Zemanův hradní frmol: Schůzky se Schillerovou, Maláčovou i Hamáčkem. Žhavým tématem rozpočet

Aktualizováno -
16. června 2020
18:16
Autor: simao, ČTK, for - 
16. června 2020
13:10

Prezident Miloš Zeman dnes na pravidelné schůzce přijal vicepremiéra a předsedu ČSSD Jana Hamáčka. Tématem setkání je mimo jiné rozpočet. Hamáčka Zeman přijal schůzkách s Alenou Schillerovou (za ANO) a Janou Maláčovou (ČSSD). Ministryně financí odcházela z jednání spokojená. Prezident totiž podpořil nový státní rozpočet, ale s podmínkou, že bude proinvestiční. Kývl i na zvýšení podpory v nezaměstnanosti, pokud se bude týkat těch lidí, kteří práci aktivně hledají.

Miloš Zeman už dnes na Pražském hradě jednal s ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO), hlavním tématem jejich schůzky byl právě rozpočet. Vláda chce letošní schodek kvůli dopadům pandemie koronaviru zvýšit na 500 miliard korun.

Schillerová novinářům řekla, že Zeman je připraven zákon o rozpočtu podepsat. „Pan prezident podporu rozpočtu podmiňoval jedinou věcí, a to maximem peněz do investic. To byla jeho jediná podmínka,“ řekla Schillerová. S podobným závěrem z přijetí od prezidenta v pondělí odešel i premiér Andrej Babiš (ANO), který s hlavou státu také plánovaný schodek rozpočtu probíral.

Video Schillerová o navýšení schodku na 500 miliard pro rok 2020: Jsem pevně přesvědčena, že jde o poslední navýšení. - abl

Ministryně pak požádala o svolání mimořádné schůze Sněmovny, ta by se měla konat 23. června. Rozpočtový výbor Sněmovny dnes na návrh ODS doporučil projednat rozpočet mimo režim legislativní nouze. Doporučení výboru Sněmovna může přehlasovat a návrh probrat zrychleně. Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes řekl, že neprojednání zvýšení schodku letošního státního rozpočtu v režimu legislativní nouze by byl velký problém.

Kromě toho, že je Zeman připraven podepsat schodek se dohodl také na tom, že dorazí na jednání Sněmovny o rozpočtu za rok 2021. Zeman dnes podepsal zákon, který vládě umožní pro přípravu a předložení návrhu státního rozpočtu na příští rok delší lhůty. Předloha, kterou vláda připravila kvůli ekonomickým dopadům pandemie, dovolí, že kabinet bude moci dostat návrh rozpočtu až do konce září a Sněmovna do konce října. Jde o měsíční posun proti běžnému harmonogramu.

Zeman: Peníze jen lidem, co hledají práci

Prezident po ministryni financí přijal také ministryni práce a sociálních věcí Janu Maláčovou (ČSSD). Tématem jejich diskuze byla nezaměstnanost a především pak zvýšení podpory. Hlava státu na zvýšení podpory kývla s podmínkou, že více peněz budou dostávat ti, kteří si aktivně práci hledají.

„Shodli jsme se na tom (s prezidentem), že pokud přistoupíme k navýšení podpory v nezaměstnanosti, tak by to mělo být zejména pro ty, kteří skutečně chtějí pracovat a budou si skutečně hledat práci. To je asi nejdůležitější závěr dnešní schůzky,“ řekla ministryně po schůzce na Hradě.

Prezident Miloš Zeman s ministryní práce a sociálních věcí Janou Maláčovou (ČSSD) (16.6.2020)Prezident Miloš Zeman s ministryní práce a sociálních věcí Janou Maláčovou (ČSSD) (16.6.2020) | Twitter/ Jiří Ovčáček

Nezaměstnanost v Česku v únoru a březnu dosahovala tří procent. V dubnu se zvedla na 3,4 procenta a v květnu pak na 3,6 procenta. Bez práce na konci minulého měsíce bylo 266.144 lidí, zhruba o 40.500 víc než na konci března. Podporu v květnu dostávalo 96.914 lidí, tedy 36,4 procenta uchazečů o práci. Průměrná částka činila 8649 korun.

Ministerstvo práce už dřív uvedlo, že očekává případné zvýšení nezaměstnanosti kvůli koronavirové krizi zhruba až o pět procentních bodů, tedy na hodnotu kolem osmi procent. Při jakém přírůstku počtu a podílu lidí bez práce by resort návrh na zvýšení podpor předložil, zatím neupřesnil.

Po schůzkách s ministryněmi přijala hlava státu také vicepremiera Jana Hamáčka (ČSSD). K výsledkům jednání ale Hamáček novinářům nic neřekl. 

Prezident Miloš Zeman přijal na Pražském hradě vicepremiera Jana Hamáčka (ČSSD) (16.6.2020)Prezident Miloš Zeman přijal na Pražském hradě vicepremiera Jana Hamáčka (ČSSD) (16.6.2020) | Twitter/ Jiří Ovčáček

ingmarie ( 17. června 2020 11:35 )

Vypadá to , že se ani neprobudil , jinak by takovou hrůzu nemohl schválit. I když...

ingmarie ( 17. června 2020 11:33 )

Tyhle jsou hezky ve vatě a naše děti budou splácet rozházený stovky miliard Tímhle tempem to pulbilionem rozhodně nekončí.Tahle vláda hospodařila s dluhama už dávno před koronavirem, žádný úspory nevytvořila a teď to dorazila do absolutní tragédie .

tomik007 ( 16. června 2020 19:26 )

TOTOK je lepci nez bol DIKOBRAZ !

tomik007 ( 16. června 2020 19:24 )

TAKTO jim to slusi daleko vice

istyl ( 16. června 2020 14:02 )

Ale zadny z nich ty dluhy platit nebude...at se zeptaji mladych, zda-li jsou pripraveni platit dluhy tohoto starouse-dementa, ktery ty dluhy podporuje A to si mysli, jak odpovedny je...neni..dement jeden!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud