Sobota 26. září 2020
Svátek slaví Andrea, zítra Jonáš
Zataženo, déšť 10°C

V Česku se zkrátí karanténa ze 14 dní na deset? Babiš je pro, Prymula a Rážová souhlasí

Autor: ČTK - 
14. srpna 2020
10:51

Premiér Andrej Babiš (ANO) je pro zkrácení povinné karantény kvůli koronaviru ze dvou týdnů na deset dní. Deníku Právo řekl, že konečné slovo budou mít experti, změnu s nimi chce probrat v pondělí při jednání Rady vlády pro zdravotní rizika. Se zkrácením souhlasí i vládní zmocněnec pro vědu a výzkum ve zdravotnictví Roman Prymula nebo hlavní hygienička Jarmila Rážová.

„Za sebe musím jako laik říct, že to je dobrý nápad, podporuji jej. Musíme dělat všechno pro to, abychom se vrátili do normálu. Je třeba sledovat působení viru, počet hospitalizovaných, jací lidé bohužel zemřeli, a z toho vycházet. V pondělí jsem svolal radu pro zdravotní hrozby, kde to bude jeden z bodů programu,“ řekl Právu Babiš.

„V zahraničí s tím mají zkušenosti. Např. ve Spojených státech se to u bezpříznakových lidí ukazuje jako dostatečné, protože poté se ten virus dokáže šířit pouze raritně,“ uvedl pro deník Právo Roman Prymula. Podle epidemiologa je velký tlak na zkrácení karantény.

Video Jágrová: Na procházce se nenakazíme, rozmyslela bych si technoparty. - Blesk - Nikola Forejtová

Ve čtvrtek přibylo v Česku 330 nově potvrzených případů nemoci covid-19, nejvíc od 3. dubna. Jedná se o třetí nejvyšší denní nárůst od březnového začátku epidemie. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Od 1. března, kdy se v republice objevili první nakažení koronavirem, bylo v Česku zaznamenáno už celkem 19.401 případů covidu-19. Z nemoci se dosud vyléčilo asi 70 procent nakažených.

Nejvyšší denní nárůst případů covidu-19 se objevil 27. března, kdy přibylo 377 nakažených, a druhý nejvyšší byl 3. dubna s 334 případy. Nad tři stovky nakažených se přírůstek dostal v poslední době i minulý pátek, kdy bylo nových případů za den 323. V posledních dnech rostl i podíl nově potvrzených případů na počtu provedených testů. Ve středu činil 3,86 procenta, údaje o testech za čtvrtek zveřejní ministerstvo až dnes večer.

Zhruba od poloviny července vytrvale roste počet lidí aktuálně trpících covidem-19, kterých je nyní 5436, nejvíce od začátku epidemie. Počet zemřelých lidí nakažených koronavirem v posledních dnech nerostl, od úterý zůstává na 391.

Z jednotlivých regionů je situace nejhorší už od minulého týdne v okrese Frýdek-Místek, kde podle aktuálních údajů přibylo za posledních sedm dní přes 42 nových případů covidu-19 v přepočtu na 100 000 obyvatel. Druhý nejvyšší nárůst byl v Praze, a to zhruba 30 případů na každých 100 000 obyvatel. Na Klatovsku a Havlíčkobrodsku činil nárůst za uplynulý týden více než 23 případů a v okresech Praha-východ a Příbram asi 21 případů.

Právě město Praha a okres Frýdek-Místek byly jedinými okresy se zvýšeným rizikem nákazy koronavirem na v pondělí zveřejněné mapě rizika nákazy, tzv. semaforu. Na mapě byly Praha a Frýdecko-Místecko označeny zelenou barvou, tedy prvním stupněm ze tří, který značí výskyt nákazy bez přenosu nemoci v komunitě. Ostatní regiony Česka byly zatím bílé, tedy s nulovým, či zanedbatelným rizikem. Vyšší stupně rizika - oranžový a červený - se zatím v Česku neobjevily.

Video Šéf Motola zkritizoval Maďara a zastal se mladých. Přidal potíže s cenami roušek a nedostatkem krve. - Pavlína Horáková, Aleš Brunclík

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud