Děsivý útok jedovatým plynem v metru: Při teroristickém útoku zemřelo 13 lidí! Omluva smrtonosné sekty její vůdce před popravou nezachránila

Autor: ČTK - 
18. března 2020
17:34

Hrůzný útok se odehrál před 25 lety, 20. března 1995. Japonská sekta Óm šinrikjó zaútočila jedovatým plynem sarin uvnitř tokijského metra. Teroristický útok, při němž byl poprvé v dějinách použit plyn nepřežilo 13 lidí. Tisíce dalších mělo vážné zdravotní problémy. 

Samotný útok byl přesně načasován: dopravní špička kolem osmé hodiny ranní a tři frekventované linky metra v blízkosti důležitých vládních budov slibovaly velké množství obětí. Pět nejspolehlivějších členů sekty, kteří byli chráněni protilátkou, vypustilo během tří až pěti minut kapalný sarin z jedenácti igelitových sáčků obalených novinami, které položili na podlahy vagonů metra v pěti stanicích.

Útok byl nejhorším masovým teroristickým činem provedeným na území Japonska od druhé světové války a v dějinách terorismu drží ještě jeden neblahý primát - poprvé byla místo výbušnin použita chemická zbraň.

Sarin objevili nacisté v roce 1938 jako vedlejší produkt v chemickém podniku IG Farben a experti ho považují za druhou nejnebezpečnější známou chemickou látku po plynu soman. I když je jeho použití v bojových akcích zakázáno mezinárodními dohodami, nasadila sarin například irácká armáda v roce 1988 při vyhlazovací akci proti Kurdům na severu Iráku. Tento nervový plyn byl použit také při chemickém útoku u syrského Damašku v roce 2013, při kterém zahynulo přes tisíc lidí, režim Bašára Asada je podezřelý i z dalších útoků tímto plynem.

V případě tokijského metra se naštěstí jednalo o méně účinný, asi třicetiprocentní sarin, který velmi zapáchal (v čisté podobě je plyn smysly nerozpoznatelný). To cestující v podzemní dráze varovalo a zřejmě zabránilo větším ztrátám na životech.

Výpary nervového plynu vyvolaly u zhruba 5500 lidí ztížené dýchání, pálení očí, horečku, mdloby a zvracení. Třináct osob otravě podlehlo. Stovky lidí navíc lékaři klasifikovali jako "psychologické oběti", což byly osoby bez reálných symptomů zasažení. Výpovědi očitých svědků a vlastní vzpomínky na teroristický čin později popsal ve své knize nazvané Underground (1997) i slavný japonský spisovatel Haruki Murakami.

Incident vyslal do celého světa varovné signály, že něco podobného se může stát kdekoli. Kromě toho vyšla najevo nepřipravenost japonských orgánů na podobnou chemickou katastrofu i selhání místních tajných služeb, které nezachytily varovné signály o přípravách činu.

I když se k činu nikdo nepřihlásil, stopy směřovaly k náboženské sektě Óm šinrikjó (Učení Nejvyšší pravdy Óm). Policie v následujících týdnech prohledala její sídla, kde našla tuny chemikálií potřebných k výrobě sarinu, části střelných zbraní a důkazy o vývoji biologických zbraní. V přímém přenosu byl 16. května 1995 zatčen i poloslepý guru sekty Šókó Asahara (narozený 2. března 1955), který byl obviněn z teroristických útoků, vražd a dalších zločinů.

Až po deseti letech si 13 hlavních organizátorů včetně Asahary vyslechlo trest smrti, všichni se ale odvolali. Japonská justice proces s pachateli útoku definitivně uzavřela v listopadu 2011. Provedení poprav se odkládalo, dokud soudy neprošetřily poslední odvolání proti rozsudkům, což se stalo v lednu 2018. Zakladatel a duchovní vůdce sekty Asahara a šest jeho stoupenců bylo popraveno počátkem července 2018, dalších šest členů sekty Óm šinrikjó bylo popraveno o necelý měsíc později.


Sektu, která měla v době největšího rozmachu až 40.000 členů, z toho velkou část v Rusku, založil Asahara v polovině 80. let. V jejím učení se prolínaly prvky buddhismu a hinduismu s apokalyptickými předpověďmi. Hnutí například hlásalo, že v roce 1997 nastane konec světa a nový svět vytvoří jen skupina vyvolenců. K dosažení tohoto cíle bylo nutné zajistit dostatek zbraní a vyrobit účinný plyn, který měl být použit k útoku na nejvyšší instituce, včetně císařského paláce.

V prosinci 1999 se sekta za útok v tokijském metru omluvila. O rok později změnila název na Alef (podle prvního písmene hebrejské abecedy), vzdala se minulosti spojené s násilím a prohlašuje se za umírněné náboženské hnutí. Japonské úřady nicméně jejích asi 1400 členů nadále považují za hrozbu pro společnost a drží je pod přísným dohledem.

Lubomr Babek ( 18. března 2020 18:51 )

Nechápu, proč se tady nyní píše o nějakém 25 let starém útoku?

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Osoby v pátrání
Články odjinud