Středa 4. října 2023
Svátek slaví František, zítra Eliška
Polojasno, déšť 26°C

Přítel a bývalý šéf promluvil o Prymulově nástupci: „Slušný muž, kterého ukecali“

Autor: Sabina Dračková - 
26. října 2020
05:00

Opoziční poslanec Vlastimil Válek (TOP 09) nejen že byl nadřízeným lékaře, který se teď zřejmě má stát ministrem zdravotnictví, ale Jan Blatný je i jeho dlouholetý přítel. Právě o Blatném se teď mluví jako o možném nástupci ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO). Podle jeho kolegy Válka je slušný a schopný lékař, nijak však nevyčnívá oproti ostatním. V rozhovoru pro Blesk Zprávy také člen zdravotního výboru Válek zmiňuje, že ať bude novým ministrem kdokoli, bude jen „figurkou“ a reálně nic moc s rozjetou epidemií nezmůže. Ideální by podle něj bylo, kdyby resort řídil dočasně premiér Andrej Babiš (ANO), anebo někdo z jeho poslanců - lékařů.

V nemocnici i v osobním životě jsou „na jedné lodi“. Pokud by náměstek brněnské nemocnice Jan Blatný byl skutečně, tak jak se spekuluje, jmenován novým ministrem zdravotnictví, postavili by se s dalším náměstkem politicky proti sobě. Vlastimil Válek (TOP 09) je totiž kromě náměstka Fakultní nemocnice Brno také opozičním poslancem.

„Nekrade, nebyly na něj stížnosti“

Jak Blesk Zprávám Válek řekl, muž, o kterém se mluví jako o možném favoritovi premiéra Andreje Babiše (ANO) na post ministra zdravotnictví, je podle něj v první řadě slušný profesionál: „Schopný člověk, nikdy jsem s ním neměl problém, nekradl, nebyly na něho stížnosti,“ popisuje Válek, který si dle svých slov s Blatným tyká, a jasně říká, že nemá a nevidí důvod říkat proti jeho osobě cokoliv negativního.

Válek v nemocnici dělal náměstka 15 let, v té době byl nynější možný budoucí ministr Blatný jeho podřízeným jako vedoucí oddělení dětské hematologie. Jde o poměrně malé oddělení, však s velkým rozpočtem, protože se jedná o komplikovaná onemocnění. Oddělení má málo pacientů a stejně tak i zaměstnanců, těch by mělo být okolo dvaceti.

V lékařské branži je podle dosavadních ohlasů Blatný respektovaným lékařem, v čem se skrývá jeho výjimečnost, kvůli které by měl právě on být ministrem, není jasné. „Slušný, pracovitý, inteligentní doktor. Takových já mám na klinice padesát nebo šedesát,“ říká radiolog Válek.

Video  Snímky, které usvědčily Prymulu: V hospodě vlastním opatřením navzdory!  - Marek Pátek, Martin Hykl, Aleš Brunclík
Video se připravuje ...

Babiš dostal tip, míní Válek

Podle informací poslance Vlastimila Válka (TOP 09) nejprve premiér Andrej Babiš (ANO) nabídl místo ministra kromě ředitele Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Davidu Feltlovi i šéfovi brněnské nemocnice Jaroslavu Štěrbovi. Ten je mezinárodně uznávaným dětským onkologem, nabídku však odmítl a Babišovi měl doporučit své tři kolegy, mezi nimi i Jana Blatného. Ten pak za premiérem přijel jednat do Strakovy akademie, odmítl však říct, zda šlo opravdu o vládní angažmá.

Jak míní Válek, Blatného nedovedla k nabídce žádná politická minulost. „Blatný není ve straně, nikdy v žádné nebyl, není provázaný s žádnou stranou. V té nemocnici - a teď to nemyslím negativně - byl historicky vždy tak nízko, s odpuštěním, v potravním řetězci, že je i hypoteticky vyloučeno, že by se na něj dalo vytáhnout, že od nějaké firmy něco. To je nemožné,“ míní Válek.

Jméno nového ministra prý nebude tak zásadní

To, že dosud vedl Blatný jen malé týmy, nevnímá Válek jako překážku pro funkci ministra zdravotnictví. „Zvládl to David Rath, který pod sebou neměl žádné týmy, zvládl to právník Adam Vojtěch, zvládl to Julínek, který vedl okresní nemocnici,“ vyjmenovává a dodává: „Teď stejně nemůže nic dělat, teď je to jen o přesvědčení lidí, aby dodržovali pravidla. Pokud to nezabere za 14 dnů a budou se pořád zvyšovat počty a ten systém se podělá, tak ani pán Bůh na ministerstvu zdravotnictví nic nenadělá.“

Blatný má podle Válka zkušenosti a vyzná se v laboratořích, tedy i ve vyšetřování covidu. „Ten jeho názor je spíš blízký Prymulovu,“ dodává. Rozhodnutí o opatřeních jsou ale podle něj stejně více na ekonomických ministrech Babišovy vlády.

Video  Babiš o konci Prymuly: Zemanovi předložil návrh na nového ministra zdravotnictví.  - Jan Jedlička, Jakub Veinlich
Video se připravuje ...

To, co se bude dít následující tři týdny, už podle Válka nový ministr nemůže ovlivnit. S nadsázkou říká, že jde hlavně o to, zapůsobit na veřejnost. „Řeknu to hloupě, ale to by si tam premiér mohl najmout tým Marka Ebena, Jaromíra Jágra a Dominika Feriho, kteří budou vystupovat a říkat, že se mají dodržovat pravidla,“ vtipkuje a dodává: „Je úplně jedno, jaká figurka bude ministr.“ 

„Nevím, proč to nevezme Babiš“

„Já si myslím, že vůbec nemá představu, do čeho jde,“ řekl Blesk Zprávám Válek, podle něj je Blatný zkrátka „muž z lidu, kterého ukacali, aby to vzal“.

Otázkou také je, na jak dlouho by měl nový ministr resort vést. Válek jakožto člen zdravotního výboru upozorňuje, že je potřeba ještě do konce funkčního období (tedy cca za rok) připravit tři zákony. Například ten o léčivých prostředcích, jde podle něj o „naprosto kruciální zákon, který má 600 stran“.

Jako rozumnější řešení by tedy Válek viděl, aby se dočasného vedení klíčového resortu do vyřešení krizové covidové situace ujal sám premiér Babiš, který se už tak často do rozhodování plete, nebo vybral někoho ze svých poslanců zdravotního výboru.

„Nerozumím, proč ze svých devíti doktorů, které má v Parlamentu a v Senátu, proč z nich jeden toto nedělá, bylo by to naprosto logické,“ říká Válek a zmiňuje zkušené poslance, kterými jsou podle něj třeba bývalý šéf zdravotního výboru Rostislav Vyzula (ANO), současná šéfka výboru Věra Adámková (ANO), která má vyvíjet vakcínu, či ředitel břeclavské nemocnice Miloslav Janulík (ANO), výzkumník z IKEMu Julius Špičák (ANO) či šéf krajské záchranky Jiří Mašek (ANO). Podle Válka Babiš tyto lidi buď nechce obětovat, nebo ho rovnou sami odmítli.

Současný ministr zdravotnictví Roman Prymula končí v čele resortu kvůli tomu, že zjevně porušil vládní nařízení, když byl ve středu v nočních hodinách s předsedou poslanců ANO Jaroslavem Faltýnkem a dalšími na schůzce s nejasným obsahem v restauraci, která měla být zavřená. Nachytali je přitom fotografové Blesku, Prymula z podniku navíc odcházel bez roušky.

kahuja ( 26. října 2020 18:33 )

To je dobrý! Válek z TOP 09 v podstatě o svém kamarádovi Blatném mluví jako o užitečném , ničím nevyčnívajícím, idiotovi
Náměstci nemocnic mají tedy přehled o tom kdo z lékařů krade a kdo nekrade . To by ale byla zajímavá informace pro širokou veřejnost !

bumb ( 26. října 2020 11:39 )

No jo pan Válek z TOP09 jako vždy bla bla bla.Asi závidí,že mu tu funkci nikdo nenabídl, a ještě má tu odvahu mluvit o tom že jeho přítel nekradl.Tak to je drzost.Stydte se pane senátor za ty vaše ubohé kecy.

adeso ( 26. října 2020 10:50 )

přesně, za prvé slušný člověk nepáchá seberaždu spoluprací s takovým podrazákem. Ať je rád že dřepí na zadku ve špitále. Tam ho nikdo !!! nehodí a s dvaceti podřízenýma to byla brnkačka.

444abc444 ( 26. října 2020 10:42 )

strejda777 ( 26. října 2020 10:38 )

No jo, Válek....koukám že je z TOP09.....tak co bychom od takového asi čekali.....!

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud