lidé zájem o posílení nočních spojů. Opozice nad tím kroutí hlavou.

Sláva, zase smíme ven do předvánoční metropole! To si ve čtvrtek řekly stovky lidí a po 36 dnech bez nočních vycházek zaplnily centrum. Domů se pak ale lidé dostávali dlouho. Městská doprava totiž zůstala omezena stejně jako v době, kdy ještě zákaz vycházení platil.

Poslední metro končilo zhruba o dvě hodiny dříve než před omezením, mezi 22. a 23. hodinou byl ukončen také denní provoz tramvají a autobusů a začínaly jezdit ty noční. Jenže ty nezvládly pojmout lidi, kteří jeli z práce, znovuotevřených podniků či z procházky po vánočním Staroměstském náměstí - intervaly nočních spojů jsou totiž delší, a navíc jezdil jen jeden vůz. 

„Byla jsem s kamarádkami ve čtvrtek večer v centru Prahy, po desáté jsem se potřebovala dostat ze Staroměstské do Strašnic. Ten sajgon, co v centru nastal, jsem snad ještě neviděla,” uvedla pro Blesk.cz cestující Eva. „Takhle narvané tramvaje nebyly ani na silvestra, lidé na sobě skoro leželi, až se mi z toho fyzicky udělalo zle. Raději jsme si vzaly taxíka, bylo to lepší než jet tramvají. Upřímně jsem vůbec nečekala, že bude po desáté večer MHD tak kalamitní. Vůbec to nevymyseli chytře, jsem zvědavá na čísla nakažených v následujících dnech,” řekla.

Takto vypadala situace v Praze v noci 3. prosince. Pražané v rámci opatření vyrazili hromadně do ulic, spoje MHD pak narvané. Foto ze 23:40.Takto vypadala situace v Praze v noci 3. prosince. Pražané v rámci opatření vyrazili hromadně do ulic, spoje MHD pak narvané. Foto ze 23:40. | Tomáš Vlach

„To je klasický obrázek práce koalice. I když větší zájem Pražanů o využívání nočních spojů MHD se po zrušení zákazu volného pohybu dal očekávat, oni to sledují jako Alenka v říši divů. Čas na přípravu přitom měli,“ řekl Blesku zastupitel Tomáš Portlík (42, ODS). „Na stole zatím není varianta, že by se provoz měl vracet do původního stavu,“ sdělil Blesku ještě ve středu mluvčí ROPID Filip Drápal.

Ohrožují Pražany?

„Jízdní řády upravujeme tak, aby byla MHD vždy bezpečná a zaručovala dostatečné přepravní kapacity,“ uvedl také za magistrát mluvčí Vít Hofman. Čtvrteční situace ale tvrzení neodpovídala – spojů bylo málo a praskaly ve švech. „Epidemiologická situace se tak může zase zhoršit a Pražané za to můžou poděkovat primátorovi Hřibovi a náměstku Scheinherrovi,“ reagoval zastupitel Radomír Nepil (35, ANO) s tím, že ROPID a Dopravní podnik mohou reagovat teprve tehdy, když k tomu dostanou pokyn. „To se očividně nestalo,“ dodal Nepil.

Další spoje

Magistrát se k dané situaci staví liknavě. Kdy dojde k zavedení „běžných“ jízdních řádů, je v podstatě ve hvězdách. „Páteční a sobotní noční tramvajové spoje posílíme. V pátek a v sobotu vyjedou všechny noční tramvajové spoje v Praze nikoliv jako sólo vozy, ale ve dvojicích. Zdvojnásobíme kapacitu nočních tramvajových spojů,“ odpověděl na dotaz Blesku v pátek dopoledne Daniel Šabík, vedoucí komunikace Dopravního podniku hl. m. Prahy.

„Přidáme jeden spoj metra v každém směru, tedy poslední metro pojede okolo 23:00. Zároveň zdvojnásobíme kapacitu nočních spojů. Toto opatření budeme realizovat pouze o pátečních a sobotních nocích, kdy předpokládáme největší zájem cestujících o noční tramvajové spoje,“ odpověděl náměstek primátora Adam Scheinherr (33, Praha Sobě) během pátečního dne. Ani od něj ovšem na přímý dotaz nezazněla odpověď na otázku, kdy se znovu zavedou standardní jízdní řády.

Galimatyáš rozhodnutí a nerozhodnutí navzdory všem vyjádřením přetrvává. Web pražského dopravního podniku počítá s tím, že lidé mohou využívat metro do 23:45. Denní spoje tramvají a autobusů jsou zachované tak, že končí zhruba ve 22:30. A pouze na nadcházející víkend uvádí opatření, že „v noci z pátku 4. prosince 2020 na sobotu 5. prosince 2020 a v noci ze soboty 5. prosince 2020 na neděli 6. prosince 2020 vyjedou všechny noční tramvajové spoje v Praze nikoliv jako sólo vozy, ale ve dvojicích, případně na některé linky budou nasazeny tramvaje typu 15T.“ Zda jde o jednorázové či trvalé opatření, které se bude cyklicky opakovat víkend co víkend, není zřejmé.

„Stále jsme v nouzovém stavu a máme pět tisíc nemocných denně. Hygiena doporučovala vládě otevřít restaurace pouze do šesté, maximálně osmé hodiny, takovou informaci jsme dostali i my,” odpověděl náměstek. „Vláda nakonec otevřela restaurace do deseti. Tak jsme posílili ještě víc, metro o hodinu a kapacity nočních linek dvojnásobně, s čímž jsme na víkendy počítali i tak.“

Příprava? Jen výmluvy!

Magistrát tvrdí, že reaguje na poptávku. „Je ovšem také nutné brát zřetel na to, že nemůžeme cestujícím změnit jízdní řád ze dne na den,“ uvedl mluvčí magistrátu Vít Hofman. Podle Portlíka jde ale o výmluvy. „To je stejné, jako by i obchodníci a restauratéři otevírali až týden po uvolnění, a zatím jen sledovali, jestli bude zájem. Změny už měly být dávno připraveny ke spuštění, bylo přece jasné, že omezení musejí dříve či později skončit,“ řekl.

Od pondělí 7. prosince bude obnoven plný provoz denních příměstských autobusových linek PID,“ sdělil dále Hofman. I jejich denní provoz zatím potrvá asi do 22:30 hodin a nadále platí omezení večerních a nočních vlaků PID.

Noční spoje tramvají a autobusů v Praze i nadále vyjíždějí zhruba ve 22:30 hodin. Tramvaje jezdí po půlhodině, stejně tak páteřní autobusy linek 904, 905, 910 a 911. Ostatní noční autobusy mají hodinový interval.

Vzorní Pražané

Ačkoliv fotografie z centra Prahy vzbuzovaly v noci ze 3. na 4. prosinec spíše údiv a zdvižená obočí, podle pořádkových sil probíhalo vše víceméně pořádku. „Standardně v rámci nouzového stavu děláme denně zhruba 1000 kontrol,“ uvedla mluvčí Policie ČR Eva Kropáčová. „Za daný den jsme na linku 158 nezaznamenali vyšší počet hlášení nějakých přečinů či rušení nočního klidu.“

Situaci v centru Prahy policisté prý zvládají. „Žádná vážnější pochybení jsme nezjistili. Návštěvníci Prahy a Pražané v drtivé většině dodržují vládní opatření. Pakliže nemají roušku nebo nedodržují rozestupy, většinou je policisté na toto pochybení upozorní, oni se podle toho zařídí. V tomto ohledu můžeme Pražany pochválit, že jsou ohleduplní,“ dodala.

Podle ní do centra Prahy obecně mířily především rodiny s dětmi kvůli vánočnímu stromku a vánoční atmosféře, které jsou se Staroměstským náměstím spjaté. Z toho důvodu se také v určitých chvílích zdálo, že je to na Staroměstském náměstí doslova hlava na hlavě. Velkou atrakcí také bylo i odbíjení orloje, u kterého se při té příležitosti, podle redaktora Blesku, nakupilo také značné množství lidí.

Výraznější problémy, které by se vymykaly normálu, nezaznamenali ani pražští strážníci. „Za první čtyři prosincové dny řešili strážníci v Praze již 507 případů porušení mimořádných opatření. Za tato porušení uložili 14 pokut v celkové výši 2900 korun, 25 případů oznámili správním orgánům a ostatní vyřešili domluvou,“ sdělila mluvčí Městské policie hl. m. Prahy Irena Seifertová.

„Z toho počtu porušení jich pak konkrétně v MHD a souvisejících prostorách odhalili 377, za tato porušení uložili 11 pokut v celkové výši 2100 korun, správním orgánům bylo oznámeno 9 případů a zbytek byl vyřešen domluvou,“ dodala Seifertová. Obecně více potíží zaznamenávají strážníci a policisté v provozovnách restaurací, které nedodržují nařízenou uzavírací dobu.

Video „Moje místo je v pražské politice,“ říká primátor Hřib. Jak chce do metropole přilákat turisty? - Markéta Volfová, Lukáš Červený

krapotkin ( 6. prosince 2020 08:54 )

Pražský magistrát řeší jen 2 věci - jak si zvedne platy příští rok a jak co nejíce okrádat řidiče.

sekebo ( 6. prosince 2020 03:04 )

Stát bojuje o reprodukční číslo pod 0,8 a v té tramvaji mohlo dělat tak kolem 50.
Tomu říkám "zodpovědné rozvolňování". Kdopak a kterápak strana je za to v Praze zodpovědná?!?

tomik007 ( 6. prosince 2020 02:47 )

Aspoň nemordujou ryby

7vox7 ( 5. prosince 2020 22:01 )

..ty sis právě svým prohlášením fugas dozajista i cvrnknul do gatí blahem, že sis mohl opět kopnout a přiživit svoji nenávist proti Babišovi! Ty už, čoveče, ani nežiješ, ty jen nenávidíš...až tě to sežere docela

7vox7 ( 5. prosince 2020 21:59 )

paveltekyla: souhlas a ještě navíc si to pořídí 15 -20 poradců, protože je to duté jako sud...a na to vše prašule jsou, ale musí se zdražit...prasáci!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud