Sobota 17. duben 2021
Svátek slaví Rudolf, zítra Valérie
Zataženo, déšť 7°C

Prodloužení nouzového stavu může narazit u opozice. Babiš podporu nemá zatím ani u KSČM

Autor: ČTK - 
27. března 2020
21:35

Většina předsedů opozičních stran je zdrženlivá v podpoře prodloužení nouzového stavu, samotnému prodloužení se ale nebrání. Chtějí počkat na vývoj situace a na zdůvodnění vlády. Vyplývá to z jejich odpovědí na dotaz ČTK. Představitelé vlády chtějí navrhnout prodloužení nouzového stavu o dalších 30 dnů. Rozhodnout o tom bude muset Sněmovna. Nynější nouzový stav vyhlášený kvůli epidemii nového koronaviru platí do 11. dubna.

Premiér Andrej Babiše (ANO) v pátek řekl, že prodloužení nouzového stavu o dalších 30 dnů podpoří. Některé strany by ale uvítaly pouze dvoutýdenní prodloužení.

„Budeme chtít slyšet jasné důvody, proč má být nouzový stav prodloužen, za jakých podmínek bude ukončen, která další opatření jsou chystána,“ napsal ČTK předseda ODS Petr Fiala. Vláda musí být podle něj k občanům upřímná a otevřená.

„V této krizové situaci je důležitá důvěra. Vláda nemůže dostat pouze bianco šek bez toho, aby bylo jasné, jak se dále bude postupovat,“ dodal. ODS je podle něj ochotna jednat o prodloužení nouzového stavu maximálně o 14 dní. „Pokud to i pak situace bude znovu vyžadovat, ať se poslanci znovu sejdou a rozhodnou,“ dodal.

Podobně se vyjádřila i předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová, podle které musí být žádost o prodloužení nouzového stavu řádně odůvodněna. „Restrikce jsou velkým zásahem do práv lidí a ti mají právo vědět, jaký vývoj je předpokládán,“ poznamenala. Vláda podle ní straně neodpověděla, jaké jsou předpoklady uvolňování jednotlivých opatření. „Zda budeme pro prodloužení, tak bude záviset na důvodech a podpoříme jej na kratší dobu než 30 dnů, přikláním se maximálně k 14 dnům,“ napsala ČTK.

„Pokud se nebudou data o počtu nakažených a celková situace lepšit, pak takové opatření dává logiku a pak bychom to podpořili,“ uvedl předseda lidovců Marian Jurečka.

Filip se chce rozhodnout až 7. dubna

Šéf komunistů Vojtěch Filip poznamenal, že jeho rozhodnutí bude vycházet ze skutečné situace v nákaze koronavirem k 7. dubnu, kdy by se měla sejít Sněmovna. „Podle toho se rozhodnu,“ řekl.

Video Vláda vyhlásila stav nouze - Blesk TV

SPD je připravena návrh respektovat, pokud vychází z názoru odborníků a pokud jsou opatření skutečně nezbytná ke zvládnutí pandemie, uvedl její předseda Tomio Okamura.

„Byl bych moc rád, kdyby taková závažná rozhodnutí byla ohlašována s jasným zdůvodněním, kvalitní argumentací, srozumitelnou formou,“ uvedl předseda STAN Vít Rakušan. Dodal, že dosud kroky vlády podporoval.

„Ale aby byla v očích lidí důvěryhodná, musí rozhodovat jasně, srozumitelně, otevřeně, své kroky vysvětlovat, opřít o argumenty. A ty budu chtít slyšet i ve Sněmovně,“ podotkl. Vláda podle něj musí jasně říct, jak dosavadní opatření zabrala, jaká jsou kritéria pro jejich pokračování, zmírnění či zpřísnění. „Chci vidět profesionální rozhodnutí, které bere v potaz všechny okolnosti. Pokud takové informace dostanu, vládu podpořím,“ dodal.

Video „Nebudu hrát s premiérem žádnou hru,“ říká Fiala o opozičních kandidátech do krizového štábu - Markéta Volfová, Lukáš Červený

frantacizek ( 13. dubna 2020 13:40 )

Andrej, hotové prasátko Pigy, ta maska tomu dává animovaný rozměr.

bavoraknb ( 28. března 2020 20:10 )

Přesně tak,my nemůžeme nic a pan premiér se vydává na procházku Prahou??? Souhlasím s panem Fialou. Navíc by měli dát povinně všechny řidiče vracející se z ciziny také do 14 denní karantény. K nám do firmy jezdí řídící z Itálie, Španělska atd a když jim řekněme,že by se měli hlídat,tak řeknou,že na vše kašlou,protože jich se to netýká. Celá karanténa je jen účelová. Máme nosit roušky v obchodě nejsou. Dezinfekce takřka nesehnatelné. A navíc máme být zavření doma???? Máme obrovskou zahradu,venku je hezky tak proč pod pergolou nepo­pít,ne­zagri­lovat? A určitě bez roušky,protože se řadí opakujeme a nebudem opálení jak ***i.Jsem zvědavý jak se budou lidé potit v rouskach a s rukavicemi až bude třeba 25 stupňů nebo více. Už čekám že nařídí v létě nosit dlouhé rukávy a nohavice. Je třeba aby lid povstal a tuto pseudovladu sesadil

Markéta Fourová ( 28. března 2020 17:33 )

Ano je to vidět každý už si dělá co chce vidím to u nás ve městě roušky pod bradou skupiny lidí venku jsou běžci i kolaři dnes jsem pracovala na zahradě a na silnici jezdili motorkáři ono se říká všeho s mírou.

pragonos ( 28. března 2020 02:11 )

To jsme to dopracovali, když hulvát mluví o slušné společnočnosti. Ve slušné společnosti jde vynadat s grácií a nepoužívájí se tyto slova, které máš ve slovníku. Dle mého úsudku máš tak tři roky tanečních a možná řidičák a s tím se do slušné společnosti moc nedostaneš

pragonos ( 28. března 2020 02:08 )

Kdo, co pro lidi dělá. Zavírá obchody, nezajistí hygienické potřeby, tak to si vedou opravdu skvěle. Výpady opozice, alespoň z dálky připomínají, že se snad tady udrží demokracie a nikoliv, že zase spadneme do komunistických sraček.

Zobrazit celou diskusi
Další videa