Kalouska štval skandál, Fialu zločin. Poslanci žádají změny v rozpočtu za 165 miliard
Návrh na zvýšení letošního schodku státního rozpočtu až na 500 miliard korun míří po dnešku ve Sněmovně k závěrečnému schvalování. Poslanci by o něm měli hlasovat příští týden ve středu. V dnešním druhém čtení navrhli změny za více než 165 miliard korun. K předloze se sešly tři desítky návrhů úprav. Exministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) kvůli schodku rozpočtu varoval před hazardem a vládními pohádkami a za skandální označil, že u projednávání dnes byli dva členové Babišova kabinetu. Šéf ODS Petr Fila pro změnu mluvil o ekonomickém zločinu.
Rozpočtový výbor podpořil minulý týden jedinou poslaneckou úpravu. Podal ji premiér Andrej Babiš (ANO) a mění rozdělení dodatečných peněz. Snižuje zejména navržený objem vládní rozpočtové rezervy. Peníze z ní převádí do výdajů některých rozpočtových kapitol.
Pozměňovací návrhy na přesuny peněz se scházejí od opozičních poslanců i od zákonodárců koaliční ČSSD. Sněmovna o nich bude hlasovat za týden.
Nynější předloha zvyšuje letošní schodek už potřetí. Původně činil 40 miliard korun, následně 200 miliard a aktuálně 300 miliard korun. Vláda zdůvodňuje navrhované změny rozpočtu a navrhovaný rekordní schodek 500 miliard ekonomickými dopady epidemie koronaviru.
Fiala bouřil: Ekonomický zločin
Šéf ODS Petr Fiala před jednáním Sněmovny označil 500 miliard korun za „strašnou, nepřijatelnou částku“ a „ekonomický zločin“.
„To, co je špatné na tomto zadlužení, které tady chystá vláda, zadlužení, které bude mít dopad na každého občana, které budeme muset v budoucnosti splácet, je, že se jasně ukazuje, že vláda nemá vůbec žádný plán, jak si s ekonomickými problémy poradit a jak dál vést hospodářsky naší zemi. Slyšíme, co se všechno bude dělat a jak se bude investovat, ale pravda je taková, že vláda investovat neumí, nedokáže to, protože kdyby to dokázala, tak premiér Andrej Babiš, který je sedm let ve vládě, by se nemusel fotit s cedulemi a plány, co se všechno postaví, ale mohl by už otevírat nějaké stavby. A v takové situaci rozhodně nejsme,“ podotkl.
ODS chce v usneseních zavázat vládu, aby předložila audit výdajů státu, zrušila superhrubou mzdu či do konce roku připravila koncept reformy důchodů.
Pirát: Je třeba hledat provozní úspory
„V rozpočtu je teď zhruba 57 miliard, kde není úplně jasné, na co půjdou – tam vidíme velký prostor pro úspory. Současně vláda může potom tu rezervu opět navýšit tím, že provede nějaké provozní úspory,“ uvedl na tiskovce ve Sněmovně Pirát Mikuláš Ferjenčík.
„Nesouhlasíme s tím, aby stát v situaci, kdy je tady velká hospodářská krize, firmy se potýkají s problémy a hrozí velký nárůst nezaměstnanosti, aby v takové situaci stát řekl, že není potřeba kdekoli šetřit,“ podotkl Ferjenčík s tím, že Piráti se rozhodli navrhnout snížení schodku ve třech variantách – o 11 miliard, 16 miliard či 25 miliard. „Je potřeba hledat i provozní úspory na úrovni státu (...) Ale nenavrhujeme snižovat platy státních zaměstnanců, protože nechceme narušovat spotřebu domácností,“ zdůraznil.
Kalousek zmínil hazard, pohádky i projídání
„Samozřejmě minimálně v tomto roce musí dojít k masivním jednorázovým opatřením, ale k tomu dodávám ale – to musí být skutečně jednorázová opatření jako impulzy na pomoc ekonomice, ale nesmí vláda hazardovat s tím, že ty stamiliardové schodky bude opakovat v letech 2021, 2022, 2023, ať už to bude jakákoliv vláda a bohužel tato vláda s tím hazarduje,“ uvedl v ČT v Událostech, komentářích šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek.
„Já se bojím, že to číslo bude spíš 400 než 300 a to už je něco, co si nesmíme dovolit,“ podotkl směrem ke schodku rozpočtu na příští rok. Kalousek varoval před tím, aby se Česko stalo „velmi rizikovým dlužníkem“. Upozornil, že „z hlediska dlouhodobé udržitelnosti máme jednu z nejhorších pozic v Evropě“.
Kalousek varoval před hrozbou „obrovských potíží“ a „naprosto nezodpovědným rizikem“. „Nás čeká obrovský demografický zlom a dříve nebo později se ti, kteří nám půjčují peníze, budou dívat na to, jak odpovědně se k té udržitelnosti chováme. Jestliže vláda letos udělá 500 a ono to té ekonomice pomůže a příští rok už to bude jen 100, tak fajn, ale jestli vláda letos udělá 500 a ono to té ekonomice pomůže málo, protože ty pohádky o investování jsou spíš pohádky, ono to je spíš projídání – vláda říká, že se chce proinvestovat, ale ono to spíš vypadá, že se chce prodotovat a tou krizí se nemůžete prodotovat a prodlužit,“ dodal Kalousek v ČT.
Skandální nepřítomnost členů vády, rýpl si exministr
V projevu ve Sněmovně pak v úterý mluvil o naprosto mimořádné, bezprecedentní situaci, ale také o tom, že „z členů vlády jsou přítomni dva“. „Tak vážně to vláda bere, tak zásadní je o dokument,“ rýpl si. „Je to opovrhování Sněmovnou? Je to neschopnost?“ tázal se Kalousek a označil přítomnost pouhých dvou členů vlády za skandální.
Přehledně: Poslanci žádají změny za 165 miliard
Václav Votava (ČSSD): Převod 460 miliard korun z vládní rozpočtové rezervy Správě státních hmotných rezerv na obnovu zásob a vybavení; přesun 1,5 miliardy korun z vládní rozpočtové rezervy ministerstvu školství na posílení vzdělávání na dálku;
Jiří Kobza (SPD): Přesun 423,6 milionu korun z rozvojové a transformační spolupráce ministerstva zahraničí na dávky zdravotně postiženým lidem;
Lucie Šafránková (SPD): Převod 23,5 miliardy korun z odvodů do Evropské unie například na dávky zdravotně postiženým lidem, na příspěvky na péči a na sociální služby; přesun 27 miliard korun z dotací na obnovitelné zdroje energie na důchody;
Monika Jarošová (SPD): Převod 13,5 miliardy korun z dotací na obnovitelé zdroje energie na snížení státního dluhu;
Jan Hrnčíř (SPD): Snížení odvodů do Evropské unie o 20 miliard korun; snížení objemu peněz na společné vzdělávání ve školách o dvě miliardy korun; snížení objemu peněz na podporu neziskových organizací, které se věnují rovným příležitostem žen a mužů, o pět milionů korun;
Hana Aulická Jírovcová (KSČM): Z vládní rozpočtové rezervy převod 200 milionů korun na odměny zaměstnanců dětských domovů a dětských domovů se školou a na neinvestiční výdaje školských zařízení pro výkon ústavní nebo ochranné výchovy, 50 milionů korun na sociální práci v obcích a 1,75 miliardy korun na odměny zdravotníků zaměstnaným u poskytovatelů pobytových sociálních služeb; přesun 300 milionů korun z vládní rozpočtové rezervy na regionální školství na pořízení digitálních učebních pomůcek a posílení tzv. zážitkové pedagogiky;
Marian Jurečka (KDU-ČSL): Přesun osmi miliard korun z vládní rozpočtové rezervy na zvýšení důchodů ženám o 500 korun za každé vychované dítě;
Věra Kovářová (STAN): Převod 5,35 miliardy korun z vládní rozpočtové rezervy pro kraje k dorovnání výpadku daňových příjmů; přesun 300 milionů korun z vládní rozpočtové rezervy na obnovu kulturních památek; převod 500 milionů korun z vládní rozpočtové rezervy na opravy místních silnic; přesun jedné miliardy korun z vládní rozpočtové rezervy na investice Státního fondu dopravní infrastruktury, mj. na bezbariérové úpravy chodníků a na stezky pro cyklisty; převod 600 milionů korun z vládní rozpočtové rezervy na zvyšování kapacit mateřských a základních škol v obcích do 10.000 obyvatel;
Vít Kaňkovský (KDU-ČSL): Převod 1,5 miliardy korun z vládní rozpočtové rezervy na sociální služby;
Jan Bartošek (KDU-ČSL): Přesun pěti miliard korun z vládní rozpočtové rezervy Státnímu fondu podpory investic;
Mikuláš Ferjenčík (Piráti): Snížení vládní rozpočtové rezervy a tím i rozpočtového schodku o 11 miliard korun, o 16 miliard korun nebo o 25 miliard korun;
František Navrkal (Piráti): Převod 100 milionů korun z vládní rozpočtové na posílení personálních kapacit okresních soudů k urychlení zastavování nezákonných exekucí.
horalysa: