Dovolenkáři už plní Chorvatsko, ale Dubrovník „ostrouhal“: Turisté ovládli kempy na Istrii

Autor: ČTK - 
1. srpna 2020
09:44

V jižním cípu chorvatského jaderského pobřeží se mramorovými ulicemi Dubrovníku prochází mnohem méně turistů, než je v tuto roční dobu obvyklé. Naproti tomu počty návštěvníků na plážích na severu se daleko spíše blíží normálu. Nápadný rozdíl v tom, jak se cestovní ruch v různých částech Chorvatska potýká s pandemií covidu-19, je dán především restrikcemi přeshraničního cestování, uvedla agentura Reuters.

Dubrovník, který v Chorvatsku patří k hlavním turistickým cílům, se v letošním roce stal nejméně navštěvovanou částí chorvatského pobřeží. Příčinou je skutečnost, že do značné míry závisí na návštěvnících, kteří tam cestují letadlem či výletní lodí, nebo na těch, kteří se tam účastní konferencí a bydlí v hotelu.

„Doufali jsme, že v porovnání s minulou sezonou budeme mít 20 až 25 procent obratu,“ říká Tiffany Cvjetkovičová Rudenjaková, jejíž rodina vlastní v centru města restauraci Lanii. „Pořád jsme toho nedosáhli, ale doufáme, že to srpen změní.“

Podle Any Hrničové, ředitelky místního turistického sdružení, přijelo do Dubrovníku na konci července oproti loňsku jen 30 procent turistů. Za prvních sedm letošních měsíců jsou čísla ještě nižší: 13 procent v porovnání s minulým rokem.

Počet hostů se zvýšil od poloviny června, kdy se začala obnovovat letecká doprava po Evropě, a pak vzrostl od půli července, kdy restrikce uvolnila Británie. Město je totiž obzvláště oblíbené mezi britskými turisty.

Letiště nabízí cestovkám slevu

„Zatím je nejvíce hostů z tuzemska a Německa, v příštích týdnech ale očekáváme nárůst počtu příjezdů ze Spojeného království,“ říká Hrničová. Otevřených je nyní 60 procent hotelů a další podle ní doufají, že budou moci otevřít v srpnu.

Ředitel obchodních služeb na dubrovnickém letišti Ivan Maslać uvádí, že v posledních dvou týdnech byly lety z Británie s ohledem na okolnosti poměrně plné. Letiště nabídlo aerolinkám slevy za letištní poplatky a pobídku dvě eura (53 Kč) za každého cestujícího, dodává.

Video Chorvatsko po 1. vlně pandemii koronaviru: Pláže volné, polojasno a mizící obavy - Jakub Veinlich, Blesk Zprávy

Téměř 20 procent hrubého domácího produktu (HDP) Chorvatska závisí na cestovním ruchu. Vláda vyjádřila naději, že země letos z turismu získá třetinu loňských tržeb, které činily zhruba 12 miliard eur (přes 314 miliard Kč).

Pobyt na severu je levnější

Momentálně je na chorvatském pobřeží asi 600 000 turistů, z nichž mnoho pobývá na Istrii, kde počet Slovinců a Němců přesáhl 80 procent jejich počtu v loňském roce. Faktory přispívající k solidní návštěvnosti tohoto poloostrova jsou snadná dostupnost autem a levnější ubytování v kempech či apartmánech, říká Denis Ivošević z istrijského turistického sdružení.

Navzdory nárůstu počtu nakažených v posledních týdnech, který se týkal především Záhřebu a dalších oblastí ve vnitrozemí, se nezdá, že se turisté nákazy přespříliš obávají. „Neřekl bych, že být tady je nebezpečné,“ říká konzultant z odvětví informačních technologií Bence Smid, který do Dubrovníku přijel z Maďarska.

Video Z Chorvatska bez problému a karantény? Jistota to není, varuje Maďar - Blesk TV

diarava ( 1. srpna 2020 20:19 )

LEEXI.ŇET - úžаsné sеznamоvаcí místo pro dospělé, ktеří сhtějí najít partnеrа, ktеrý bude mít sех

ketller ( 1. srpna 2020 12:49 )

příjde tragedie jelit pitomcu v záři polezete po zdi!!

9vox9 ( 1. srpna 2020 11:48 )

Blesk nejspíš dostane zaplaceno za to, že upozorní na některou destinaci a pak čecháček hurá do ní...ale jo, jen jeďte..já se fakt obejdu! Mě stačí to vedro doma a letní viróza k tomu, nepotřebuju chytat nic v zahraničí...

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud