Ošetřovné bude nově 80 procent. Vláda potvrdila otevření farmářských trhů i psích salonů

Aktualizováno -
17. dubna 2020
19:40
Autor: ČTK, sab, kal - 
17. dubna 2020
15:00

Od pondělí 20. dubna mohou otevřít řemeslníci, farmářské trhy, autobazary či autosalony. Vláda v pátek na mimořádném jednání potvrdila první vlnu rozvolnění opatření, řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). A ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) uvedla, že ošetřovné bude 80 procent denního základu příjmu zaměstnanců místo 60, a to zpětně od 1. dubna. Nejistota byla kolem otevírání psích salonů, nicméně vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) potvrdil, že otevření se od pondělí týká i jich.

Vláda schválila navýšení ošetřovného na 80 procent denního základu příjmu zaměstnanců místo dosavadních 60, a to zpětně od 1. dubna. Na twitteru to uvedla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Podle návrhu zákona, který vláda zveřejnila na svém webu, by měl stát ošetřovné kvůli uzavřeným školám vyplácet nejdéle do prázdnin. Příští týden by zákon měla posoudit Sněmovna.

„Dojde ke srovnání podmínek těch klasických ošetřovných, to znamená toho případu, kdy musíte pečovat o osobu blízkou, protože onemocní, devět, respektive šestnáct dní. My to teď navyšujeme na 80 procent,“ dodala Maláčová na tiskové konferenci po jednání vlády. Český správa sociálního zabezpečení bude peníze vyplácet zpětně.

Video Vláda potvrdila plán otevírání obchodů. Ošetřovné bude od dubna na 80 procentech - abl

Podle podkladů by ošetřovné mohlo pobírat nejvýš 181 000 lidí. Výdaje na 30 dní by po zvýšení činily asi 3,5 miliardy korun. Při nynějším nastavení by částka na měsíc byla o 0,9 miliardy nižší.

Do harmonogramu přibyly bohoslužby

Plán na otevírání obchodů a dalších provozoven či na postupné opětovné umožnění kulturních, sportovních či společenských událostí zveřejnila vláda po svém posledním jednání v úterý. Odehrávat se má v pěti etapách od 20. dubna do 8. června, pokud do harmonogramu nezasáhne nepříznivě vývoj epidemiologické situace. Ministři slíbili harmonogram doprovodit konkrétními hygienickými pokyny pro jednotlivé provozovatele či organizátory.

První vlna se týká tréninků profesionálních sportovců, autosalonů a některých řemesel. Pořádat se budou moci i svatby do 10 osob. Pondělní uvolnění bude tedy podle plánu, v dalších dnech už příjdou mírné změny.

Vláda nejprve zapomněla speciálně dříve povolit bohoslužby. Měly se tak moct konat až od 8. června, tedy mezi posledními. „Nakonec tedy proběhla dohoda i s panem kardinálem Dukou o tom, že by bohoslužby byly povoleny do patnácti osob od 27. dubna,“ řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

I pro bohoslužby budou platit přísná hygienicko-epidemiologická pravidla jako rozestupy a dezinfekce. „Myslím si, že pro řadu věřících občanů to bude velmi důležité,“ dodal Vojtěch.

Na tiskové konferenci ministr projevil optimismus. „Přestože jsme výrazně navýšili opět počet testovaných vzorků na tu hodnotu kolem osmi tisíc tři sta denně, tak počet záchytů je velmi dobrý na úrovni někde sto třiceti, sto padesáti denně,“ řekl Vojtěch a tím, že pokud to takto dobře půjde dál, je možné, že by se i upravil plán postupného uvolňování.

Zmatek kolem psích kadeřnictví

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) před jednáním vlády v ČT24 řekl, že se zřejmě povolí otevření kadeřnických salonů pro psy. To kvůli tomu, že se mu prý na toto téma množily dotazy v e-mailové schránce. Řekl také, že Češi jsou národ pejskařů.

To ale na tiskové konferenci jeho vládní kolega ministr Adam Vojtěch vyvrátil. „My jsme řekli, že už se chceme vyhnout definování specifických prodejen a provozů, takže tyto zkrátka spadají do těch provozoven do 200 metrů čtverečních a předpokládám, že žádné větší salony nejsou a ty by tedy byly uvolněny od 27. 4.,“ řekl.

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček na tiskové konferenci po jednání vlády přítomen nebyl. Vláda jednala od druhé hodiny odpolední, už po třetí hodině ale ministr Havlíček vystupoval v Senátu. Tam orodoval za schválení jeho návrhu na ochranu nájemníků prostor pro podnikání.

Novináři se tak hned na ministra Havlíčka obrátili s dotazem, jak to tedy s psími salony bude. „Teď jsme to sladili s ministrem Vojtěchem. Psí salony zařazujeme k ostatním profesím řemeslníků a pouštíme od 20. 4.,“ napsal Seznam Zprávám Havlíček.

Vojtěch totiž psí salony mylně považoval za obchod s malou prodejní plochou, jde ale o řemeslo, a tak se na ně vztahuje povolení otevřít už v pondělí.

Ihned po prvním Havlíčkově vyjádření se na toto téma rozpoutala debata. Právě kadeřnictví - tedy ta pro lidi - se řešila i na minulém jednání vlády. Například ministr Richard Brabec v ČT řekl, že on byl pro jejich otevření, epidemiologové proti. Lidem nezdá, že právě psí kadeřnictví dostávají přednost.

Za psí salony se Češi vládě smějí. A co hospody a sport?

„V pondělí otevřou kadeřnictví pro psy. Kadeřnictví pro lidi až 25. května. Jestli je tohle nějaká vládní taktika, že se otevírá nejdřív pro psy, tak předpovídám, že v létě se budou konat psí festivaly. Takzvané pestivaly,“ napsal ironicky na twitter nejmladší poslanec Dominik Feri (TOP 09).

Reagovala také rektorka Mendelovy univerzity v Brně a předsedkyně komise pro spravedlivé důchody Danuše Nerudová. „Přemýšlím, zda by mi ta psí kadeřnice neudělala melír,“ napsala profesorka s několika smajlíky.

Někteří se také pozastavují nad tím, že k vládnímu rozhodnutí pomohlo psaní e-mailů ministrovi. „Pane Havlíčku, nejsme taky náhodou národem pivařů a sportovních fanoušků? Kolik mailů stačí k tomu, abyste otevřeli hospody a stadióny...? Nebo co otevřít kadeřnictví? Psi stříhat můžeme a sami se nechat ostříhat nemůžeme? Tak co na to ostatní? Jdeme psát maily?“ položil ministrovi dotaz uživatel Lukáš Valenta.

Lidé také samozřejmě upozorňují na to, že v jakémkoli kadeřnictví, ať už pro zvířata nebo lidi, je možné se potkat a nákazu přenášet. Plán povolit zrovna psí salony se tedy nesetkal s pochopením.

Vysoké školy od pondělí v omezeném provozu

Vysoké školy se od pondělí otevřou v omezené míře pro aktivity studentů v posledním ročníku studia. Účastnit by se jich mohlo vždy maximálně pět lidí najednou. Návrh vláda schválila, řekl ministr zdravotnictví Vojtěch. Budou se tak moci konat individuální konzultace či zkoušky, včetně státnic a rigorózních zkoušek.

Individuálně bude možné na vysoké škole navštívit knihovnu či studovnu, ale jen za účelem vyzvednutí či vrácení studijní literatury.

Po předchozím projednání Národní ekonomickou radou vlády (NERV) a koaliční radou by se mohla vláda zabývat i návrhem ministerstva financí na zrušení čtyřprocentní daně z nabytí nemovitých věcí a s tím souvisejícím zrušením daňových odpočtů u nových hypoték. Novelu zákona o dani z příjmu, která obsahuje umoření daňové ztráty, v úterý vláda projednala bez výsledku. Vrátit by se k ní mohla po projednání NERV a koalicí.

Zvýšení platby za státní pojištěnce od června o 500 korun by mělo dodat peníze do zdravotnictví. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) návrh předloží možná už v pátek nebo v pondělí, řekl ve čtvrtek večer Babiš v televizi Nova. Pojištěnců, za které platí zdravotní pojištění stát, je zhruba 5,9 milionu, stát nyní za každého z nich odvádí 1067 Kč měsíčně.

robyno1 ( 18. dubna 2020 08:59 )

Ženské mají šedé pokroucené vlasy, chlapi vypadají jak Ezau, ale vláda otevře čubí salóny. A už vidím, jak z kostela vyhazují starou babičku, protože přišla v pořadí šestnáctá. A kdo bude zodpovědný za parchanty v nepovinné škole, to je ve hvězdách.

nespokojeny ( 17. dubna 2020 19:37 )

Vláda si koronavirus nevymyslela. Je to světová epidemie. Každého to zastihlo v nějaké situaci. Minulé roky se velmi dařilo. Nechápu proč všichni podnikatelé, OSVČ "kňučí". Kdyby se poskytovala podpora podle pravidel tzn. 01-03/2019 dvě třetiny by na podporu neměli nárok. Pro ty opravdu postižené by zbylo daleko více financí.
Český občan je opravdu "vyčuranej".

al.bunda ( 17. dubna 2020 19:09 )

Salóny pro čokly a co kua holičství,mám vlasy jak polský žid

huvess ( 17. dubna 2020 17:19 )

Nechápu co Vojtěch nechápe na tom, že pro obvoďáky bude velmi náročné testovat lidi po nemoci nebo ty v karanténě.
Vždyť k nim musí přistupovat jako k nakaženým, dokud nebudou mít 2x testy negativní !!! K tomu nemají prostory ani vybavení. Navíc k obvoďákovi chodí i jiní pacienti ne jenom koroňáci. To se mají nakazit? Vojtěch tam bude chodit za každým s dezinfekcí. Byl on někdy u obvoďáka, ví vůbec jak to tam v čekárnách a ordinacích vypadá ???

Odběry ve stanech byly tak náročné, a už mají na odměny připravené miliony. A to na jednoho pacienta tam bylo asi 7 lidí.
Odběry testů u praktického lékaře nebudou náročné?
Podle Kena ne

tomik007 ( 17. dubna 2020 15:10 )

UJO VRAVEL - ze nebude nic vravitj

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud