Pondělí 25. září 2023
Svátek slaví Zlata, zítra Andrea
Oblačno 20°C

„V nemocnicích léčí doktoři v karanténě,“ tvrdí Šmucler. Nákazu měl i na své klinice

Autor: Jakub Veinlich - 
1. července 2020
05:02

Roman Šmucler seděl za TOP 09 v Ústředním krizovém štábu a někdy svými výroky uměl nadzdvihnout i šéfa poslanců strany Miroslava Kalouska. Sám si připisuje zásluhu na distribuci zdravotnického materiálu mezi lékaře a další zdravotnický personál. Nošení roušek prezident Stomatologické komory ale v minulosti označil pro Blesk Zprávy za fetiš. Teď by ji měli nosit prý hlavně lidé, kteří mají obyčejnou rýmu. „Koronavir je jako chřipka,“ tvrdí s tím, že respirátory by distribuoval především mezi důchodce - za symbolickou cenu. Sám musel řešit nákazu také ve svých zdravotnických zařízeních. V nemocnicích podle Šmuclera navíc pracují lékaři v karanténě.

„Koronavirus je jako chřipka. Řada lidí zemřela zbytečně na paniku,“ tvrdí prezident Stomatologické komory a šéf kliniky Roman Šmucler. Své tvrzení zdůvodnil v rozhovoru pro Blesk Zprávy tím, že řada lidí z obavy před nákazou raději nešla k lékaři, což mělo fatální následky.

„Co je nejhorší, že řada lidí zemřela ve světě na paniku. Měli jsme například úmrtí na kaz, nebo že lidé odložili návštěvu onkologa,“ tvrdí Šmucler a přidal informace o údajně běžné praxi v nemocnicích, kde mají pacienty léčit i lékaři, kteří mohou být v krajním případě sami nakažení koronavirem.

„Ve zdravotnictví, i když jsou lidé v karanténě, mohou pracovat. Což je tak i v řadě nemocnic. Normálně chodí do práce a léčí. Kdo by je nahradil? Jiné lékaře nedostaneme,“ popsal praxi bývalý člen Ústředního krizového štábu.

Šmucler je nejen prezidentem České stomatologické komory, ale také majitelem kliniky estetické medicíny Asklepion, kterou provozuje ve čtyřech městech po celé republice. A i on musel řešit mezi svým personálem nakažené koronavirem.

Koronavirus Šmuclerovi rekordní tržby nezkazil

„Když to bylo v samém začátku, tak jsme měli jednoho slavného pacienta. A pak jsme měli nakaženého v nemocnici v březnu nebo v dubnu na plicním. A stejně tak, když jsme testovali personál, tak jsme zjistili, že asi sedm z deseti lidí to před nějakou dobou mělo, aniž by si toho všimli,“ přiznal na přímý dotaz Blesk Zpráv Šmucler. Zhruba před měsícem pak testy v rámci kliniky prý odhalily nákazu u administrativních pracovníků.

Řada lidí i v běžné populaci podle něj ani nepozná, že si nějakou nákazou prošla, míní. „Řeší to normálně hygiena. Vydezinfikují se prostory. Když jsme měli nakažené v březnu nebo v dubnu, tak nám dali asi dva lidi do karantény. A teď byli daní dva lidé do karantény, protože se zřejmě někde nakazili a během preventivní karantény se u nich projevila nákaza,“ popsal postup hygieniků na klinice. I přesto měl prý během krize rekordní tržby.

Počet nakažených bude ale podle Šmuclera stále přibývat. Očekává to i u svého personálu. Lidé ale často nemusejí poznat, že si covidem-19 prošli, protože náhlému a často krátkému výkyvu zdravotního stavu nevěnují ani pozornost. I to se prý projevilo v rychlé studii jeho personálu, kdy se po testování objevila nákaza u sedmi lidí ze zdravotnického týmu. „Jeden z těch sedmi si vzpomněl, že někdy asi před měsícem mu bylo jeden den nějak blbě,“ popisuje Šmucler a stojí si za tím, že není nutné celospolečenské testování všech lidí, kteří mají příznaky.

Zima: V 90 procentech případů je to jako chřipka

Za tím si stojí i rektor Karlovy univerzity Tomáš Zima. Podle kterého by se testy měly dělat především u lidí s vážným průběhem onemocnění. „V 90 % je to normální respirační onemocnění, jako je chřipka,“ stál si za svým názorem z dřívější doby při úterní diskusi Poučení z covidu Zima. V sále to po jeho slovech zašumělo. Podle šéfa nejstarší české univerzity by lidé s covidem-19 měli především zůstávat doma a dodržovat hygienická opatření.

Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO) se při případné další koronavirové vlně nebude určitě přistupovat k plošnému testování. „Panika tu do jisté míry bude. Budeme ale spíše sledovat rizikové skupiny pacientů a tam napneme úsilí. Nedokážu si představit, že budeme testovat každého,“ dodal na zmiňované debatě s odborníky Vojtěch.   

To, že bude stát přistupovat k druhé vlně jinak a nebude se „vypínat“ znovu celá republika, tvrdí i premiér Andrej Babiš (ANO), i ostatní klíčoví ministři jeho vlády, tak i epidemiologové.

Šmucler ale navrhuje, aby alespoň ta nejohroženější skupina, tedy důchodci, si mohla koupit od státu za tržní cenu účinný respirátor, a chránili se tak před případnou nákazou.

Podívejte se na celý rozhovor s Romanem Šmuclerem:

Video  Roman Šmucler o COVID 19  - Jakub Veinlich
Video se připravuje ...

bb88 ( 1. července 2020 10:29 )

Dochtoři podvádějí i v karanténě a herr Šmudla to přikryje i se svou TOP09. Zdrávo došli. Největší podvodníci nám v ČT vyprávějí, jak jsou inteligentní a všemu rozumí. Je to humus.

Karel Fiala ( 1. července 2020 09:30 )

Tak si noste roušky když vám to dělá dobře 🤦‍♂️

Anifa ( 1. července 2020 08:50 )

No chlapče, nepřeji ti to, ale pár dní na JIP s nákazou koronavirem by ti prospělo.
Ona to totiž není sranda onemocnět ani v mladším věku.Sebestředný namachrovaný podvodníčku

majojo ( 1. července 2020 08:33 )

Proč toho nedovzdělaného klauna někdo bere vážně, ba dokonce jeho odvážné teze publikuje? Nebo se tak děje jenom na stránkách tisku ovládaného jeho bejvalkou?

moro ( 1. července 2020 08:06 )

Vy do ničeho nemluvte. Podvadite pojišťovny. A ještě Vám není trapný veřejně poucovat. Nikdo už Vám nevěří. Pokaždé mluvíte jinak!

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud