Za hranice můžeme, má to ale háček: Téměř všude trvají na karanténě pro cizince

Autor: ČTK, tsv - 
4. května 2020
20:13

Pro karanténní opatření se rozhodlo hned několik zemí. Povinná dvoutýdenní izolace pro všechny přijíždějící ze zahraničí však nebyla zavedena všude, například Velká Británie se k nařízení teprve teď chystá, ačkoli se v zemi nakazilo již téměř 200 tisíc obyvatel. USA izolaci po příletu pouze doporučuje, v Kanadě je povinná.

Karanténu, do které musejí jít lidé při návratu z ciziny, postupně začala uplatňovat řada zemí včetně Číny, odkud se nákaza koncem loňského roku začala šířit. Dvoutýdenní pobyt v izolaci, během kterého by se měla nákaza projevit, platí také v České republice. Do karantény přitom při návratu do ČR nemusejí lidé, kteří se prokážou negativním testem na koronavirus, mohou si jej přitom nechat udělat jak před příjezdem, tak později v průběhu karantény.

Karanténu pro lidi přijíždějící z ciziny nezavedly všechny státy, včetně těch, které patří k nejvíce zasaženým. Například v Británii, která má téměř 190 000 potvrzených případů a téměř 29 000 mrtvých s koronavirem, se zavedení povinné dvoutýdenní karantény teprve chystá. Také Francie, která eviduje zhruba 170 000 nakažených a skoro 25 000 mrtvých, karanténu teprve zavádí. Navíc se netýká lidí přijíždějících ze schengenského prostoru nebo z Británie.

Naopak velmi přísnou formu karantény zavedla Čína, kde platila i pro lidi cestující mezi jednotlivými provinciemi nebo městy. Například v Pekingu se uvolnila teprve začátkem května, ovšem jen pro ty, kdo do metropole přicestují z nerizikových částí. Oproštění od karantény se ale nevztahuje na ty, kteří se vrátí ze zahraničí nebo z rizikových provincií, jako je Chu-pej, která byla nejvíce zasažená a odkud se zřejmě koronavirus začal šířit.

Poměrně striktní opatření platí pro cestující také v USA, které jsou s 1,2 milionu nakažených a téměř 69 000 mrtvými nejhůře zasaženou zemí. Nejedná se přitom o karanténu, ale o zákaz vstupu pro cizince, kteří v předchozí 14 dnech navštívili Čínu, Írán, země schengenského prostoru, Británii nebo Irsko. Američané vracející se z těchto zemí pak mohou přilétat jen na vybraná letiště a je jim pouze doporučeno zůstat dva týdny doma. Naopak v Kanadě je zavedena povinná čtrnáctidenní karanténa.

Dvoutýdenní karanténu jako doplněk obecného omezení cestování zavedla velká část zemí Evropské unie, v nějaké formě platí u všech sousedů ČR. Kupříkladu turistické cesty jsou nadále nemožné a opatření o izolaci se tak vztahují většinou na vlastní občany nebo cizince s trvalým pobytem v dané zemi, kteří se vracejí ze zahraničí. Většinou se jedná o karanténu v domácím prostředí, jen na Slovensku musejí podle vládního nařízení lidé trávit karanténu ve státem určených prostorech.

Epidemie koronaviru ve Velké BritániiEpidemie koronaviru ve Velké Británii | Reuters

Slovensko má navíc i další přísné opatření: každý se musí nejpozději 72 hodin před návratem zaregistrovat na webu ministerstva zahraničí, které plánuje rozmístění lidí v rámci karantény. Některé země pomalu začaly přísná opatření pro navrátilce uvolňovat, mezi nimi například Polsko. Tam ode dneška nemusejí po návratu do vlasti do 14denní karantény občané, kteří pracují nebo studují v Německu, na Slovensku, v Česku nebo v Litvě.

zanyn ( 4. května 2020 21:43 )

Téměř všude trvají na karanténě pro cizince..
Asi mají všech 5 pohromadě a tím i větší odpovědnost na rozdíl od nás. Postačí se podívat na Slovák či Maďary...

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud