„V depozitáři, který je asi patnáct kilometrů severovýchodně od centra Prahy, má péči jako jakýkoliv jiný exponát,“ uvedla radnice. „Společnost jí kromě uměleckých děl soukromých sběratelů a státních institucí dělá i Slovanská epopej, která zde čeká, až se pro ni najde vhodné místo na vystavení,“ uvedla Praha 6.

Socha je podle informací radnice chráněna před ultrafialovým zářením, technologie udržují uvnitř haly stabilní teplotu a vlhkost. V budově je nainstalováno protipožární zabezpečení.

Socha byla oceněná znalkyní na 13 milionů korun. „Pak bude umístěna v Muzeu paměti 20. století,“ řekl Blesk.cz už dříve mluvčí Prahy 6 Ondřej Šrámek. Socha i desky budou muzeu zapůjčeny zdarma a dál zůstanou majetkem Prahy 6. „Potvrzuji za naše muzeum uzavření dohody s městskou částí Praha 6 o dlouhodobé výpůjčce sochy maršála Koněva,“ sdělila pražská radní Hana Kordová Marvanová (STAN). 

Protesty v Rusku

Odstranění sochy vyvolalo v Rusku protesty. Před českým generálním konzulátem v Petrohradu demonstrovali aktivisté z nezaregistrované nacionalistické strany Jiné Rusko, přičemž zapálili dýmovnici a vyvěsili transparent s vulgárním heslem. Rozdávali také kolemjdoucím letáky kritizující postup vedení Prahy 6, která rozhodla o odstranění Koněvovy sochy z náměstí Interbrigády.

Před třemi týdny aktivisté Jiného Ruska demonstrovali i před českou ambasádou v Moskvě. Tehdy skupina lidí v maskách vyvěsila na plot velvyslanectví nápis Stop fašismu a hodila do areálu ambasády několik dýmovnic, policie proti nim nezasáhla. Česko kvůli incidentu tehdy poslalo Rusku diplomatickou nótu a ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) o záležitosti jednal s ruským velvyslancem Alexandrem Zmejevským.

Video
délka: 02:58.60

Jeřáb odstranil sochu maršála Koněva z náměstí Interbrigády v Praze 6, 3. dubna 2020. Aktu.cz

Socha vojevůdce, který se podílel na osvobození Prahy od nacistů, ale i na krvavém potlačení protikomunistického povstání v Maďarsku v roce 1956, byla v Praze 6 častým terčem vandalů. Loni v září zastupitelé šesté městské části rozhodli o odstranění sochy a jejím nahrazení památníkem osvobození Prahy na konci druhé světové války.

Koněvova socha v nadživotní velikosti byla odhalena 9. května 1980. Je dílem sochaře Zdeňka Krybuse a architekta Vratislava Růžičky.

Fotogalerie
74 fotografií