Středa 21. duben 2021
Svátek slaví Alexandra, zítra Evženie
Polojasno, déšť 15°C

Respirátory pro důchodce a miliony roušek. Babiš chce pomůcky poslat Čechům poštou

Autor: ČTK, kso - 
3. září 2020
17:20

Premiér Andrej Babiš (ANO) chce v pondělí vládě navrhnout, aby stát zhruba třem milionům seniorů rozdal ze svých zásob respirátory a roušky. Ochranné pomůcky by mezi seniory distribuovala Česká pošta. Babiš to dnes řekl v rádiu Impuls a totéž zopakoval v Olomouci při zahájení kampaně ANO pro krajské a senátní volby.

Stát má nyní podle Babiše ve skladech a objednáno zhruba 13 milionů respirátorů FFP2 a 75 milionů roušek. „Pokud dnes máme takovéto množství, tak si myslím, že je to vhodná doba na to, abychom (rozdělili respirátory a roušky) například třem milionům důchodců prostřednictvím České pošty a za podmínky, že to v pondělí projednáme na vládě, “ uvedl Babiš.

V rádiu Impuls, které patří do jeho svěřenských fodů, přitom mluvil o nižších číslech - dvaceti milionech roušek na skladu a 12 milionech respirátorů FFP2, tedy těch, které v poslední době sám nosí.

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) už podle něj přišel s návrhem, že se ze zásob uvolní několik milionů roušek v rámci říjnových voleb. „Já říkám respirátory pro důchodce. Plus jsou tam další roušky. Musíme si to promyslet, jak s tím naložíme,“ uvedl Babiš, podle kterého by vzhledem k aktuálnímu vývoji epidemiologické situace bylo dobré k tomuto kroku přistoupit. „Je to moje představa a musíme si to na vládě vydiskutovat,“ podotkl premiér.

Ministerstvo vnitra podle Hamáčka zajistilo 70 milionů roušek a osm milionů respirátorů FFP2. „Jsou ve skladu policie v Opočínku. Jsme připraveni je distribuovat dle rozhodnutí vlády i prostřednictvím České pošty a hasičů,“ oznámil dnes Hamáček na Twitteru.

xiioma ( 3. září 2020 17:39 )

Tohle sliboval Babiš s osobním dovozem už v březnu. Buď se skutečné preference ANO nevyvíjí tak, jako v Babišem uplacených průzkumech nebo asi zabudol.

Zobrazit celou diskusi
Další videa