Pondělí 28. září 2020
Zataženo, déšť 11°C

Šmucler už se radoval ze sundání roušek, Hamáček ho brzdil. Co změní konec nouzového stavu?

Aktualizováno -
6. května 2020
19:23
Autor: Mii, ČTK - 
6. května 2020
15:45

Skončí s koncem nouzového stavu plošné nošení roušek, nebo ne? Tato debata se ve středu rozhořela v Česku. Prezident stomatologické komory Roman Šmucler nejdříve informoval, že Úřední krizový štáb, jehož je členem, rozhodl, že opatření skončí. A že povinnost zůstane pouze v MHD a uzavřených prostorách. Jenže šéf štábu Jan Hamáček (ČSSD) záhy reagoval, že štáb o ničem takovém nerozhodl, verdikt musí vydat ministerstvo zdravotnictví. Šmucler pro Blesk Zprávy poté vyjasnil, že o konci plošného nošení roušek dnes debatovali, ale finální rozhodnutí musí opravdu vydat až ministerstvo. A ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) pak ve Sněmovně řekl, že roušky bychom mohli odložit v červnu, povinné ale zůstanou v uzavřených prostorech, tedy třeba v MHD.

„Moje malá vítězství – plošné nošení roušek skončí s nouzovým stavem!“ radoval se Šmucler v příspěvku, ve kterém zprávu oznámil. Reakce Hamáčka přišla jen pár minut poté. „Ústřední krizový štáb nepřijal žádné rozhodnutí či doporučení k ukončení nošení roušek. Tato věc je v kompetenci ministerstva zdravotnictví a řídí se jeho mimořádným opatřením. Nošení roušek nemá vazbu na trvání nouzového stavu,“ napsal ministr vnitra na twitteru.

Jak to tedy celé je? Podle Šmuclera vznikl mírný informační šum. „Rozhodnutí je takové, že jsme se o tom bavili a rozhodnout definitivně musí vláda nebo ministerstvo,“ vyjasnil lékař pro Blesk Zprávy, co se kolem ukončení povinnosti plošného nošení roušek stalo.

„Já jsem to tam (na jednání Ústředního krizového štábu, pozn. red.) přenesl z rady poskytovatelů, to jsou zdravotníci, s kterými si myslíme, že nošení musí být racionální, model Německo, ale že plošné nemá smysl. Rozhodnout musí samozřejmě orgány, to my nemůžeme,“ dodal Šmucler.

Vojtěch: Musí o tom jednat epidemiologická skupina

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) v minulosti avizoval, že s rouškami budou muset Češi existovat minimálně do konce června. Také ve středu zmínil ve Sněmovně červen. Zároveň ale zdůraznil, že bude záležet na epidemiologické situaci.

„Jsme připraveni ukončit tu plošnou povinnost nosit roušky v průběhu června. Poté by nadále byla povinnost nosit roušky ve vnitřních prostorách včetně například MHD,“ řekl ministr.

Zákaz pohybu na veřejnosti bez roušek či šátků platí od 19. března. Vláda se tehdy usnesla, že všem osobám zakazuje pobyt a pohyb mimo bydliště bez ochranných prostředků dýchacích cest. Jako ochranné prostředky se počítají roušky, respirátory, ústenky, šátky, šály či jiné prostředky, které brání šíření kapének.

Výjimku mají například děti od dvou do sedmi let v mateřských školách nebo dětských skupinách, řidiči veřejné dopravy v uzavřených kabinách, členové domácnosti jedoucí v jednom autě, autisté, děti do dvou let nebo za určitých podmínek umělci provádějící autorské dílo.

 

sumecekkapr ( 8. května 2020 16:02 )

Šmucler ví kulovku, tomu jde jen o peníze. Pindá už desetiletí o ničem, rád se poslouchá. Hamáček má za sebou poradce, ty jeden chytrej, Šmucler maximálně zubní protézy.

sumecekkapr ( 8. května 2020 16:00 )

Mluvčí?
Proč bys měl doma chodit v roušce? Stejně sedíš na řiti u netu a věčně vypisuješ, PC tě nenakazí, když, tak kravinama, ale koronou ne.
Ven bez roušky nevylezeš, tak jako všichni, možná na zahradu narvat králíkům trávu, ty jeden hrdino

ctown ( 6. května 2020 18:47 )

Mám pocit, že vy jdete v čele, pane chytrý.

hejhej ( 6. května 2020 17:55 )

Rozhodovat mají odborníci epidemiologie, virologie a mikrobiologie a ne zubař, který fušuje do i do jiných oborů ve zdravotnictví a blbě. Šmuclerovi jde v prvé řadě o peníze a rád se předvádí.

dajka123 ( 6. května 2020 17:40 )

Stomatolog dělá do virologie. 😱 Nadarmo se neříká "ševce drž se svého kopyta, nemusel by být teď za blba. Takový kašpar, který všechno ví, všechno zná, od všeho má klíč. 👎

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud