Sobota 13. dubna 2024
Svátek slaví Aleš, zítra Vincenc
Polojasno 22°C

Zeman s Ivanou si na mši připomněli konec války. Duka se modlil za zdravotníky a oběti pandemie

Autor: ČTK - 
5. května 2020
19:52

Slavnostní bohoslužba za mír ve svatovítské katedrále na Pražském hradě v úterý večer připomněla 75 let od konce druhé světové války a Pražského povstání. Účastníci mše, kterou sloužil kardinál Dominik Duka, vzpomněli také na oběti současné epidemie covidu-19 a všechny, kteří se o nakažené či ohrožené starají. Mše se zúčastnil prezident Miloš Zeman s manželkou Ivanou, váleční veteráni z východní i západní fronty, církevní hodnostáři, velení české armády a zástupci lékařů a záchranářů. Kvůli omezením v nynějším nouzovém stavu mohli přijít jen pozvaní hosté, ostatní ji mohli sledovat v přímém přenosu České televize.

První čtení pronesl kaplan Hradní stráže Jan Kupka. Poté Duka při vzpomínce na konec druhé světové války připomněl statečnost vojáků vítězných i poražených armád, miliony civilních obětí, oběti holokaustu a pronásledování Romů, vězně koncentračních táborů, zajateckých táborů i sovětských gulagů.

Modlitby věnoval také zdravotníkům, kteří se v poslední době starají o nemocné s covidem-19, i všem, kteří v náročných podmínkách pomáhají ostatním. Ocenil solidaritu české společnosti při koronavirové krizi a varoval, aby v ní znovu nezvítězil „starý vir“ závisti, nenávisti, netolerance a pýchy.

Od pondělí bohoslužby maximálně pro stovku věřících

Na zákeřnou chorobu upozornily i symbolické obětní dary, které v podobě ochranného štítu, filtru FFP3 a ochranného obleku přinesli lékaři a záchranáři Nemocnice Na Bulovce.

Dnešní mše v chrámu svatého Víta se mohlo díky výjimce zúčastnit 60 pozvaných hostů a zástupců církve. Od pondělí budou bohoslužby otevřeny pro maximálně stovku věřících. „Sešli jsme se zde v podmínkách takřka bojových,“ poznamenal v úvodu kardinál Duka, který kázání a modlitby pronesl bez roušky.

Nechyběli účastníci bojů

Pražské arcibiskupství původně plánovalo velkolepou bohoslužbu za účasti velvyslanců z více než 40 zemí, veteránů druhé světové války či třeba vnuků legendárních generálů George Pattona a Charlese de Gaulla. Kvůli pandemii se ale mohla zúčastnit jen část z nich.

Mezi šedesátkou hostů nechyběli přímí účastníci druhé světové války – pilot RAF Emil Boček či veterán pozemních sil na východě Miloslav Masopust. Mše se zúčastnil také náčelník generálního štábu české armády Aleš Opata.

Jako poděkování a povzbuzení lékařům byla v presbytáři katedrály vystavena lebka svatého Lukáše, patrona lékařů.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Kazin ( 7. května 2020 06:40 )

Ulam­bato­rovic­kin:Bl­be jsi vedle jestli myslíš, že přepište dějiny a z Rusů budete dělat zvířata smůla. Ani nevíš co v Česku vzniklo a je Nás hodně to pro všechny takové jako Ty. Tak, že smůla Rusko je a bude přítel.

jorden213 ( 5. května 2020 21:05 )

Jak jsem viděl Duku, tak na něm nebylo vidět, že by se před velikonocema nějak postil, je vykrmený jako pravý filmový mnich.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa