Nakažených českých turistů je už devět, nejvíc ze Slovenska. Odkud přijeli další?

Autor: ČTK - 
13. července 2020
16:05

V červenci se Češi dosud nakazili koronavirem v šesti zemích. V centrální databázi infekčních nemocí je od 1. do 11. července evidováno devět takových případů, z toho tři lidé byli na Slovensku, dva ve Švédsku a po jednom v Chorvatsku, Británii, Maďarsku a Srbsku. Radiožurnálu to v pondělí řekl ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. Čísla označil za zanedbatelná, v budoucnu se nicméně podle něj objeví ohniska, která vzniknou po návratu lidí ze zahraničí.

„V centrálním informačním systému infekčních nemocí, kde by za tuto dobu mělo být všechno, je to v Chorvatsku jeden. Potom Velká Británie jeden, Maďarsko jeden, Srbsko jeden, Slovensko tři, Švédsko dva. To je celé,“ uvedl Dušek.

Video Epicentrum s Rastislavem Maďarem - Blesk TV

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) o víkendu uvedl, že už jsou první případy nákazy u lidí, kteří se vrátili z letní dovolené. „Ale jde skutečně zatím o jednotky, nikoli o desítky případů,“ řekl serveru Seznam Zprávy s tím, že dva lidé si nákazu přivezli z Chorvatska. Za rizikové země označil ministr ještě Bulharsko a Řecko. Lidé by při cestách do těchto oblíbených přímořských států měli podle něj počítat s tímto rizikem a preventivně se chránit.

Po návštěvě Srbska a Černé Hory karanténa

V Chorvatsku a Bulharsku v posledních dnech přibývá nakažených a Česko tamní situaci sleduje, nadále je považuje za země s nízkým stupněm rizika. V kategorii s vysokým rizikem nákazy zůstává z členských zemí EU dál jen Švédsko. Po návratu z Černé Hory a Srbska musí Češi od pondělí absolvovat test na covid-19, nebo nastoupit do dvoutýdenní karantény.

Od března, kdy se nemoc covid-19 začala v Česku šířit, hygienici potvrdili 13 174 případů nákazy. Aktuálně nemocných je 4575 lidí, většina nových případů je v lokálních ohniscích na Karvinsku, Jihlavsku či Kutnohorsku.

VENDULA ( 15. července 2020 18:40 )

jentakjen:twl co Ty jsi za dementku,používáš i kapra no ty kráso,tak Ty jsi dobrej pacient🙄😩Tobě vypleskat hubu je málo.

BoziMilda ( 14. července 2020 17:01 )

Tohle už ale fakt Slováci přehnali. Nejdřív nám poslali Husáka, pak Babiše a teď koronavirus. Tolik jsme jim toho snad zas neudělali, Maďaři se k nim chovali hůř.

jentakjen ( 14. července 2020 14:39 )

Jestli tady naháníš frajery, jsi na špatném místě. Děláš ze sebe zbytečně trubku voght je zadaný, má vegetu a průjem.

VENDULA ( 14. července 2020 14:14 )

Další chudinka🙄nebo ze by změna nicku?..Trapná v čem?Přečti si nejdřív celý vlakno pak někoho odsuzuj a moralizuj.

jentakjen ( 14. července 2020 12:17 )

Pořád tady neotravuj, už jsi trapná, taky uháníš voghta? Pozor, má průjem, ať to taky nechytneš.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud