Noví nakažení v Česku? Hygienici sedli ke stolu. Rážová: V ohniscích se asi přitvrdí

Aktualizováno -
27. června 2020
15:45
Autor: for - 
27. června 2020
14:25

Podle hlavní hygieničky Jarmily Rážové je možné, že se v určitých regionech nedočkáme výraznějšího uvolňování opatření. K němu má dojít 1. července. Kvůli vysokému nárůstu nakažených v posledních dnech se o víkendu sejdou epidemiologové a budou jednat o tom, jak na situaci zareagovat. Hlavní hygienička si ale nemyslí, že by v Česku docházelo ke katastrofě. Rážová o tom mluvila pro Radiožurnál. Podobně jako ona reaguje na nárůst případů i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). V rozhovoru pro ČT navíc konstatoval, že je celkem zřejmé, že virus není sezónního charakteru, a proto bychom měli zůstat obezřetní. 

Epidemiologická situace v Česku se v posledních dnech zhoršuje. V polovině června se nárůst držel pod 50 případů za den, ale 18. a 19. června náhle vzrostl na zhruba 120 případů. Poté zase okamžitě klesl na desítky případů denně a ve středu 24. června znovu stoupl až na 127 nakažených za den. Včera dokonce přibylo 168 nakažených za den - tedy nejvíce za poslední dva měsíce. 

Rážová: O víkendu rozhodneme, jestli přitvrdit

Hlavní hygienička Jarmila Rážová o vysokých číslech promluvila v sobotu pro Radiožurnál. Podle expertky může za nárůst předchozí vlna uvolňování, mírný úpadek disciplíny lidí, ale také efektivní trasování. To je nyní náročnější, vzhledem k tomu, že se lidé více stýkají, poznamenala Rážová.

Více nakažených se skutečně objevuje dva týdny po velkém uvolňování  - právě 14 dní je inkubační dobou od nakažení k projevení symptomů. 

Rážová ale konstatovala, že situace je nadále pod kontrolou. „Jsou to lokální ohniska. Uvidíme, ještě budeme vyhodnocovat víkend a dejme tomu pondělí, úterý. Uvidíme, jakým způsobem vyhodnotíme situaci, jak se bude vyvíjet,“ řekla. 

„Trend posledních dní vede k tomu, že se sejdeme a znovu vyhodnotíme, jak to bude vypadat od 1. července. V jednání je, že Krajská hygienická stanice Moravskoslezského kraje zcela určitě pro oblast Karviné vydá další mimořádné opatření. Tam je situace poněkud jiná. A nějaké opatření se plánuje právě i v Praze,“ dodala dále v rozhovoru. 

Tisková konference k uvolňování opatření po 25. květnu: Hlavní hygienička Jarmila Rážová, v pozadí ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) a epidemiolog Rastislav Maďar (15.5.2020)Tisková konference k uvolňování opatření po 25. květnu: Hlavní hygienička Jarmila Rážová, v pozadí ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) a epidemiolog Rastislav Maďar (15.5.2020) | Blesk: Daniel Černovský

Podle Rážové tak není vyloučené, že se znovu objeví povinnost nosit roušky ve všech zdravotnických zařízeních a v zařízení sociálních služeb. „Otázkou je omezení návštěv třeba v těchto zařízeních, což třeba konkrétně v okrese Karviná už platí teď. Abychom chránili citlivé skupiny. A potom veřejná doprava, myslím městskou hromadnou dopravu,“ uvedla odbornice.

Vojtěch: Virus tu bude s námi, zvykněte si

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) okomentoval nárůst případů pro Českou televizi. Upřesnil, že nová vlna rozvolňování se nejspíše nebude týkat pouze Karviné. „Na Karvinsku je nárůst velice zřejmý. Máme zde 69 nových případů a číslo stabilně stoupá, na rozdíl od jiných regionů. Třeba v Praze nepociťujeme nárůst a bylo zde jen 13 nových případů,“ řekl s tím, že tak na Karvinsku zůstane povinnost rozestupů a nošení roušek. 

Doplnil i slova Rážové o tom, jak to bude v nemocnicích. Podle něj se budou lidé vstupující do nemocnice kontrolovat před vstupem - bude jim měřena teplota apod. „Dojde na snižování a regulaci hromadných akcí. Máme 500 osob venku a chceme maximálně 100 osob u vnitřní akce,“ poznamenal.

Rážová, která už je vládou oficiálně vyhlášená jako hlavní hygienička ČR, pak vysvětluje, proč ještě před pár týdny ministr Adam Vojtěch (za ANO) sliboval, že na začátku prázdnin odhodíme roušky i v vnitřních prostorách. „Když toto pan ministr říkal, byla jiná epidemiologická situace a nebylo tolik lokálních ohnisek. Také jsme na té tiskové konferenci říkali, že se to posoudí podle aktuální epidemiologická situace. Pracujeme se čtrnáctidenními trendy.“

Expertka nadále apeluje na lidi, aby si často umývali ruce, nadále dodržovali přísnější hygienická opatření a aby udržovali rozestupy. Ministr Vojtěch pak zdůrazňuje, že by si lidé měli začít zvykat. „Virus tu s námi je. Je zjevné asi všem, že virus není sezónního charakteru, když vidíme jaká je situace po celém světě, že není ovlivněn počasím,“ zmínil.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) na tiskové konferenci k uvolňování opatření společně s hlavní hygieničkou Jarmilou Rážovou a epidemiologem Rastislavem Maďadrem.   (15.5.2020)Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) na tiskové konferenci k uvolňování opatření společně s hlavní hygieničkou Jarmilou Rážovou a epidemiologem Rastislavem Maďadrem. (15.5.2020) | ČTK / CTK / Krumphanzl Michal

j.p.toman ( 28. června 2020 09:41 )

Rozhodně přitvrdit, dokud je čas.Nic nedoporučovat ale nařídit co je potřeba dělat a trestat nezodpovědné jedince. Až tu bude druhá Itálie, budeme jen smutně koukat .

flesch2z ( 28. června 2020 07:44 )

Covid-19 je globalistická lež!
Práce 4.0 či čtvrtá průmyslová revoluce je označení pro současný trend digitalizace, s ní související automatizace výroby a změn na trhu práce. Koncept vychází z Hannoverského dokumentu v roce 2013. Podle této myšlenky vzniknou "chytré továrny" bude provázet změna pracovního trhu, kdy bude ohrožena zaměstnanost osob s nižší kvalifikací, to je spojeno i se základním nepodmíněným příjmem.
Takže, kdo nebude přidušen ve špitále, ten bude žít ze soc. dávek (jak dlouho?), dokud nepřijde na řadu a firmy překážející revoluci 4,0 budou pod zástěrkou covidu-19 naší vládou zlikvidovány. "HURÁ"

zamyslete ( 28. června 2020 07:25 )

Takto uvažuje spousta slušných lidí.

aeraluna ( 28. června 2020 00:42 )

Všechny kašlající děti se v klidu vyležely doma, protože na to byl čas - rodiče se jim mohli věnovat, nepotřebovali potomky honem honem zaléčit, protože musí chodit do práce a nemohou si dovolit čekat s nimi doma, až se vyleží. Takto jednoduché to je.

aeraluna ( 28. června 2020 00:35 )

Tak si rodiče obalte igelitem a zavřete do sklepa...Všude kolem je svět a před ním se prostě neschováte. A mmch. roušky nefungují a zvlášť ne za současného stylu jejich použí­vání­...oš­matla­né a poválené po kapsách a kabelkách.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud