Čtvrtek 8. června 2023
Svátek slaví Medard, zítra Stanislava
Oblačno, déšť 22°C

„Psychopat,“ udeřil na Babiše senátor. Premiér to schytal i za „sebestřednost“

Aktualizováno -
18. března 2020
18:35
Autor: ČTK, sova - 
18. března 2020
17:58

Předseda senátorů KDU-ČSL Petr Šilar označil premiéra Andreje Babiše (ANO) za psychopata, jehož sebestřednost potlačuje fakta podobně, jako to činila ideologie komunistické nadvlády v Česku před rokem 1989. Uvedl to ve středu při senátní debatě o postupu vlády vůči pandemii koronaviru. Senát by měl podle Šilara ministerského předsedu vybídnout, aby přestal lhát. Babiš se jednání horní komory nezúčastnil, jeho reakci ČTK shání.

Šilar uvedl, že obcházení krizového zákona a pozdní aktivace Ústředního krizového štábu se změnou jeho statutu mu připomíná komunistické vlády. „Když byla prostě ideologie vládnoucí v rozporu s fakty, tak to dopadlo tak, že ta fakta byla potlačena a zvítězila ideologie. V současné době to je sebestřednost, podle mě názory psychopata, který je dneska premiérem této země,“ uvedl neobvykle ostře Šilar.

Premiér Andrej Babiš (ANO) podle Senátu oddaloval nasazení standardního krizového řízení a ohledně Ústředního krizového štábu nepostupoval v souladu s právním řádem, když jej nesvolal včas. Vláda podle horní komory nevyužila všechny prostředky ke zvládnutí pandemie koronaviru, čímž podryla důvěru ve stát. Senát se na tom ve středu shodl po téměř čtyřhodinové debatě.

„Samozvaný“ šéf Babiš

Podobně kriticky se na premiérovu adresu vyjadřovali i další opoziční senátoři, kteří mu vytýkali laxnost, egoistický přístup a sebeprezentaci. Babiš byl podle místopředsedkyně Senátu Miluše Horské z klubu lidovců samozvaným šéfem krizového štábu. Podle místopředsedy Senátu Jiřího Růžičky (za TOP 09 a STAN) se budou muset po skončení krize „nekompromisně vyvodit osobní závěry“.

Předseda senátorů ODS Martin Červíček zdůraznil, že na hodnocení postupů bude dost času a nyní je třeba řídit krizová opatření profesionálně a věcně správně. „Nejklíčovější je zajistit ochranné prostředky pro všechny, nejen pro ty v první linii,“ uvedl. Předseda senátního zahraničního výboru Pavel Fischer doporučoval jednotu. „Je potřeba se semknout a táhnout,“ uvedl mimo jiné.

„Nikdo vám neříká, že se nesnažíte“

Vicepremiérka Alena Schillerová (za ANO) uvedla, že vláda si za svými opatřeními stojí. „My jsme dělali to, co jsme v daný okamžik považovali za to nejlepší. A dělali jsme to včas,“ řekla senátorům. Ústřední krizový štáb podle ní „v podstatě“ fungoval, neboť jeho členové byli přítomni jednání vlády.

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) namítl, že postoj Senátu není politický boj, ale upozornění na správné postupy. „Nikdo vám neříká, že se nesnažíte. Pokud to tak berete, je mi to líto,“ dodal.

Krizi související s koronavirem označil Senát za vážnou s dalekosáhlými ekonomickými a sociálními dopady na společnost. Vláda by podle něj nově měla napříště postupovat v souladu se zákonem o krizovém řízení a zřídit systém celostátní strategické krizové komunikace.

Senát vyzdvihl solidaritu mezi lidmi

Kabinet by měl také v zájmu bezpečnosti a ochrany veřejného zdraví bez prodlení poskytovat občanům úplné a pravdivé informace, zajistit ochranné prostředky a testování na koronavirus, umožnit nasazení dobrovolníků a vytvořit podmínky pro všechny, kdo chtějí nabídnout pomoc.

Místopředsedkyně Senátu Miluše Horská z klubu KDU-ČSL také neuspěla s požadavkem, aby vláda vyvodila všechny důsledky včetně personálních, že v zemi chybí ochranné prostředky a prostředky na testování při podezření na nákazu koronavirem.

Návrh usnesení také oceňuje práci všech zdravotníků, pracovníků záchranného systému i ozbrojených sil, samospráv a lidí „v první linii“. Vyzdvihuje solidaritu mezi lidmi a také zodpovědný přístup obyvatel k bezpečnostním opatřením. Vláda jich zavedla celou řadu včetně celostátní karantény. Od čtvrtka začne platit povinné zakrývání si obličeje.

Senátoři se sešli ve zhruba polovičním počtu

Zpřísněnému režimu se podřídil také Senát. Jeho členové se sešli ve zhruba polovičním počtu při zachování proporcionálního zastoupení, měli roušky a k projevům využívali mikrofony na svých místech.

V Česku bylo ráno 464 potvrzených případů nákazy koronavirem. Vyléčení zůstávají tři lidé. Ve vážném stavu je podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha tři až pět pacientů, na rozdíl od jiných zemí nikdo na nákazu v Česku nezemřel.

pindal ( 26. března 2020 20:31 )

A co si to vůbec ten černo***ník dovoluje ,nazývat psychopatem člověka,kterého většina lidí zvolila za svého premiéra?Tyhle lidi platíme ze státního rozpočtu,proč?
Nevěřte církvi,jsou to vychcánci,všichni jsme děti Boží,ale oni si na tom postavili živobytí.

pindal ( 26. března 2020 20:06 )

Změnil jsem názor na senát,jsem pro zrušení tohoto nepot­řebné­ho,dra­hého a ještě k tomu škodícímu shromáždění nudících se staříků.

hejhej ( 22. března 2020 20:18 )

Krizi k vůli koronaviru pocítí především daňoví poplatní, proto by bylo na místě s okamžitou platností tuto zbytečnou instituci zrušit.

hejhej ( 22. března 2020 20:15 )

marmat:
A takových ubožáků je ve zbytečném senátů hodně.

nikolaev ( 22. března 2020 14:33 )

pánové a dámi tak vypadá obecný blb senátor netáh­lo,hnu­p,dar­možrout dobře placený občany.Zrušte senát všude je obrovská krize všichni musí šetřit a taková nemehla platíme!! jak by stát ekonomika ušetřila stovky milionu na zdravotní pomucky!! zrušte luze platy dejte jim 10000 měsíčně!!!na tu jejich komedii to stačí!!

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa