Úterý 22. září 2020
Svátek slaví Darina, zítra Berta
Jasno 23°C

Bezmoc pražského strážníka. Půlka rodiny onemocněla na covid-19. „A nikdo z odpovědných nic neřeší?!“

Autor: diz - 
1. srpna 2020
18:57

Nezáviděníhodnou až bizarní zkušenost zažil zaměstnanec Městské policie hl. m. Prahy. Půlka jeho rodiny onemocněla koronavirem. Sotva začal situaci řešit, setkal se dle svých slov s vlažným zájmem ze strany lékařů a hygieniků. „Nejdůležitější věci na světě jsou zdraví, rodina, přátelé a spoléhání se na sama sebe, protože nikdo jiný vám v této zemi nepomůže,“ posteskl si nad celou situací.

Výpověď jednoho ze svých kolegů uveřejnili pražští strážníci na svých webových stránkách. Jeho syn se nakazil během notoricky známé „koronapárty“ v pražském klubu Techtle Mechtle, přičemž v rámci prvních rozpoznatelných příznaků koronaviru, jako je únava, bolest hlavy, zvýšená teplota, kašel či ztráta chuti, konstatoval praktický lékař „virózu“, což potvrdil jiný lékař v nemocnici na ORL.

Chybný úsudek

„Dobrá tedy, přišlo nám to sice divné, ale přece jen lékař je lékař,“ rozepisuje se strážník o své zkušenosti. O žádnou virózu totiž nešlo, čehož se strážník začal obávat poté, co se v médiích začal propírat onen zmíněný večírek, při kterém se nakazily desítky lidí a který navštívil i jeho syn. „Voláme tedy opět praktickému lékaři, celou situaci jsme mu opakovaně popsali a velmi důrazně jsme žádali o to, aby vyslal k vyšetření na covid-19 nejen syna, ale také další členy společné domácnosti,“ píše strážník.

„Pro syna sice žádanku vypsal, ostatní členové společné domácnosti však měli smůlu. Dokonce nám sdělil, že nemáme být hysteričtí,“ podivuje se muž nad tím, že byl lékař apatický i vůči upozornění, že ve společné domácnosti žijí i dva senioři. Laborátní výsledky potvrdily ty nejhorší obavy. „Přiznám se, že v tu chvíli se ve vás mísí pocit strachu o syna, agrese vůči všemu a averze vůči všemu úřednímu a zejména odbornému,“ uvádí strážník, který se o nákaze svého syna díky nesprávnému lékařskému úsudku dozvěděl až s týdenním zpožděním.

Příběh nekončí

Tím ale rodinné strasti zdaleka neskončily. Strážníka kromě laxního přístupu lékaře překvapil i přístup hygieniků. Z celkem osmičlenné domácnosti se nákaza potvrdila u čtyř lidí. „Mezi nově pozitivními byla bohužel jedna osoba starší 65 let,“ mrzí strážníka.

„Ihned jakmile jsme se dozvěděli výsledky, tak jsme kontaktovali místně příslušnou hygienickou stanici a předpokládali jsme, že nyní snad již konečně bude případu věnovat patřičnou pozornost. Na druhé straně telefonu nám paní z hygienické stanice s ledovým klidem odvětila, že už je přece pátek 15:30, že má po pracovní době, že to bude řešit až v pondělí 27. 7. a všechny naše kontakty (čili potenciálně ohrožené osoby) si máme obvolat sami,“ neskrývá údiv. „Po této zkušenosti opravdu nevíte, jestli se máte smát, nebo brečet.“

„Dnes je čtvrtek 30. 7. 2020, 16:00. Doposud se žádnému ze tří nově pozitivních členů společné domácnosti NIKDO z hygienické stanice neozval. NIKDO z hygienické stanice jejich další kontakty netrasuje. NIKDO z odpovědných nic neřeší,“ stojí na stránkách Městské policie hl. m. Prahy, která za autentičnost a pravdivost popsané zkušenosti ručí. Celé trápení přitom má svůj počátek ve dni 11. července, kdy k večírku v Techtle Mechtle došlo, respektive 20. července, kdy se rodina obrátila na svého praktického lékaře.

„Žádná stížnost nezazněla“

K nastalé situaci se nakonec vyjádřili zástupci jak ministerstva zdravotnictví, tak i hygienické stanice. „Žádnou takovou stížnost upozorňující na údajné nedostatky v epidemiologickém šetření v souvislosti s covidem naše krajská hygienická stanice do dnešního dne nepřijala,“ uvedl pro TN.cz Tomáš Vodný zastupující středočeskou hygienickou stanici. „Prověření kauzy se v žádném případě nebráníme, čekáme jen na to, až se pán, jehož případu se městská policie rozhodla tímto nešťastným způsobem pomoci k medializaci, odhodlá vystoupit z anonymity.“

Od počátku vše špatně

„Popsaný postup samozřejmě nebyl správný. Praktický lékař i lékař ORL měli ihned indikovat dotyčného k testu na covid a na základě výsledku testu, pokud vyšel pozitivní, měla krajská hygienická stanice začít epidemiologické šetření a indikovat nejbližší kontakty,“ sdělila rovněž pro TN.cz mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová. „Podle všeho tak došlo ke špatnému zhodnocení zdravotního stavu dotyčného ze strany lékařů.“

karlos107 ( 3. srpna 2020 22:48 )

Bezmoc pražského strážníka ??? Bezmoc bezmozka. Hrdinové v uniformě...blbečci.

sumecekkapr ( 2. srpna 2020 14:49 )

Asi tak.

sumecekkapr ( 2. srpna 2020 14:49 )

Čert ví, kde je pravda, jedna paní povídala. Synáček se urval z řetězu, tatík se z toho složil a zřejmě čekal, že se z toho složí všichni včetně policejního prezidenta. Měl by důrazně synkovi vysvětlit, že nemá cumlat všechno, co mu kdo do huby vrazí. Vůbec bych se nedivila, kdyby to bylo při ošetření trochu jinak.

zkratik ( 2. srpna 2020 13:08 )

v první řadě byl nezodpovědnej von,proč jít neštěstí naproti.Nebo schválně lez do putyky,aby zjistil,jak všechno funguje a teď si dupe,ať mu pomůžou?Dospělej mužskej a ještě k tomu strážník a takhle blbej.Tady IQ testy moc nezafungovali.

verprag ( 2. srpna 2020 12:01 )

Důkladně vše prošetřit, jestli je to tak, jak strážník nakrmil novináře !! Někdy je pravda úplně jinde a dotyčný je anonymní stěžovatel....

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud