Čtvrtek 24. září 2020
Svátek slaví Jaromír, zítra Zlata
Oblačno, déšť 22°C

Nebezpečné volby? Prymula si „posvítil“ na návrhy politiků. S urnou domů má problém

 • Autor: Sabina Dračková - 
  5. 8. 2020
  05:30

  Existují čtyři varianty hlasování pro lidi, kteří budou na začátku října v karanténě. Jenže zatím není jistá ani jedna a čekají na verdikt zákonodárců. Obavy jsou nejen o to, aby byla zachována nezávislost a důvěryhodnost takových voleb, ale hlavně, aby se dál nešířila koronavirová infekce. Jak Blesk Zprávám popsal epidemiolog Roman Prymula, u některých nabízených možností je i tak stále velké riziko.

  Do úterý měly parlamentní strany možnost říct, co si myslí o čtyřech variantách hlasování pro lidi, kteří budou v době podzimních senátních a krajských voleb v karanténě kvůli možné nákaze koronavirem. Návrhy a úpravy měly sdělit ministerstvu vnitra, které má volby volby organizačně pod palcem.

  Resort vedený Janem Hamáčkem (ČSSD) navrhl na schůzce s opozicí zřízení zvláštních okrsků v domovech pro seniory, kde by se vyskytl koronavirus, možnost hlasovat z auta, zřízení mobilních komisí vybavených kompletní sadou ochranných pomůcek a variantu, kdy by si volič v karanténě vybral zástupce, který by hlasovací lístek do urny hodil za něj.

  Politici mají problém se zástupcem

  Vicepremiér Hamáček, který původně tvrdil, že možnost volit pro lidi z karantény zkrátka nebude, je nyní připravený o celé věci jednat. Pokud se politickým kolegům nebudou některé z návrhů zamlouvat, vyškrtne je.

  Podle dostupných indicií mají strany problém hlavně s možností využití zmocněnce, který za dotyčného odhlasuje. Tento návrh tak zřejmě neprojde. ODS jej dokonce označila za neústavní a proti je i KDU-ČSL.

  Zmíněná možnost přijde podle vyjádření pro Blesk Zprávy špatná i epidemiologovi Romanu Prymulovi. V tomto případě zmínil i problémy s výběrem zástupce. Na následujících stranách se můžete podívat, jak bezpečné z hlediska nákazy koronavirem jsou podle něj jednotlivé možnosti. Shrnujeme také, jak pravděpodobné je, že se využijí.

  Ve středu se na ministerstvu sejdou nad upraveným návrhem zástupci stran znovu. Ministerstvo pak připraví novelu zákona k jednání vlády 17. srpna, očekává, že parlamentem návrh projde do konce srpna. V září pak začne proškolování volebních komisí.

 • 1.Zvláštní okrsky

  Zřízení speciálních okrsků v domovech seniorů, které by mohly být uzavřené kvůli epidemii koronaviru, zástupci parlamentních stran vítají. Tuto možnost podpořili zástupci opozičních ODS, Pirátů, STAN a TOP 09.

  Pokud by tedy byl nějaký domov důchodců, kde by se nákaza rozšířila, vytvořila by se volební místnost přímo tam. Podle epidemiologa Romana Prymuly by však čistě z praktického hlediska ve snaze ochránit rizikové skupiny mohla tato možnost fungovat i v domovech bez karanténního nařízení.

  „Tam to riziko by bylo minimální, otázkou je, jak by se to dalo udělat administrativně,“ zamýšlí se vládní zmocněnec pro vědu a výzkum ve zdravotnictví. Není si podle svých slov však jistý, jak by se distribuovaly hlasy. „Epidemiologicky je to cesta, která určitě je dobře, protože tam by to riziko bylo minimální,“ míní.

  Komise v důchoďácích s testy

  Podle epidemiologa by nebylo od věci, aby měli členové komisí vytvořených v domovech důchodců udělané testy na koronavirus s negativním výsledkem. Kontakt totiž může být rizikový.

  „Je pravdou, že při volbách, které byly minulosti v jiných zemích, tak tam docházelo opravdu k nákaze směrem od členů těch komisí na osoby, které tam chodily. Půjčovaly si tam tužky, zapisovaly se do těch archů v jejich bezprostřední blízkosti,“ upozorňuje Prymula na možné riziko. Navrhoval by proto nošení roušek a dodržení potřebné vzdálenosti.

  „Dovedu si představit, že by to bylo i bez těch testů, ale muselo by to být prostorově zabezpečeno tak, aby nedošlo k nějakému kontaktu,“ říká Prymula a potvrzuje také možnost, že by ve volebních komisích mohly být pečovatelky.

 • 2.Hlasování z auta

  K nákupu v rychlém občerstvení přes okénko přirovnávali internetoví vtipálci možnost hlasování z auta, když ji ministerstvo vnitra představilo. Rozhodně však nemělo jít o vtip. Možnost, že by lidé v karanténě hlasovali z okna auta, je víc než možná. Kvitují ji opoziční strany i Prymula.

  Video Prymula o rouškách, druhé vlně, cestování i o tom, proč nespí. - Blesk TV

  „To je možnost, která je naprosto realistická,“ zmiňuje Prymula. „Její jedinou limitací je, že ne každý ze seniorů auto má,“ upozorňuje. V autě by měl být člověk, kterému je nařízena karanténa, sám.

  Riziko i u předložení občanky

  I tak ale zřejmě nebude taková volba úplně bezkontaktní. Volič totiž musí prokázat totožnost – tedy předložit komisi občanku. „Riziko určité to je. Ale myslím, že jde zkontrolovat občanku, že ten člověk ji podrží vlastní rukou a nemusí ji ten dotyčný přebírat,“ radí Prymula. Pokud by to tak ale umožněné nebylo, museli by podle Prymuly mít lidé i v této variantě rukavice. Volební urna by pak mohla být umístěna v okénku, ke kterému dotyčný přijede nebo vedle něj.

 • 3.Komise u voličů doma

  Mít nasazené kromě roušky i rukavice by pro členy volebních komisí mohlo být dost možná to nejmenší. Ochranné prvky by ve velkém potřebovali, pokud projde třetí varianta – a to využití výjezdní volební komise s přenosnou volební schránkou.

  Prymula: Nedovedu si to představit

  V této variantě se ale podle Prymuly skrývá problém. „Pokud by ten člověk byl opravdu ve fázi, kdy šíří ten virus poměrně intenzivně a byl klinicky nemocný, tak by to vyžadovalo kompletní ochranné pomůcky,“ říká.

  Video Překvapený Prymula řekl, odkud si Češi vozí nákazu. Z dovolené ani tak ne. Varuje ale před Tureckem a a Egyptem. (21. 7. 2020) - Blesk Zprávy, Sabina Dračková

  Členové volební komise by tak museli navléknout ochranné kombinézy. Podle svých slov si epidemiolog nedokáže představit, jak by se celý proces technicky zvládal. Nemohou si navíc nechat jeden oblek, ve kterém budou chodit ke všem voličům. „Ti lidé by se museli převlékat od jednoho k druhému, říká Prymula s tím, že takový systém by se i hodně prodražil. „Technicky by se museli převlékat někde na chodbách u těch lidí,“ zmiňuje komplikace, které v plánu z odborného pohledu vidí. 

  Politici upozorňují, že by komise v ochranných oblecích nemusela na lidi psychicky dobře působit. „Někteří naši kolegové k tomu říkají, že by někde na venkově mohlo vadit, kdyby přijela komise plně vybavená ochrannými pomůckami, mohla by to být určitá stigmatizace. Ale většinově jsme i pro tento návrh,“ uvedl předseda STAN Vít Rakušan. Jeho hnutí však stejně jako TOP 09 zřízení speciálních volebních týmů, které by objížděly lidi v karanténě, podporuje.

  Jediná možnost, kdy by komisaři mohli přijet za voliči, je podle Prymuly za předpokladu, že by všechno probíhalo s několikametrovým odstupem.

  „Jedině, že by tam někam za dveře postavili urnu a zdálky by sledovali, jak ten člověk to tam hodí, to je jediná cesta,“ říká Prymula a odmítá, aby dotyční chodili do bytů. V takovém případě by komisařům stačily roušky, případně rukavice. Nakažený by měl mít roušku, aby nedýchal na urnu větší procento mikroorganismů, řekl Prymula.

 • 4.K urně půjde záskok

  Možnost zavedení zmocněnce, který by vhodil do urny hlasovací lístek za voliče v karanténě, politici odmítají. To zejména kvůli tomu, že by volby byly snadno zpochybnitelné a prakticky by se nedalo zajistit, že bude projevena svobodná vůle lidí zavřených v karanténě.

  I kvůli tomu se okamžitě postavil proti této možnosti epidemiolog Roman Prymula. „Když to bude člen domácnosti, tak je riziko, že s tím člověkem je ve společném prostoru a že může být také infekční, byť u něj třeba nebyly provedené testy, protože neměl žádné příznaky. Ale může být bezpříznakovým nosičem,“ upozorňuje na možný přenos nákazy.

  Pokud se bude určovat jiný známý, je to podle Prymuly také komplikované, není si jistý, jak by se volební obálky s lístkem mezi lidmi předávaly. Sdělit telefonicky volební rozhodnutí známému také Prymula nevidí jako dobré řešení. „Někdo zpochybní volby a řekne, že říkal kamarádce, aby tam hodila pana Vopičku. A ona tam hodila pana Vopršala. Tohle je prostě neověřitelné,“ odmítá a připomíná také kauzy z minulosti, kdy se podezíralo z ovlivňování voleb.

  Ideální by podle Prymuly byla korespondenční volba. „Ideální věc. Tam by se nechaly ty lístky nějakou dobu tak, aby mikroorganismus nebyl infekční nebo na povrchu, když se dá předpokládat, že to bude dva až tři dny někde ležet,“ zmínil epidemiolog. Jenže korespondenční hlasování v Česku zatím nemá legislativní oporu.

  Video Zeman o koronaviru a nesouhlas s Prymulou: Promořování? Lékaři mají někdy odporný žargon, děsí to veřejnost. - Redakce Blesk, FTV Prima

horaIysa ( 5. srpna 2020 14:16 )

Co to meleš? Jediné férové řešení jsou volby v termínu, protože i když se dá předpokládat, že ANO volby vyhraje, s odkladem se jim neoprávnéné prodlužuje mandát vlády. Jedině, že by se další volby konaly dřív o čas, o který byly odloženy. To považuju za férové řešení. A o jaké manipulaci to plácáš? Jediný, kdo má zájem na odložených volbách je současná vláda.

pooresh ( 5. srpna 2020 13:46 )

Chlopi pozooor! Vladni zpocenec plukovnik Primule uz keca do vseho! Neni daleko doba,kdy se z nej vyklube dalsi agent,a bude rozhodovat o cene piva! Plukovnik Primule by se mel prevelet navychodni front!

lynx ( 5. srpna 2020 12:27 )

Bureš nechce internetové hlasování, protože by ti zdechlí mohli přehlasovat důchodce a urny domů nosí velmi organizovaně a s lehkým nátlakem komouši.

matos ( 5. srpna 2020 09:58 )

S.ru na volby.je to podfuk

MajkaB ( 5. srpna 2020 08:00 )

Letos budou v ohrožení i členové komisí ve volebních okrscích. Pomyslel na to vůbec někdo???

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud