Zeman s Ivanou si na mši připomněli konec války. Duka se modlil za zdravotníky a oběti pandemie

Autor: ČTK - 
5. května 2020
19:52

Slavnostní bohoslužba za mír ve svatovítské katedrále na Pražském hradě v úterý večer připomněla 75 let od konce druhé světové války a Pražského povstání. Účastníci mše, kterou sloužil kardinál Dominik Duka, vzpomněli také na oběti současné epidemie covidu-19 a všechny, kteří se o nakažené či ohrožené starají. Mše se zúčastnil prezident Miloš Zeman s manželkou Ivanou, váleční veteráni z východní i západní fronty, církevní hodnostáři, velení české armády a zástupci lékařů a záchranářů. Kvůli omezením v nynějším nouzovém stavu mohli přijít jen pozvaní hosté, ostatní ji mohli sledovat v přímém přenosu České televize.

První čtení pronesl kaplan Hradní stráže Jan Kupka. Poté Duka při vzpomínce na konec druhé světové války připomněl statečnost vojáků vítězných i poražených armád, miliony civilních obětí, oběti holokaustu a pronásledování Romů, vězně koncentračních táborů, zajateckých táborů i sovětských gulagů.

Modlitby věnoval také zdravotníkům, kteří se v poslední době starají o nemocné s covidem-19, i všem, kteří v náročných podmínkách pomáhají ostatním. Ocenil solidaritu české společnosti při koronavirové krizi a varoval, aby v ní znovu nezvítězil „starý vir“ závisti, nenávisti, netolerance a pýchy.

Od pondělí bohoslužby maximálně pro stovku věřících

Na zákeřnou chorobu upozornily i symbolické obětní dary, které v podobě ochranného štítu, filtru FFP3 a ochranného obleku přinesli lékaři a záchranáři Nemocnice Na Bulovce.

Dnešní mše v chrámu svatého Víta se mohlo díky výjimce zúčastnit 60 pozvaných hostů a zástupců církve. Od pondělí budou bohoslužby otevřeny pro maximálně stovku věřících. „Sešli jsme se zde v podmínkách takřka bojových,“ poznamenal v úvodu kardinál Duka, který kázání a modlitby pronesl bez roušky.

Nechyběli účastníci bojů

Pražské arcibiskupství původně plánovalo velkolepou bohoslužbu za účasti velvyslanců z více než 40 zemí, veteránů druhé světové války či třeba vnuků legendárních generálů George Pattona a Charlese de Gaulla. Kvůli pandemii se ale mohla zúčastnit jen část z nich.

Mezi šedesátkou hostů nechyběli přímí účastníci druhé světové války – pilot RAF Emil Boček či veterán pozemních sil na východě Miloslav Masopust. Mše se zúčastnil také náčelník generálního štábu české armády Aleš Opata.

Jako poděkování a povzbuzení lékařům byla v presbytáři katedrály vystavena lebka svatého Lukáše, patrona lékařů.

Kazin ( 7. května 2020 06:40 )

Ulam­bato­rovic­kin:Bl­be jsi vedle jestli myslíš, že přepište dějiny a z Rusů budete dělat zvířata smůla. Ani nevíš co v Česku vzniklo a je Nás hodně to pro všechny takové jako Ty. Tak, že smůla Rusko je a bude přítel.

tomik007 ( 6. května 2020 18:29 )

BURES sa modlil s nim

jorden213 ( 5. května 2020 21:05 )

Jak jsem viděl Duku, tak na něm nebylo vidět, že by se před velikonocema nějak postil, je vykrmený jako pravý filmový mnich.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud