Středa 29. listopadu 2023
Svátek slaví Zina, zítra Ondřej
Oblačno -1°C

Babiš řečnil v rozhlasu a vyzýval k odvaze. Koronavirus změnil pietu k Pražskému povstání

Autor: ČTK, sova - 
5. května 2020
14:30

Je naší zodpovědností mít na paměti odkaz těch, kteří bojovali a padli v Pražském povstání, řekl u příležitosti 75. výročí od jeho vypuknutí premiér Andrej Babiš (za ANO). Tentokrát ovšem nikoli před budovou Českého rozhlasu, odkud má neblahou zkušenost v podobě pískotu, kterému tam při projevu před dvěma lety čelil. Kvůli pandemii koronaviru natočili politici tentokrát své projevy dopředu, dnes je odvysílal Český rozhlas.

Tradiční pietní akce se letos před Českým rozhlasem kvůli opatřením proti epidemii koronaviru nekoná. Politici ale na místo poslali věnce a kytice, zástupci některých institucí přichází osobně. Český rozhlas vzpomínce věnoval speciální vysílání s projevy hlavních ústavních činitelů.

Pokud by si podle premiéra lidé měli z odkazu bojovníků z Pražského povstání vzít jednu věc, měla by to být odvaha, míní Andrej Babiš (ANO). Odvážní by lidé měli podle něj být i v současné nelehké době, uvedl. A ocenil právě odvahu, ohleduplnost a vzájemnou pomoc, které vidí kolem sobě v souvislosti s bojem proti epidemii nového typu koronaviru.

Jeho projev odvysílal Český rozhlas Radiožurnál. Stejně jako i projevy další – včetně šéfa Senátu Miloše Vystrčila (ODS) a předsedy Sněmovny Radka Vondráčka (ANO).

Babiš dnes řekl, že si dnes Česko připomíná památku statečných lidí, kteří se v Praze, ale i na mnoha dalších místech Čech, Moravy a Slezska postavili nacistickému zlu. Jejich odvaha a nasazení přispěly k následnému osvobození českého území. „Právě i díky těmto lidem, hrdým vlastencům a jejich rodinám, ochotným čelit teroru okupantů a mnohdy přinést i tu nejvyšší oběť, tu dnes můžeme být a díky nim existujeme jako svobodná a demokratická země,“ uvedl předseda vlády.

Babiš: „Zůstaňme odvážní i v dnešní nelehké době“

Babiš zdůraznil potřebu vážit si hodnot, jako je osobní odpovědnost, obětavost, vlastenectví a odvaha. „Je naší povinností a odpovědností mít neustále na paměti odkaz těch, co bojovali, a také těch, co padli. Pokud bychom si dnes měli vzít z jejich odkazu alespoň jednu věc, pak by to měla být určitě odvaha,“ poznamenal Babiš.

Odvaha podle něj obyvatele českých zemí provázela v těžkých dobách a posilovala jejich národní sebevědomí a ducha. „Odvaha, ohleduplnost a vzájemná pomoc, to je to, co vidím dnes, a za to jsem z celého srdce šťastný. Zůstaňme všichni odvážní i v dnešní nelehké době, kdy jsme my občané i celá naše země podrobeni těžké zkoušce. Zkoušce, kterou přesto zvládáme skvěle,“ zdůraznil.

Před dvěma lety Babiše před rozhlasem vypískali

Současnou zkoušku podle Babiše Češi zvládají skvěle díky tomu, že jsou zodpovědní lidé a národ, kterému není lhostejný vlastní osud. „Národ, ke kterému patřili všichni naši odvážní a obětaví předkové, kteří se nebáli bojovat za naši budoucnost, za což jim patří náš hluboký dík, naše pokora a úcta a vzpomínka, že Prahu jsme si osvobodili především sami,“ dodal.

Video  Ohlušující pískot na Babiše: Hanba! Estébáky nechceme! Pietu narušila demonstrace.  - Jakub Veinlich, Blesk Zprávy
Video se připravuje ...

Při připomínce srpnové okupace vojsky Varšavské smlouvy se v roce 2018 před budovou Českého rozhlasu shromáždil dav, který proti příchozímu premiérovi skandoval a Babiše při jeho projevu vypískal. Zněla hesla jako „Estébáka nechceme“ nebo „Bureš, Bureš“.

Vystrčil: Nesmíme čekat, svobodu musíme hájit

Před Českým rozhlasem dnes promluvil také předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS). Ten společně s místopředsedou horní komory Jiřím Růžičkou (za TOP 09 a STAN) uctil památku obětí Pražského povstání a bojů o Československý rozhlas položením věnce.

Vystrčil poznamenal, že si dnes Česko připomíná 75 let od okamžiku, kdy vyvrcholila touha po svobodě. „Pražané se bez ohledu na oběti a rizika pustili do boje za svobodu. Ten boj byl dopředu ztracený, protože německé jednotky byly velmi dobře organizované,“ řekl. „Oni přesto nečekali a bojovali. A toto by pro nás mělo být memento, že pokud chceme uhájit svoji svobodu a nechceme, aby se jí někdo zmocnil, tak nesmíme čekat, ale musíme ji hájit,“ řekl.

Připomínat podobné historické události je podle Vystrčila naprosto zásadní. Pokud tak nebudeme činit, zvyšuje se nebezpečí, že se objeví někdo, kdo se ostatní pokusí umlčet a bude jim říkat, že je pro ně nejlepší a nejbezpečnější poslouchat, klanět se, děkovat a prosit. „A to není pravda, my nesmíme být lokajem, my musíme být samostatnou a svobodnou zemí,“ zdůraznil.

Jedny z nejvýznamnějších bojů během Pražského povstání vypukly o budovu tehdejšího Československého rozhlasu, padlo při nich na 170 lidí. Vystrčil to označil za boj o svobodu slova. „Pokud něčím začíná a končí svoboda, tak to je tím, že máte nebo nemáte svobodu slova. Proto my bychom na to neměli zapomínat a nikdy bychom si neměli svobodu slova nechat vzít a nikdy bychom se neměli nechat nikým umlčet,“ řekl.

Přišli ministr Petříček i senátor Drahoš

Před Český rozhlas si dnes přišli připomenout tehdejší události a oběti také například ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) nebo zástupci ministerstva obrany a armády.

Senátor Jiří Drahoš dorazil s Vystrčilem k vazební věznici v Praze na Pankráci a připomněli tam všechny, kteří položili životy v boji proti nacismu.

Ve svatovítské katedrále se večer uskuteční bohoslužba k 75. výročí konce druhé světové války. Účastnit se jí bude i prezident Miloš Zeman.

Pražským povstáním vyvrcholil odboj proti německým okupantům, který vypukl spontánně 1. května 1945 v Přerově. Povstalcům se podařilo přimět Němce ke kapitulaci, zabránit mnohonásobně většímu krveprolití a vyprovokovali i rychlejší zásah Rudé armády. V Pražském povstání padlo podle údajů Vojenského historického ústavu téměř 3000 lidí. Smrt obránců Prahy připomínají po hlavním městě desítky pomníků a pamětních desek.

O výročí dnes ve Sněmovně mluvil i komunistický poslanec Stanislav Grospič (KSČM). „Rozhodující podíl vedle všech spojeneckých vojáků na našem osvobození i na tom, že Pražské povstání nebylo utopeno v krvi, nesla právě Rudá armáda. Na což se v posledních letech často zapomíná i ve stínu tragického osudu sochy maršála Koněva,“ řekl.

cid2000 ( 7. května 2020 08:29 )

Je šílený,že včele stojí náckové jako Hřři­b,No­vottný­,Kollá­ř,kte­ří vedou zahraniční politiku a Pettříček úmyslně mlčí v záloze jako další pohrobek nácků!Nebýt Rudé armá­dy,ne­exis­tuje­me!Ro­zumí­te,,­...ne­exis­tuje­me my češi"!!Ano,Praha si vybojovala statečně vítězství z velké části v ten daný okamžik sama,ale Rudá armáda pomohla s koncem osvobození města a především vyvíjela tlak na němce z několika směrů od Děčína, Mimoně a východních Čech a tím pomáhalo Pražskému povstání a tím ovlivňovalo rozhodování velení nacistů co dál atd.!To ten k.o.k.o.t Hřibu či Novotný,Kolář neberou v potaz!Němec se třásl strachy s myšlenkou,že kousek od Prahy,za humny,jsou minimálně tři tankové armády,které mohou každým okamžikem vstoupit do Prahy.Nikdo na ně nechtěl čekat,takže podepsali s bojov­níky,­nádra­žáky,­civi­listy vyklizení města,ale bez tlaků Rudé armády by to nešlo ani náhodou!Navíc nikdo neříká,že,kdyby nebylo Rudé armády v okolí Prahy,Čech tak by povstalci Prahu dlouhodobě neubránili!Německo by do Prahy poslalo všechny Waffen SS z okolí na vyvražďění Prahy a letectvo na její vybom­bardo­vání,­zniče­ní!V žádném případě by Povstání neuspělo dlouhodobě bez Rudé armády a jejího tlaku na němce!Celkové velkohubé prohlášení Hřiba je ostudné trapné,musím se stydět!Stačí poděkovat slušně za pomoc nic víc!

marmat ( 6. května 2020 10:04 )

narcis :Místní admin je podivuhodně "shovívavý a tolerantní".....
TO už muselo bejt !!!

jaro20 ( 5. května 2020 18:43 )

Ruský troll marmat se probral.

xiioma ( 5. května 2020 16:56 )

I dnes platí - Estébáka nechceme“ nebo „Bureš, Bureš“.

marmat ( 5. května 2020 16:08 )

Už titulek bulváru napovídá "sympatie" media.....
ŘEČNIL ????? Příště tam šoupnete rovnou Premiér "blafal" !!!!????
Je to udice hozená trollům....
OK-chytl se "jaro20", chudák "tomik­/james­Bond00­7",
a "monokl" s jediným používaným výkřikem !!!

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud