Čtvrtek 24. září 2020
Svátek slaví Jaromír, zítra Zlata
Oblačno, déšť 22°C

Pro české turisty je Chorvatsko favoritem. Kde na vás čekají omezení a co vyžaduje Řecko?

 • Autor: ČTK,sova - 
  20. 7. 2020
  16:39

  Do nejoblíbenějších turistických destinací Čechů v Evropě lze v současnosti cestovat téměř bez omezení. Turisté by však měli dbát na rozdílná opatření, která místní úřady přijaly s cílem zabránit opětovnému šíření nákazy.

  Jasným favoritem je i v letošní sezoně poznamenané koronavirem Chorvatsko. Do země přijelo od začátku letošního července do poloviny měsíce podle Chorvatského turistického sdružení 107 000 Čechů. Ve srovnání se stejným obdobím loni to je 76 procent příjezdů a 69 procent přenocování. Aktuálně dovolenou u Jadranu tráví asi 43 000 českých turistů.

  Slovensko s 5,5 miliony obyvatel dosud zaznamenalo celkově 1979 případů nákazy covidem-19 a 28 úmrtí. Pandemii tak zvládá lépe než většina evropských zemí. Od návštěvy slovenského premiéra Igora Matoviče na začátku června mohou Češi do země vstupovat bez omezení.

  Do Řecka s omezeními

  V Itálii, kterou koronavirus poznamenal z evropských zemí nejvýznamněji, je třeba dodržovat vzájemný odstup na plážích. Až do konce července v zemi navíc platí povinnost nosit roušku v obchodech, vlacích či dalších uzavřených prostorech.

  Řecko, které se masivnímu rozšíření covidu-19 na svém území zatím úspěšné brání, vyžaduje po cestujících do země vyplněný elektronický formulář. Po příletu se lidé musí prokázat QR kódem. Pokud tak neučiní, hrozí jim pokuta.

  Spolková země Horní Rakousko vyžaduje od lidí nošení roušek na všech veřejně přístupných místech. Celkově je ale pandemická situace v Rakousku stabilizovaná.

 • 1.Chorvatsko

  Chorvatsko, které je dlouhodobě nejoblíbenějším turistickým cílem Čechů, zažívá od druhé poloviny června nárůst nových případů nákazy. V posledních dvou týdnech přibývá v zemi s více než čtyřmi miliony obyvatel v průměru kolem stovky infikovaných denně. Celkově se nakazilo už 4 345 osob a 120 jich komplikacím doprovázejícím nákazu podlehlo. Nejvíc nakažených hlásí vnitrozemský region Záhřeb a Osijek a pak přímořská oblast Splitu.

  Video Chorvatsko po 1. vlně pandemii koronaviru: Pláže volné, polojasno a mizící obavy. - Jakub Veinlich, Blesk Zprávy

  Turisté musí ohlásit místo pobytu

  Nedávné zhoršení epidemické situace přimělo chorvatské úřady k opětovnému přijetí některých opatření proti šíření nákazy, jako je povinnost nosit roušky v obchodech či prostředcích veřejné dopravy. Restrikce se nově týkají i některých hromadných akcí. Na plážích platí nutnost udržovat společenský odstup, lidé by se měli také stranit míst s vyšší koncentrací lidí.

  Chorvatsko opět ožilo turisty (červenec 2020).Chorvatsko opět ožilo turisty (červenec 2020). | Profimedia.cz

  Chorvatsko českým občanům umožňuje vstup bez udání konkrétního důvodu. Turisté musí na hranici pouze ohlásit, kde se budou během pobytu v Chorvatsku zdržovat, a dát úřadům kontakt pro případ, že se v jejich okolí vyskytne koronavirová nákaza. Příslušný online formulář je možné vyplnit již před cestou.

 • 2.Slovensko

  Slovensko dosud prochází pandemií lépe než většina evropských zemí. Země s 5,5 milionu obyvatel zaznamenala celkově 1979 případů koronaviru a 28 úmrtí. Po mírném nárůstu počtu případů koncem června a začátkem července je nákaza v posledních dnech opět na ústupu.

  V neděli ohlásily úřady tři infikované. Ve veřejné dopravě, obchodech a restauracích platí povinnost nosit roušku a dodržovat odstup dva metry. Nošení roušek ve venkovních prostorách je dobrovolné. Češi mohou vstupovat na Slovensko bez omezení.

 • 3.Itálie

  Itálie patří v Evropě k pandemií nejvíce zasaženým zemím: zdravotníci tu infekci odhalili u téměř čtvrt milionu lidí, z nichž přes 35 000 s covidem-19 zemřelo. Od vrcholu krize na přelomu března a dubna počet nových případů výrazně klesá a nákaza se nyní omezuje do menších lokalizovaných ohnisek.

  Odstup na plážích se příliš nedodržuje

  Za poslední měsíc se přírůstky v 60milionové zemi ustálily zhruba mezi 200 a 300 nakaženými denně. Nejméně do 31. července bude v Itálii platit povinnost nosit roušku v obchodech, vlacích či dalších uzavřených prostorech.

  Na plážích musí lidé udržovat vzájemný odstup, podle dosavadních zkušeností se ale toto opatření v praxi příliš nedodržuje. Češi mohou do země vstupovat bez omezení.

 • 4.Řecko

  Řecko patří v EU k zemím s nejnižším počtem případů odhalené koronavirové nákazy, dosud se zde nakazilo 4007 lidí a 194 jich s nemocí covid-19 zemřelo. Čeští turisté mohou cestovat do Řecka bez udání důvodu, po příletu se musí podrobit namátkovým testům na koronavirus. Všichni cestující musí před cestou vyplnit elektronický formulář a poté se po příletu prokázat QR kódem. V případě, že se předem neregistrují, hrozí pokuta až 500 eur (asi 13 321 korun).

  Turistická sezona 2020 v Řecku v době koronaviruTuristická sezona 2020 v Řecku v době koronaviru | Reuters

  Od 15. července 2020 musí všichni cestující přijíždějící do Řecka po silnici předložit při vstupu na řecké území kromě QR kódu také negativní test na covid-19. Roušky jsou nadále povinné ve veřejné dopravě, muzeích a na archeologických nalezištích. V restauracích a barech je nutné dodržovat vzájemný odstup nejméně 1,5 metru.

 • 5.Rakousko

  Ve většině sousedního Rakouska byla uvolněna již téměř všechna dřívější koronavirová omezení. Pouze ve spolkové zemi Horní Rakousko, která svým územím přiléhá k ČR, jako jediné nadále platí povinnost nosit roušku na všech veřejných místech.

  V posledních týdnech případů nákazy lehce přibývá

  Na zbytku území Rakouska jsou roušky povinné jen ve veřejné dopravě a v některých obchodech. Na hranicích Rakouska s Maďarskem a Slovinskem je nezbytné počítat se zvýšenými kontrolami, které způsobilo cestovní varování Vídně vůči balkánským státům, které se potýkají s nárůstem nakažených. Češi mohou do země vstupovat bez omezení.

  Celkově je koronavirová situace v Rakousku stabilizovaná, byť v posledních týdnech případů nákazy lehce přibývá. Země s bezmála devíti miliony obyvateli zaznamenala od začátku epidemie 19 655 nakažených a 711 zemřelých.

  Video Z Chorvatska bez problému a karantény? Jistota to není, varuje Maďar. - Blesk TV
  Video Z Chorvatska bez problému a karantény? Jistota to není, varuje Maďar. - Blesk TV

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud