Neděle 24. října 2021
Svátek slaví Nina, zítra Beáta
Polojasno 9°C

Obce chtějí informace o „svých“ nakažených. Šéf statistiků Dušek: Návrh už vzniká

Autor: ČTK - 
1. srpna 2020
13:24

Šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek navrhne, aby starostové obcí s rozšířenou působností jednou týdně dostávali data o počtu nemocných covidem-19 ve svém obvodu. Dušek to v sobotu řekl ve vysílání Českého rozhlasu Radiožurnál. O informace kvůli efektivnějšímu nastavení krizových opatření žádal tento týden Svaz měst a obcí (SMO). Starostové dosud podle svazu musí informace zjišťovat z médií či prostřednictvím žádosti podle zákona o svobodném přístupu k informacím na krajské hygienické stanici.

Dušek v sobotu řekl, že s návrhem SMO souhlasí. O požadavku se dozvěděl tento týden, v pondělí by o něm chtěl mluvit na jednání na ministerstvu zdravotnictví. „S kolegy chystáme první podobu a metodický popis sad, které bychom předávali jednotlivým starostům,“ řekl Dušek Radiožurnálu.

Šéf ÚZIS věří, že návrh bude hned v pondělí schválen. Poté by se se svazem domluvil, jakým způsobem by obce informace dostávaly. Nechtěl zatím odhadovat, odkdy by mohli starostové s daty počítat. SMO žádal pravidelné informace, podle Duška by se mohlo jednat o data s týdenní retrospektivou, která by díky tomu stihly potvrdit i jednotlivé krajské hygienické stanice.

Chtějí tvořit lepší opatření

Svaz v pátek uvedl, že starostové nyní přístup k informacím o počtu nakažených novým typem koronaviru na svém území nemají. Starostové přitom data potřebují k efektivnímu krizovému řízení, nastavení lokálních bezpečnostních opatření a režimu veřejných institucí, upozorňuje svaz. Starostové obcí s rozšířenou působností jsou předsedy krizového štábu obce. Na základě dat by podle svazu mohli efektivněji rozhodovat o opatřeních v sociálních, školských, zdravotnických a dalších zařízeních, která zřizují, ale i v hromadné dopravě.

Video Vojtěch: Virus nezmizel. Vadí mu oslavy a večírky a promluvil o rouškách nejen v Praze. V metru zůstanou, co obchody? - Blesk Zprávy / ČTK

krat5 ( 1. srpna 2020 14:53 )

Souhlasím s tímto návrhem, starostové by měli mít tyto informace k dispozici. A ještě poznámka pro franta-mlaticka, pokud jste si zvolili za starostu mago.ra, tak je to jenom vaše vina. Radím, aby jste v příštích volbách kandidoval vy sám.

sorgedoktor ( 1. srpna 2020 14:28 )

Ono...Lekari a zdravotnici jsou vazani povinnou mlcenlivosti..Kdyz by treba nekdfo mel pohlavni nemoc, nemuze to lekr sdelit sousedkam, aby s nim nic nemely...

franta-mlaticka. ( 1. srpna 2020 14:25 )

Starostové chtějí? To si děláte pr.d.el, starostu může dělat a taky dělá kdejaký b.l.b co byl rád že vychodil základku a dostane do rukou tak interní info, to se to bude šikanovat, vydírat a pomlouvat.

Zobrazit celou diskusi
Další videa