Evropa slaví 75 let od konce 2. světové války. Projev chystá i královna Alžběta II.

Autor: ČTK - 
8. května 2020
09:05

Většina Evropy si dnes připomíná 75. výročí konce druhé světové války. Francouzský prezident Emmanuel Macron se dopoledne zúčastní ceremonie u hrobu neznámého vojína pod Vítězným obloukem v Paříži a britská královna Alžběta II. o desáté večer přednese projev. Německá kancléřka Angela Merkelová a prezident Frank-Walter Steinmeier hodinu před polednem položí věnce k památníku válečným obětem Neue Wache na třídě Unter den Linden a Steinmeier bude mít projev v poledne.

Již v předvečer výročí prezidenti tří pobaltských zemí ve společném prohlášení připomněli, že konec války pro národy střední a východní Evropy neznamenal začátek svobody, ale výměnu jednoho totalitního režimu za druhý a bezmála půl století komunistické nadvlády, přičemž Pobaltí bylo násilím připojeno k Sovětskému svazu.

„Na tragickou lekci minulosti nelze zapomínat. Překrucování historických událostí druhé světové války a následujícího rozdělení Evropy je smutným pokusem zfalšovat dějiny a zpochybnit samy základy současného mezinárodního řádu,“ varovali prezidenti Estonska, Litvy a Lotyšska Kersti Kaljulaidová, Gitanas Nauséda a Egils Levits, aniž by přímo zmínili Rusko, se kterým Pobaltí často vede historické polemiky.

Polský Institut národní paměti (IPN) k výročí zveřejnil na svém webu desítky článků, věnovaných pronásledování polských vlastenců a odbojářů sovětskou tajnou policií NKVD a beztrestným zločinům rudoarmějců při tažení zotročeným Polskem.

Samo Rusko a jeho spojenci v postsovětském prostoru slaví vítězství ve druhé světové válce tradičně 9. května. Vysvětluje se to tím, že v době podpisu německé kapitulace v Berlíně v pozdních nočních hodinách 8. května 1945 bylo vzhledem k časovému posunu v Moskvě již po půlnoci.

Kvůli současné pandemii ruský prezident Vladimir Putin odložil tradiční vojenskou přehlídku na Rudém náměstí. Nad Moskvou ale v sobotu přeletí vojenská letadla, zahřmí dělové salvy a Putin má přednést projev u památníku padlých. Běloruský prezident Alexandr Lukašenko se naopak rozhodl vojenskou přehlídku uspořádat a pozval při této příležitosti do Minska ruské poslance a senátory.

fotrpjotr ( 8. května 2020 10:01 )

Nechápu,proč v Plzni oslavují USA Army,když je neosvobodila,naopak rozbombardovali Škodovku,aby zničili konkurenci.

sekebo ( 8. května 2020 09:50 )

Velkolepé oslavy v plzni. Den před vjezdem US Army byl sesazen protektorátní starosta, obsazen vysílač a fašouni čekali v kasárnách, až je US Army zatkne. Ráno vojáky US čekali na náměstí s chlebem a solí a nějaký zmatený fašoun postřelil 1 vojáka US Army. Na druhé straně minimální oslavy Ostravskoopavské operace. Na straně Rusů a Čechů zde bylo cca 25000 mrtvých, na straně fašounů kolem 70 000. Dobývání Ostravy trvalo cca 1,5 měsíce. Historie je schopna podle režimů se totálně obrátit naruby !!!

robyno1 ( 8. května 2020 09:22 )

Národ těch, kteří to peklo na zemi rozpoutali, měl být po válce vymazán. Občané oné zrůdné země měli být převychováni, stát rozparcelován a rozdělen okolním státům. Jazyk zakázán, a to i v sousedních zemích. Ponechat pouze historii, umění.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud