Sobota 5. prosinec 2020
Svátek slaví Jitka, zítra Mikuláš
Oblačno 4°C

FOTO: Lidupustá Praha kvůli zákazu vycházení. Takhle klidnou službu policisté dlouho nezažili

Autor: diz, jim, Kristýna Beránková - 
30. října 2020
05:30

Pusto, prázdno, jako po vymření. Po deváté hodině se z ulic měst vytratil život. Češi zákaz vycházení kvůli pandemii koronaviru zatím respektují. Jen výjimečně narazily policejní hlídky na neinformované cizince nebo bezdomovce.

V centru Prahy byli k vidění většinou jen občasní pejskaři, případně uklízeči. Na Staroměstském náměstí pak policisté zastavili bezdomovce. Když jim řekl, že nemá kam jít, poradili mu ubytovnu, která ho přijme. Dvojici turistů pak stačilo na zákaz vycházení upozornit, s omluvami odešli. „Ulice byly prázdné, takhle jsem Prahu ještě nezažil. Stejné to bylo i na silnicích. Jezdili jen taxikáři a šoféři dovážkových služeb,“ říká fotograf deníku Blesk David Malík, který situaci mapoval.

Klidná služba

Jeho slova potvrdili i mluvčí pražských policistů a strážníků, neboť měli méně práce než obvykle. Hlídky městské policie se podle jejich mluvčí Ireny Seifertové zaměřovaly zejména na kontrolu prostředků MHD a souvisejících prostor, přesto za porušení vládních opatření padaly pokuty: „Za prvních 24 hodin od zavedení nového opatření strážníci zjistili 354 porušení. Za tato porušení uložili 17 pokut v celkové výši 6 600 korun, 15 porušení oznámili správnímu orgánu. V ostatních případech postačila domluva. Co se týká konkrétně shlukování a zákazu pohybu, řešili strážníci 45 porušení, dále pak 15 porušení v souvislosti se zákazem pití alkoholu na veřejnosti,“ vypočítávala prohřešky Seifertová.

Několik desítek porušení zaznamenali během středy také pražští policisté: „Provedli jsme více než 1000 kontrol vládních nařízení a zjistili 40 pochybení. Většina se týkala nezakrytí dýchacích cest. Nedohledal jsem, že by se nějaké týkalo zákazu vycházení,“ řekl pro Blesk.cz mluvčí pražské policie Jan Daněk.

Můžu vyzvednout manželku? Ano, ale…

Zákaz vycházení se nevztahuje na cesty do práce. Jenže co lidé, kteří potřebují ze zaměstnání v noci vyzvednout? Oni do ulic smí, může pro ně autem ale vyrazit jejich blízký, aby nemuseli jet hromadnou dopravou a riskovat nákazu? Ministerstvo zdravotnictví odpovědělo šalamounsky. Pouhá obava z nákazy v tramvaji nestačí, aby si dotyčný mohl přivolat rodinný odvoz. Jiné to ale je, když nemá jinou šanci, jak se v noci domů dostat. „V čase od 21:00 do 5:00 tvoří výjimku ,neodkladné cesty, jejichž uskutečnění je nezbytně nutné i v nočních hodinách z důvodu ochrany života, zdraví, majetku nebo jiných zákonem chráněných zájmů'. Výjimkou může být i mimořádná situace, kdy například do obcí nejezdí autobus,“ uvedl mluvčí úřadu Martin Novotný.

Omezení MHD

Vzhledem k tomu, že města omezují svou dopravu, bude se tento problém týkat stovek lidí, kteří sami neřídí. Například poslední metro v Praze vyjede od pondělí o dvě hodiny dříve než normálně, tedy v deset večer. „Policisté budou každý případ posuzovat individuálně a na základě osobní místní znalosti,“ říká Ondřej Moravčík z policejního prezidia.

Alan666 ( 30. října 2020 11:49 )

Mamomrde!!!

Alan666 ( 30. října 2020 08:35 )

A pracovní soboty!! Co soudruzi...

Alan666 ( 30. října 2020 08:33 )

Tady vůbec nejde o epidemiologickou situaci. Fízlové teď můžou konečně represivně řádit jak se jim zlíbí a to i ta banda maturantů neuplatitelna v reálném životě jako jsou strážníci MP. A pokuty se jen pohrnou. Služba snů...zevlovat a chrápat!! A když už se budou muset probudit tak to dotyčnému dají pěkně sežrat..Jsme to ale národ tupejch ovcí!! Práva zaručená ústavou se tady porušují dnes a denně!! A lidi mlčí. Je to jako za bolševika!!!

Amant ( 30. října 2020 08:20 )

Sraz k.o.ko.tu z Bohnic, to je úroveň...

ActimeI ( 30. října 2020 08:11 )

Nevtírej se, klone! 👎

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud