Pátek 27. listopad 2020
Svátek slaví Xenie, zítra René
Oblačno 3°C

Koronavirus v Praze: 369 nakažených za středu, v hlavním městě je přes sedm a půl tisíce nemocných

Aktualizováno -
26. listopadu 2020
09:10
Autor: ČTK - 
15. října 2020
06:58

V Praze přibylo ve středu 369 potvrzených případů koronaviru. Je to zhruba o 80 méně než v úterý a téměř stejně jako minulou středu. Rizikové skóre protiepidemického systému (PES) v metropoli k dnešku kleslo o tři body na 47 bodů. Nadále ale zůstává ve třetím z pěti stupňů, podle kterých se řídí opatření proti nákaze. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Od březnového začátku epidemie zjistily laboratoře v Praze 58 844 pozitivních testů. Více než 50 500 lidí se už z onemocnění covid-19 vyléčilo a 722 lidí s nemocí zemřelo. Aktuálně je v hlavním městě 7560 nakažených, většina má mírný průběh nákazy.

Úmrtí s covidem-19 v hlavním městě od konce října přibylo o víc než polovinu. V minulém týdnu zemřelo 83 lidí. Denní nárůsty zemřelých postupně klesají, na začátku listopadu zemřelo za den i víc než 20 lidí. Tento týden zatím s codidem-19 zemřelo v metropoli 34 lidí. V pondělí bylo úmrtí 16, což je nejvyšší počet za více než dva týdny. Na středu zatím připadá pět obětí, tyto údaje ale obvykle při dalších aktualizacích rostou.

Podle skóre PES je na tom Praha lépe než Česko jako celek. V celé zemi je skóre už čtvrtý den na 57 bodech, což je také třetí stupeň. Při setrvání na této úrovni po dobu sedmi dní je možné navrhnout další zmírnění opatření. Nyní v Česku platí stupeň čtyři. Hodnocení epidemiologické situace jednotlivě v krajích bude podle protiepidemického systému možné až při stupních dvě a jedna z pětibodové škály. V těchto stupních bude možné v krajích také samostatně rozvolňovat nebo přijímat opatření.

PES

Protiepidemický systém ČR nazvaný PES představilo ministerstvo zdravotnictví v pátek. Míru rizika šíření nemoci covid-19 vyjadřuje index, který může nabývat hodnoty od nula do 100 bodů. Podle počtu bodů je systém rozdělený do pěti stupňů pohotovosti, kterým odpovídají konkrétní protiepidemická opatření, například povinnost nosit roušky na veřejnosti nebo omezení pohybu v nočních hodinách. Kromě celorepublikového indexu PES ministerstvo zdravotnictví zveřejňuje také index pro jednotlivé kraje a okresy.

Praha bez trhů

Kvůli pandemii budou letos v Praze oslavy Vánoc pouze v omezené podobě, chybět budou tradiční velké trhy a doprovodné akce. Podle radního Jana Chabra (TOP 09) jsou trhy společenskou událostí, na které bývá velká koncentrace lidí. Magistrát ale nechce oslavy úplně vypustit, a to i z psychologických důvodů. Tradiční strom na Staroměstském náměstí tak bude, v úvahu podle radního přichází i několik stánků.

V Praze se nyní lidé mohou testovat na více než čtyřicítce míst. Na odběry je lepší se předem objednat, Praha pro to zřídila web covid.praha.eu.

Anifa ( 26. listopadu 2020 11:11 )

Tradiční strom na Staroměstském náměstí tak bude, v úvahu podle radního přichází i několik stánků.Co to je zas za výmysl. Pokud bude na Staromáku svítit velký strom, všichni se na něj půjdou samozřejmě podívat. To bude tedy mela u těch několika stánků....

padouch236 ( 26. listopadu 2020 10:16 )

Čísla jsou zkreslená, nebo je zkreslují přímo zdravotníci. Pokud tohle číslo 369 je z celé Prahy, která má milion obyvatel, tak je to kapka v moři. Takže umělé navyšování, hraní si z čísly, aby ovečky byly poslušné a dělali, co se jim nakáže... Včera jsme jim povolili tohle, tak musíme dnes tohle zakázat, jsme přece operativní nééééé??? To by bylo, abychom je nevystrašili....

lucio1 ( 22. listopadu 2020 12:52 )

To je pořád Praha do karantény, přitom na vesnicích se to sype, asi se peleší všude možně či co, chlastá se ve sklípkách..=D

marmat ( 22. listopadu 2020 00:19 )

Tady se nejen fejkuje, ale i totálně "tajně"...bez odkazu 100% kopíruje...
Tu Parlamentní listy, tu Severočeská pravda.....
Trolli bez vlastního názoru tím porušují pravidla diskuze

marmat ( 22. listopadu 2020 00:15 )

poetrolinda : KOPÍRUJETE CIZÍ články kompletně a vydáváte za svoje !!!
Vy, Šmíd a kdo z trollů ještě !!!
A za kolik???
****­******­******­****
http­s://ww­w.par­lamen­tnilis­ty.cz­/are­na/po­lito­logo­ve/-Znovu-zakazany-Stepan-Kotrba-Prymula-Nejsem-slepice-Nemcova-Co-delat-s-odmitaci-vakciny-Pravda-o-te-ruske-Vanocni-kapr-je-zbytecny-642623

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud