Pondělí 27. března 2023
Svátek slaví Dita, zítra Soňa
Oblačno, déšť se sněhem 5°C

Vakcína proti koronaviru by měla být v Česku ještě letos. Nejdřív ji dostanou důchodci a nemocní

Autor: tsv, ČTK - 
26. srpna 2020
09:55

První dávky vakcíny proti koronaviru by mohly do Česka dorazit již koncem letošního roku. Nárok na přednostní očkování budou mít starší 65 let, chronicky nemocní a lidé s těžkou obezitou. Přijde řada i na ty, kteří se pohybují v bezprostředním okolí těch z rizikových skupin - tedy na zdravotníky, zaměstnance záchranné služby a pracovníky a klienty sociálních služeb. V druhé vlně bude očkována vláda. Informoval o tom server iDnes.

„Je to už vše víceméně jasné. Nejprve dostanou očkování rizikové skupiny,“ sdělil serveru iDnes epidemiolog a vládní zmocněnec pro vědu a výzkum ve zdravotnictví Roman Prymula. Výčet lidí podle serveru kopíruje skupinu obyvatel, kterým pojišťovna hradí očkování na chřipku, k nim se přidala ještě skupina pacientů s chronickou hypertenzí.

Ve druhé vlně se k vakcinaci dostanou praktici, zubaři, lékárníci, vláda a členové krizového štábu. Nárok budou mít také energetici a členové záchranných sborů. Ve třetí vlně, která by podle odhadů měla nastat mezi lednem a červnem příštího roku, se budou moci nechat očkovat všichni ostatní. Vakcinace bude dobrovolná a podávat se bude u praktických lékařů. Původně zamýšlená očkovací centra vznikat pravděpodobně nebudou.

„V prvním čtvrtletí příštího roku už podle mě bude na trhu vakcíny dostatek, aby se mohl nechat očkovat každý, kdo má zájem,“ řekl epidemiolog Prymula. Podle průzkumu však zájem o vakcinaci vyjádřila méně než polovina dotazovaných.

Předpokládá se, že s vakcínou jako první přijde farmaceutická firma AstraZeneca. Mezi další oblíbence patří i společnosti Pfizer a BioNTech, které na vývoji protilátky pracují společně, či francouzská farmaceutická firma Sanofi. „Předpokládá se, že společnost AstraZeneca o registraci v Evropě požádá někdy začátkem podzimu, v září či v říjnu,“ sdělil serveru iDnes ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu Jakub Dvořáček.

Přibylo 367 nakažených

V Česku přibylo v úterý 367 potvrzených případů koronaviru. Je to třetí nejvyšší přírůstek od začátku epidemie. Dosud se v zemi nakazilo 22 548 lidí. Vyléčených je 16 662, tedy zhruba tři čtvrtiny. S covidem-19 zemřelo 416 lidí. Aktuálně je v Česku 5470 nakažených. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Denní přírůstky nyní ve všedních dnech výrazně přesahují 200 nakažených. Pod touto hranicí byl nárůst jen v neděli, o víkendu se ale testuje méně. Naopak v pátek laboratoře odhalily rekordních 505 případů koronaviru. Za poslední tři všední dny přibylo více než 1100 nakažených, což je vyšší tempo než v březnu nebo dubnu.

Video  Vojtěch o rouškách ve školách, otevření škol 1. září, hygieně a dalších opatřeních  - Blesk Zprávy / ČTK
Video se připravuje ...

marmat ( 26. srpna 2020 20:05 )

MarkusHermann: Jak můžete VY existovat bez IQ !!!???

marmat ( 26. srpna 2020 20:04 )

77fugas: Musíte být velmi zvrhlá - vyčleněná osoba, troll nejzoufalejšího zrna,
která NESNESE dokonce ani úspěch farmacie proti tomu svinstvu !!!
A VY ani netušíte jak trapnej jste..... !?
Prachy si připravte na testy....a nešiřte hověziny

marmat ( 26. srpna 2020 19:58 )

Kluci máte prémie za tyhle ubohoučké fejkoviny ???

marmat ( 26. srpna 2020 19:56 )

amaea: Když tento fejk vyplodíte, jdete si NĚKAM pro výplatu,
nebo jen vyvrcholíte blahem ????

milan1959 ( 26. srpna 2020 11:30 )

Je to samozřejmě další nesmysl. Účinná vakcína letos nebude!

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa