Čtvrtek 21. leden 2021
Svátek slaví Běla, zítra Slavomír
Oblačno 4°C

Blatný chce pro uvolňování v Česku pětistupňový „semafor“. Ministr řekl klíčové parametry

Aktualizováno -
4. listopadu 2020
20:50
Autor: Sabina Dračková - 
4. listopadu 2020
16:10

Nový ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) začíná „vystrkovat růžky“. Co plánuje s ministerstvem dál, řekl ve středu asi dvacítce poslanců na neveřejném jednání zdravotního výboru, kde byla i reportérka Blesk Zpráv. Blatný chce na svém resortu nechat udělat vnitřní audit. Cílem je podle něj pochopit, proč předchozí ministři zaváděli opatření, která zaváděli. V plánu má také vytvořit novou pracovní skupinu pro boj s epidemií. Chce také zavést obdobu tzv. semaforu, který používal jeho předchůdce. Řeč přišla i na možné uvolňování opatření. Šéf statistiků Ladislav Dušek řekl jasně, že alespoň dva týdny se nic nezmění.

Nový ministr zdravotnictví Jan Blatný plánuje na svém resortu, který převzal po krátkém působení Romana Prymuly a před ním Adama Vojtěcha, udělat vnitřní audit. Bude se týkat koronavirových opatření, která se v minulosti zaváděla.

Audit nebude kárné řízení

„Abychom věděli, co a proč a jak se dělo,“ zdůvodnil ministr Jan Blatný na neveřejném jednání zdravotního výboru. Zdůraznil však, že nejde o kárné řízení, ale že chce pochopit kroky svých předchůdců.

„Na ministerstvu jsem až 14 hodin denně“

Blatný nastoupil na ministerstvo před necelým týdnem a jakožto brněnský lékař a náměstek tamní fakultní nemocnice se s resortem a jeho chodem seznamuje zcela od základu. Jak Blesk Zprávám řekl, práce je nyní dost časově náročná. Dokonce ani pravidelně nejezdí zpátky domů.

„Zatím jsem tam každý den více než 12, spíše 14 hodin. Do Brna jsem se dostal jednou. Musím říct, že lidi, se kterými jsem se na ministerstvu potkal, jsou moc fajn,“ zmínil. 

Ministr zdravotnictví Blatný také neveřejném jednání poslancům představil svůj plán vytvořit skórovací systém pro jednotlivé regiony.

Blatný chce novou skupinu i „semafor“

„Půjde o škálu 0 až 100 procent dle rizika,“ řekl ministr. Parametry budou 14denní počty nakažených obyvatel, zvlášť počty nakažených seniorů, zjednodušený výpočet reprodukčního čísla a procento pozitivních testů ze všech provedených testů. Jak zaznělo, očekává se totiž, že situace v jednotlivých krajích budou odlišné, a bude tak zřejmě potřeba odlišit i zavedená pravidla. 

„Metodika bude platit do konce roku 2020,“ řekl Blatný a nevyloučil, že by se podle vývoje situace mohly parametry ještě změnit. Stejně jako u tzv. semaforu se budou využívat barvy, podrobnosti však ministr nespecifikoval.

Blatný chce také na ministerstvu ustanovit pracovní skupinu, kterou nazval Národní radou pro řešení epidemie. Mají v ní být podle něj zástupci napříč politickým spektrem. Zdůraznil, že ale nemá jít o obdobu Ústředního krizového štábu a důležité bude, aby bylo jasně dané jakou nesou daní členové odpovědnost.

Tři týdny pod zámkem

Nadále platí, že v Česku běží velmi masivní komunitní šíření, řekl to před poslanci ředitel ÚZIS Ladislav Dušek, který na jednání společně s Blatným také dorazil.

Dušek řekl, že jsme nyní ve zlomovém bodu a opatření by už měla začít zabírat. „Kéž by se to teď začalo otáčet směrem dolů, z některých regionů už máme zprávy, že se to otáčí,“ nastínil. Dodal, že bezpečná hranice je 5 procent pozitivních testů ze všech provedených testů. 

Brzdit se podle něj bude ještě celý listopad, je ale potřeba dodržovat platná opatření.

Dušek zdůraznil, že minimálně 14 dnů až 3 týdny by se rozhodně nemělo přistupovat k žádným změnám v opatřeních, rozhodující podle něj bude hlavně tento týden.

Video Blatný poprvé ve Sněmovně: Opatření zabírají, ale musí trvat dál. A striktně se dodržovat! - Blesk Zprávy / ČTK

Jak to vypadá, uvidíte každý den, slíbil Blatný

„Pan profesor Dušek řekl, že by nedoporučoval nějaké zásadní rozvolňování v době delší než dva týdny a to vyplývá z toho, že minimálně dva týdny se stále budou plnit naše nemocnice a bude to obrovská zátěž na ten celý systém,“ řekl Blesk Zprávám Blatný na dotaz, zda se bude Duškovým doporučením řídit. Kdy tedy k rozvolňování bude docházet, ale konkrétně říct nechtěl. Záměrem je k tomu využít právě zmíněný nový semafor.

„Bude podle krajů a kontinuálně hodnocen. Neustále, každý den, budete vidět, jak to vypadá a nejmenším viditelným celkem bude kraj, i když ty informace máme i na menší celky,“ upřesnil nový ministr pro Blesk Zprávy.

Jak Blatný ale dodal, první a druhé ročníky základních škol budou při uvolňování na řadě jako první.

Za listopad bude podle optimistického předpokladu do 100 tisíc nově diagnostikovaných pacientů. Podle pesimistického scénáře, pokud by se opatření nedodržovala nebo uvolňovala, by za listopad přibylo až 200 tisíc nově odhalených nakažených, varoval Dušek.

Zdůraznil, že počty hospitalizací v žádném případě neklesají a budou stoupat ještě 14 dnů. Průměrný věk zemřelých je 75 až 80 let, podle Duška i zemřelých bude dál logicky přibývat.

Vánoční nákupy? Zapomeňte, vyzval Kubek

Prezident České lékařské komory Milan Kubek na jednání varoval před uvolňováním opatření. „Zapomeňte na nějaké nákupní horečky na Vánoce, to je iluze,“ řekl směrem k poslancům a ministrovi Blatnému důrazným hlasem.

Ministr Jan Blatný se také pozastavil u tématu lockdownu. V minulosti byl totiž několikrát tázán, zda Česko čeká úplná uzávěra neboli právě lockdown. Vyzýval k němu totiž třeba prezident České lékařské komory Milan Kubek.

„Co je to lockdown?“ položil Blatný řečnickou otázku a řekl, že to sám neví. Na ministerstvu podle jeho slov proto vytvořili tabulku, ve které srovnali, jaká opatření jsou zavedena v jiných zemích. Podle Blatného z této tabulky vyplývá, že mírný lockdown už v Česku je.

Při zavádění přísných opatření, jako je zavírání obchodů, však například premiér Andrej Babiš (ANO) řekl, že si nemyslí, že šlo o lockdown.

Video Ministr zdravotnictví Jan Blatný přiznal, že podepsal petici proti Babišovi. - abl

aeraluna ( 5. listopadu 2020 10:43 )

Já bych toho chtěla - kupř. pětistupňový vystřelovací systém ad vesmír pro všechny nejapníky vydávající jedno stupidní vše likvidující nařízení za druhým. Přestaňte národu předkládat superděsivé lži a manipulovat lidmi...o co tu jde? O co? O lidi a jejich zdraví? Ale kdeže, to ve hře nikdy nebylo...takže co? Co? Stejně se to jednou provalí...a pak se těšte.

villon ( 5. listopadu 2020 08:05 )

Hyenický úřady a hlavně úřednice jsou zviklí dusit a šikanovat občany nepřetržitě už od vítěznýho února. Tam se vubec nic nezměnilo. Peklo na zemy.

horalysa ( 5. listopadu 2020 07:35 )

Já bych už šel preventivně do šestistupňového semaforu. Semafor je semafor.

jajanene ( 5. listopadu 2020 00:52 )

Lidi by chtěli rozvolňovat dřív, než se nějaká opatření zavedou. Tak buď se chceme z těch sra*ek dostat, nebo blbnou do nekonečna. Hlavně v Praze jsou už asi postižení na mozcích.

tomik007 ( 4. listopadu 2020 22:10 )

MINISTRY ZDRAVOTNICTVI použiva Buresh jako zradlo vlkum, vzdycky kdyz se objeví nejakej p r u s e r...

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud