Pátek 23. říjen 2020
Svátek slaví Teodor, zítra Nina
Zataženo, déšť 15°C

Hasiči s armádou hledají místo pro 10 tisíc lůžek pro pacienty s covidem. Má to háček

Autor: ČTK - 
14. října 2020
13:50

Hasiči a armáda společně s hejtmany vybírají záložní objekty a příslušný personál k zajištění až 10 000 lůžek. Na středeční tiskové konferenci po jednání Ústředního krizového štábu to řekl jeho předseda a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). Podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) mají být lůžka vyčleněna pro pacienty s covidem-19, urgentní medicínu a neodkladnou péči. Na odpolední videokonferenci chce Hamáček s hejtmany jednat právě o lůžkových kapacitách, ale také o povolávání mediků nebo ochranných prostředcích. Musí být totiž lidi, kteří se o pacienty na těchto lůžkách budou starat.

„Ústřední krizový štáb velmi intenzivně pracuje na vytvoření záložních kapacit, abychom naplnili slib ministerstva zdravotnictví, že navýšíme počty lůžek v České republice až na 10 000. To je pro nás absolutní priorita. Hasiči společně s hejtmany, armádou vybírají záložní objekty a zajišťují pro to příslušný personál, protože můžeme mít dostatek lůžek, ale současně musíme mít dostatek personálu, který se o pacienty bude starat,“ řekl Hamáček.

Odpoledne bude o věci jednat videokonferenčně s hejtmany. „Současně budeme řešit v detailech, jak bude probíhat povolávání mediků a dalších studentů v rámci pracovních povinností a jejich dělení na jednotlivé kraje tak, jak je to potřeba. Samozřejmě budeme řešit i otázky ochranných prostředků, financování mimořádných opatření a podobně,“ dodal vicepremiér.

Podle pondělního vyjádření ministra Prymuly by mělo v nemocnicích personálně oslabených kvůli epidemii koronaviru pomáhat až 2400 mediků čtvrtých a pátých ročníků a studenti absolventských ročníků dalších profesí, například budoucí farmaceuti či zubaři. Od práce studentů si slibuje to, že dokážou pomoct zdravotnictví oslabenému nemocností lékařů a sester i zavřením prvních stupňů základních škol.

Ji Novotn ( 14. října 2020 19:14 )

Teď na Primě byla nějaká Zlámalová, totální blbka. Z Primy se stává stoka.

Milan Šmid ( 14. října 2020 15:53 )

PROČ SE KNÍŽE KURŇA NEHLÁSI !!!!!PLNA HUBA KRITIKY A SKUTEK UTEK !!!! LAKOMÝ TUN??DĚDEK ??? CO TAK OEVŘÍT BYVALÉ PODNIKOVÉ REKREAČNI STEDISKA ???? CO TAM POSLAT MAKAT KOMEDIANTY CO BREČÍ ŽE NEMAJI PENÍZE ZA 120 NA HOD ?????

Milan Šmid ( 14. října 2020 15:47 )

KOMEDIANTI CO POTŘEBUJI PENIZE BY MĚLI JIT ZA 120 NA HODINU MAKAT !!!!NIC BYCH JIM ZADARA NEDAL !!!!!!!!!Nebudeme asi podporovat kosmetický průmysl, boutique ani jiné hadrárny.

Dle mého názoru nepotřebujeme dotování zábavy, válčení naší armády v africkém Mali na ochranu francouzských jaderných zájmů a stavbu cyklostezek. Je trestuhodné nyní platit americké vrtulníky a nové pandury, protože na válčení by peníze neměly být v první řadě. Je trestuhodné žádat peníze na kulturu, která nabobtnala jako překynuté těsto. Vrátím se o dvacet let zpět. Centrum informací a statistik kultury vydává roční statistiku, která obsahuje i pasáže věnované divadlu. V roce 2000 měla Česká republika 118 divadel a 121 stálých scén. Za rok 2010 bylo ve statistice uvedeno 151 divadel a 160 stálých scén. V roce 2018 bylo v provozu 182 divadel, 174 stálých scén. Z toho zřizovaných veřejným sektorem 39 divadel (89 stálých scén). Soukromých „kapitalistických“ divadel zřizovaných podnikateli je 56, spolky 67, obecně prospěšnými společnostmi 20. Pouhých 941,5 milionu vybraly divadla za vstupné, 1,5 miliardy dostala divadla dotace od státu, 0,5 miliardy od krajů, 2,35 miliardy od měst a obcí. Celkem to je za „normální“ necovidový rok 4,4 miliardy dotací, což ukazuje na 25% soběstačnost. Průměrná cena vstupenky je 280 Kč, dotace z veřejných prostředků na tuto vstupenku je 1100 Kč. Tohle přece není normální… S nataženou rukou k Babišovi stojí frontu všichni herci a herečky, kteří chtěli emigrovat poté, co vyhrálo volby ANO. Všichni, kteří předtím adorovali nikým neregulovaný trh bez přívlastků, bez sociálních otázek i odpovědí a tleskali Václavu Klausovi staršímu. Všichni, kteří dnes protestují proti rouškám, protože oni přece mají tu svobodu…

Co je ovšem třeba zásadně zvednout, jsou důchody. V České republice tvoří výdaje na sociální oblast 12,0 % hrubého domácího produktu, což byl pátý nejnižší podíl mezi zeměmi Unie. Například ve Francii je to 24 %. Nejsme a nechceme být ani Irsko (3,2

Ji Novotn ( 14. října 2020 15:37 )

No to by blbej neřekl. Titulek zase jak noha.

Michal Michal ( 14. října 2020 15:16 )

Do Čapáku ,Andriš byměl radost a ještě by od Miloše za to dostal metál po Hůlkovi

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud