Sobota 3. června 2023
Svátek slaví Tamara, zítra Dalibor
Jasno 20°C

Schillerová pro Blesk: O lidech na dlažbě, kritice opozice a větší sekyře, než za Kalouska

Autor: Tomáš Belica - 
17. června 2020
05:02

Údery sekyry ministryně financí Aleny Schillerové (56, za ANO), tnoucí hloub a hloub do rozpočtu, zřejmě ustaly. Na víc než půl bilionu korun by se deficit už prohlubovat neměl, o čemž Schillerová šla včera už poněkolikáté přesvědčovat poslance. Blesku v rozhovoru, který se odehrál na konci minulého týdne, řekla, co chystá na příští rok nejen pro drobné živnostníky.

Podle kritiků bylo zřejmé už dávno, že původně schválené deficity 200 a pak 300 miliard nebudou stačit. Je schodek 500 miliard už konečný?

Já v to pevně doufám. A řekla jsem vládním kolegům, že jsem bytostně přesvědčena o tom, že letos jdu s novelou zákona o státním rozpočtu do Sněmovny naposledy. Ta velká neznámá je čas a rozsah škod. Když jsme začínali s dvěma sty miliardami, nevěděli jsme, jak dlouho budou vládní opatření trvat a kolik budou stát.

Podle OECD se letos ekonomika Česka propadne o 9,6 procenta a v případě další vlny epidemie dokonce o 13,2 procenta. To je pátý největší propad na světě…

Ta statistika mě nepotěšila. My budeme mít vlastní makroekonomickou predikci 10. srpna, teď taková predikce nedává příliš smysl. Ale nemyslím si, že se bude od OECD příliš lišit. Pracuji s těmito čísly. Ale my už nikdy nemůžeme ekonomiku zavřít tak jako teď. My už musíme mít Chytrou karanténu a mít vše nastavené. Ale na druhé straně těch statistik OECD bylo víc, a ty mi zase udělaly radost. Statistiky jako saldo veřejných financí. Přes letošní zadlužení zůstáváme na předních pozicích jako před pandemií.

V srpnu budete znát dopady opatření na rozpočet?

Ano, budeme mít za sebou více než polovinu roku pokladních plnění, budeme znát čísla z okolních zemí, takže bude to mnohem přesnější, než kdybychom to dělali teď.

Dopady krize se teprve mají plně projevit, ať už v podobě velké nezaměstnanosti, nebo snížením kupní síly obyvatel. Co s tím?

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.

Video se připravuje ...
Další videa