Pondělí 21. září 2020
Svátek slaví Matouš, zítra Darina
Polojasno 22°C

Finanční výpomoc pražským podnikatelům je v ohrožení: Magistrát ze zákona nesmí ručit za závazky

Autor: ČTK - 
13. května 2020
14:13

Praha si dlouhodobě stěžuje, že ji vláda nechala při boji s koronavirem ve štychu. Proto se vedení města rozhodlo, že svým podnikatelům pomůže samo, a to podpůrným programem COVID Praha. Jenomže ten je podle stanoviska ministerstva vnitra nejspíše v rozporu se zákonem o hlavním městě. Celý problém totiž tkví v tom, že Praha nesmí ručit za závazky fyzických a právnických osob.

Pro COVID Praha magistrát alokoval 600 milionů korun z evropských peněz, které použil pro ručení půjček od Českomoravské záruční a rozvojové banky (ČMRZB). Problém je však v tom, že v zákoně o hlavním městě je výslovně uvedeno, že magistrát až na vyjmenované výjimky nesmí ručit za závazky fyzických a právnických osob. To podle pražské radní Hany Kordové Marvanové (STAN) a předsedkyně magistrátního kontrolního výboru Jaroslavy Janderové (ODS) také stojí ve dvou stanoviscích ministerstva vnitra, které si obě političky nechaly zaslat.

Marvanová kritizovala i fakt, že radní dostali podklady pro schválení programu až ve středu v noci a hned ve čtvrtek ráno se o nich na mimořádné radě hlasovalo. Materiály nebyly ani předloženy k připomínkám odborům, jak to stanovují interní pravidla magistrátu. Výbor dnes v této souvislosti schválil usnesení, že se při schvalování postupovalo nestandardně.

... co teď?

Do programu COVID Praha se už přihlásilo 363 podnikatelů. Podle informací ČMRZB byla většina žadatelů ze sektoru služeb, jako jsou například maloobchodní prodejny, restaurace, hotely či autoservisy. Pražský program měl stejné podmínky jako vládní COVID II, do kterého se ale pražští podnikatelé nemohli hlásit. Teď je ovšem nabíledni otázka, jak to s programem COVID Praha bude.

Naším cílem není tuto podporu pro podnikatele zrušit,” uvedla Janderová. Dodala, že je nicméně nutné věc prodiskutovat, protože mimořádný stav nemůže znamenat, že přestávají fungovat pravidla.

Půjčky v programu v hodnotě kolem 1,8 miliardy byly rozděleny 21. dubna do deseti minut po jeho spuštění. Pokud by byl výklad ministerstva vnitra správný, město nemělo program schválit. Šéf legislativního odboru magistrátu Tomáš Havel nicméně řekl, že podle jeho odborného názoru se smlouvy k programu uzavíraly na základě evropských nařízení, které zde měly prioritu před zákonem o hlavním městě. Havel dále řekl, že ještě čeká na širší stanovisko ministerstva, které by mělo brát v potaz i evropskou legislativu. „Pokud to nikdo nenapadne, tak jsem to spíš bral jako akademickou debatu,” dodal.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud