Kraje mají strach o dodávky roušek. Běhounek chce nákupy od Hamáčka, Babiš kroutí hlavou

Aktualizováno -
27. března 2020
19:40
Autor: ČTK - 
27. března 2020
18:45

Kraje žádají o centralizaci nákupů a distribuce ochranných pomůcek pod ministerstvo vnitra. Po jednání hejtmanů s krizovým štábem resortu to řekli hejtman Vysočiny pověřený řízením Asociace krajů Jiří Běhounek a ministr vnitra Jan Hamáček (oba ČSSD). Podle Běhounka se situace se zásobami v regionech komplikuje a je jich tam nedostatek. Víkend ukáže, kolik roušek a dalších pomůcek k potřebným dojde. O zásobování chce Běhounek jednat s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Požádal o osobní účast na pondělním jednání kabinetu. Babiš vzkázal, že žádosti nerozumí: vnitro podle něj kraje zásobuje už teď.

„Chceme, aby se systém centralizoval. Chceme o tom jednat s vládou. Zjišťujeme, že v tom je moc všelijakých komplikací, zádrhelů a nejasností. Chtěli bychom si to vyjasnit,“ řekl Běhounek po jednání.

Očekává, že kraje by přes víkend měly dostat dodávky ochranných pomůcek. Množství, které do regionů plyne, je podle něj stále nedostatečné. Běhounek přitom odkázal i na onemocnění obyvatel domů pro seniory. „Situace se komplikuje velice rychle a dramaticky, pokud se nějak zásadně nezmění způsob distribuce materiálu, tak to nebude fungovat,“ uvedl. Dodal, že tabulky s počtem roušek, respirátorů a dalších pomůcek, které mají být rozváženy přes víkend, dostane večer.

Například pardubický hejtman Martin Netolický (ČSSD) kritizuje, že distribuce materiálu spadá pod čtyři resorty - dopravy, zemědělství, vnitra a zdravotnictví. „Do centrálních dodávek si sahá mimo systém, kdo chce, a pak se nestačíme divit, že nejkvalitnější respirátory jsou k dispozici profesím, které z našeho pohledu nejsou v první linii v kontaktu s pozitivními pacienty,“ řekl Netolický.

Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) řekl, že dodávky jsou z jeho pohledu spravedlivé. „Distribuuje to vnitro. Ty respirátory teď přicházejí, myslím, že se to doplňuje docela dobře,“ uvedl. Nesouhlasí s tím, že by v dopravě respirátory potřeba nebyly. „Řidič přichází do styku s pasažéry, stejně tak průvodčí. Nechci říkat, kde jsou víc nebo míň důležití,“ uvedl.

Ochranné pomůcky klíčem v boji proti epidemii v domovech seniorů

Podle Hamáčka jsou ochranné pomůcky alfou a omegou v boji proti epidemii v domovech důchodců. „Bavíme se o zefektivnění systému distribuce a všichni hejtmani požadují, aby se to všechno centralizovalo pod ministerstvem vnitra. To je závěr, se kterým pan hejtman seznámí premiéra,“ uvedl Hamáček po hodinu a půl trvající telekonferenci s hejtmany.

Babiš: Hamáček zorganizoval letecký most z Číny

Vedle ministra se telekonference účastnil také šéf Ústředního krizového štábu Roman Prymula. Původně se v souvislosti s konferencí hovořilo i o možné účasti premiéra, ten měl podle Hamáčka nakonec jiné povinnosti. Hamáček předpokládá, že Běhounka předseda vlády vyslechne během jednání vlády v pondělí.

Babiš napsal, že zásobování krajů, jejich nemocnic a záchranných služeb má na starosti vnitro prostřednictvím hasičů. „Ministr (vnitra Jan) Hamáček (ČSSD) zorganizoval z Číny letecký most na dodávky ochranných pomůcek, tak té žádosti nerozumím,“ uvedl. Také Havlíček zdůraznil, že už nyní má hlavní roli vnitro. „My tam dáváme průběžné požadavky, řeší se to na krizovém štábu a myslím, že to funguje, že se to vykrývá docela spravedlivě,“ řekl Havlíček.

Michal Michal ( 27. března 2020 21:09 )

V Hradci Kralove na polkl.3 je rouskomat a za 1 kus chce 70 Kc , je to O.K. ?

zlymikes ( 27. března 2020 20:18 )

Roušky by podle WHO měly nosit pouze dvě skupiny lidí: ti, kteří jsou nemocní a vykazují příznaky, a ti, kteří se starají o osoby s podezřením na koronavirus. http­s://ec­ho24­.cz/a/­Sm7VQ/­rousky-jsou-nespolehlive-a-poskytuji-falesny-pocit-bezpeci-varuje-bbc

zlymikes ( 27. března 2020 20:16 )

My už dostali dvakrát po jedné roušce,ovšem pochybuji,že to byla dodávka z centra. Tam si hrají na vlastním písečku systémem já na bráchu.Snad někdo někdy nám řekne, kam ty zakoupené a dodané pomůcky šly, kdo je rozkradl a kdo na nich zbohatl

arne100 ( 27. března 2020 19:57 )

Už se dovezlo miliony roušek a nikde nejsou ke koupi.Jediná možnost je že je zdržují podvodníci.Kolik se jich ušilo zde v česku a nikde nejsou.Je to divné.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud