Dokumenty o osvobození Prahy jsou po 75 letech odtajněné. Rusové popsali boj s nacisty

Autor: ČTK - 
8. května 2020
17:30

Ruské ministerstvo obrany u příležitosti 75. výročí konce druhé světové války zveřejnilo odtajněné dokumenty spojené s tzv. Pražskou operací. Na twitteru to v pátek oznámila ruská ambasáda v Praze. Během Pražské operace se Rudá armáda dostala od 6. do 11. května na většinu českého území. Rusko dokumenty zveřejnilo v době napjatých česko-ruských vztahů způsobených sporem o výklad dějin.

Ruské ministerstvo obrany zveřejnilo asi pět desítek stran dokumentů, které se vztahují k počátku operace, ukončení bojů i k dalšímu květnovému vývoji. Naskenované materiály jsou v ruštině a jsou psány azbukou.

Boje s německými vojsky se podle dokumentů odehrávaly celý den poté, co 9. května ráno vstoupily do Prahy první sovětské jednotky. „Vojska (ukrajinského) frontu 9. května 1945 pokračovala v ofenzivě, zlomila odpor jednotlivých úseků nepřítele a díky rychlému postupu ovládla hlavní město Československa - Prahu,“ píše se ve zprávě určené generálnímu štábu Rudé armády v noci na 10. května.

„Během operace od 5. do 10. května bylo zajato 25 000 nepřátelských vojáků. Ztráty činily 73 zabitých a 409 zraněných,“ uvádí materiál.

Rudá armáda rozdávala jídlo

Z dokumentů rovněž vyplývá, že velení části Rudé armády s maršálem Ivanem Koněvem v čele zahájilo operaci zaměřenou na osvobození československého hlavního města po obdržení zpráv o tom, že Pražané „potřebují pomoc v odporu proti fašistickým jednotkám“, které měly za úkol Pražské povstání potlačit. Ruské záznamy se také zmiňují o tom, že po dobu ofenzivy místní obyvatelstvo nadšeně vítalo sovětské vojáky.

Rudá armáda ve dnech bezprostředně po konci války zásobovala Pražany jídlem. Dokumenty uvádějí, že obyvatelům byly rozdány tuny mouky, brambor a dalších potravin. Podporu získali i zemědělci. „S ohledem na situaci, v níž se Československo nacházelo na konci sezóny setí, vláda Sovětského svazu zorganizovala zásilku osiva a krmiva: 500 tun ječmene, 430 tun ovsa, 1070 tun kukuřice a 30 tun luštěnin,“ píše se v odtajněných materiálech.

Čeští politici pod ochranou

Českou republiku a Rusko v posledních měsících rozděluje pohled na některé události ze společné historie týkající se roku 1945 či okupace ze srpna 1968. Rusko nelibě nese odstranění sochy sovětského maršála Ivana Koněva z náměstí Interbrigády v Praze 6, nelíbí se mu také odhalení pamětní desky protisovětským vlasovcům, kteří se na konci druhé světové války podíleli na osvobození Prahy.

Některým českým politikům proto ruští představitelé hrozí trestním stíháním, což naopak vyvolalo ostrou kritiku z české strany. Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) v posledních dnech opakovaně prohlásil, že sovětské jednotky přijely na konci Pražského povstání do de facto svobodné Prahy. Kvůli sporům s Ruskem dostal Hřib, stejně jako starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09) a starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný (ODS), policejní ochranu.

Kazin ( 9. května 2020 13:45 )

Rusko se na Česko mnelo vykašlat a nechat je nackum. Ať se vydovadej. Člověk dnes když jen vydi co tu máme za politiky ze 100 procent Čechů deset normálních tak se nic nestalo kdyby si třeba Rakousko znova rozsirilo zem.

victor1 ( 9. května 2020 10:59 )

Sakra,2030?Tak to jsem nedal,to doufám,že tady ještě otravovat budu.Už tu slivovici nebudu pít.Slibuji.

victor1 ( 9. května 2020 10:55 )

Samozřejmě!I občané tradičních západních zemí (Špa­nělska­,Fran­cie,n­eutrál­ního Švýcarska a zemí Bene­luxu,­Belgi­e,Ni­zozem­ska a Lucemburska) mají NATO a její expanzivní politiky plnou řiť.Mnoho by se údajně přidalo na stranu Rusů,jak je možné zjistit zde na netu.No,to je jedno,neboť USA stejně ekonomicky končí.Přední ekonomové tvrdí (i američtí),že do roku 2030 budou USA na lopatkách.Škoda,že tu již nebudu,měl bych zkur*wenou radost.

joz447 ( 8. května 2020 18:22 )

Na to jak je snadné urazit Rusko stačí tři pomatenci z Prahy kteří by chtěli změnit dějiny 2.světové války slovy Prahu osvobodili vlasovci a mi Pražští zastupitelé jim za to postavíme pomník!!!Ještě štěstí že nejsem Pražák musel bych se hanbou propadnout!!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud