„Virus nespí,“ varuje hlavní hygienička. Zmínila druhou vlnu i to, kde hrozí nebezpečí

Autor: Nikola Forejtová - 
21. června 2020
05:01

Virus nespí, je tu stále s námi. Lidé by se tak nadále měli mít na pozoru, jak varuje v rozhovoru pro Blesk Zprávy Jarmila Rážová, kterou vláda v pondělí jmenuje hlavní hygieničkou ČR. Nabádá k dodržování hygienických pravidel, především na rizikových pracovištích, jako jsou otevřené kanceláře, nemocnice a školy. Jako i jiní experti pak doufá, že se lidé změní a budou sami vytahovat roušky během sezónních respiračních onemocnění, jako je chřipka a možná právě i covid-19. Konstatovala ale, že se tato možná změna projeví až právě na podzim. 

Jak by se mohl virus chovat přes léto? Proč se očekává sezónnost viru? Zjednodušeně, mohou si čtenáři představit, že virus někde „spí“?

I za předpokladu, že budeme nahlížet na onemocnění covid-19 jako sezónní, musíme mít na paměti, že šíření je možné i v teplém prostředí. To platí ostatně i u viru chřipky. Ačkoli se jedná o typicky sezónní onemocnění, lze prodělat nákazu i v lokalitách, kde jsou zimy daleko mírnější než u nás. Virus tedy nikde nespí a je tu stále s námi, na to musíme myslet.

Tisková konference k uvolňování opatření po 25. květnu: Hlavní hygienička Jarmila Rážová (15. 5. 2020)Tisková konference k uvolňování opatření po 25. květnu: Hlavní hygienička Jarmila Rážová (15. 5. 2020) | Blesk: Daniel Černovský

Jak se ČR připravuje na očekávanou podzimní vlnu? 

Nikdo vám nyní s jistotou nepotvrdí, zda dojde ke druhé či třetí vlně koronavirové epidemie. Musíme být připraveni nejen na koronavirus, ale i na další možné infekční nákazy, které nás mohou zasáhnout v daleko větší míře. 

V současné době byl zahájen proces posílení personálního stavu hygienických stanic. Druhá věc, která se podařila již v průběhu doznívající epidemie, je zavedení prvků Chytré karantény. V obecné rovině se pozitivně projevilo větší použití informačních a komunikačních technologií v hygieně a medicíně.

Také jsme vybudovali Informační systém infekčních nemocí, který sleduje vývoj počtu nakažených, máme dispečink akutní péče, dostatečné laboratorní kapacity, analyzujeme v reálném čase nárůsty nakažených v regionech a máme systém včasného varování. Díky systému Chytré karantény a práci hygieniků dokážeme nejen eliminovat šíření nákazy z lokálních ohnisek, ale do budoucna s posílením tohoto systému šíření také předcházet.

Video Babiš odmítá strašení 2. vlnou pandemie koronaviru. Nikdy už nebudeme dělat plošné opatření, slíbil. 

Rážová: Přála bych si, aby se lidé změnili 

A co lidé, jak se mají připravit oni? 

Domnívám se, že připravenost obyvatel je na velmi dobré úrovni. Není snad nikdo, kdo by nezaregistroval základní pravidla, jak se chránit před takovouto respirační nákazou. Mám tím na mysli především tři již zavedené postupy - častá hygiena rukou, používání roušek a dodržování sociálního odstupu (min. 2 metry). Taková zkušenost mezi lidmi zůstane, pokud bychom se tedy dostali znovu do problému, bude i díky tomuto snazší se s ním vypořádat.

Dá se tedy říci, že se chování některých lidí změní a budou dobrovolně vytahovat roušky a zůstávat doma v případě, že zaznamenají příznaky respiračního onemocnění? 

Moc bych si přála, aby tomu tak bylo. Jaká však bude realita, to se ukáže až na podzim, s příchodem sezónních respiračních onemocnění. Je třeba také apelovat na lidi, aby chránili rizikové skupiny a snažili se nevystavovat je nákaze respiračním onemocněním. Rizikovým skupinám a seniorům také důrazně doporučujeme, aby se nechali naočkovat proti chřipce a předcházeli tak případným zdravotním komplikacím, které by mohly nastat.

V těchto dnech se mluví o lokálních ohniscích, jako jsou sportovní utkání nebo uzavřené pracoviště. Jak by měli zaměstnavatelé řešit situaci, kdy mají kupříkladu centrální klimatizaci nebo tzv. open space? 

Pracoviště ve formě open space samozřejmě patří k rizikovějším místům z hlediska možné nákazy onemocněním covid-19. To je také možné ilustrovat pomocí snímku z prezentace statistických výstupů, která byla představena dne 11. června. V popředí profesí lze pozorovat administrativní a kancelářské činnosti.

Ohledně větrání a používání vzduchotechniky platí, že není doporučeno používat recirkulační systémy, které nepřivádí do místnosti čerstvý vzduch, jedná se například o klimatizační split jednotky. Zároveň není doporučeno používat čističky vzduchu, které neobsahují hepa filtr. Doporučeno je zvýšit výměnu vzduchu v pracovních prostorách. Alternativou je pak větší využívání přirozeného okenního větrání. Každé pracoviště je nepatrně jiné.

Nicméně, souhrnně lze říci, že naprostým základem je časté mytí rukou teplou vodou a mýdlem, pravidelné dezinfikování společných prostor, užívání jednorázových papírových utěrek, udržování odstupů. Zároveň pokud se někdo necítí dobře, neměl by se na pracovišti zdržovat, měl by neprodleně informovat svého nadřízeného a svého lékaře. Důležitá je i častá dezinfekce klik u dveří, počítačů a jejich příslušenství, telefonů atd.

Ohrožené profeseOhrožené profese | Ministerstvo zdravotnictví

Obáváte se jiné nemoci? Jiného nebezpečí? 

Obava je možná silné slovo, ale jistý respekt z příchodu jakékoli infekční nemoci mám. Zkušenosti z jarních měsíců letošního roku nás přesvědčily, že se nejedná o nic nereálného a musíme být připraveni i na takovéto ataky, které nás mohou zasáhnout.

j.p.toman ( 22. června 2020 09:10 )

Možná by ses měl zeptat těch 9 milionů nakaženejch.

ingmarie ( 21. června 2020 23:32 )

Hlavně aby to nechytl Jágr s tím jeho eskortem

elopapx ( 21. června 2020 22:26 )

To by nejdřív musel existovat...Věř si čemu chceš.

zdenekk-se-vratil ( 21. června 2020 20:39 )

No jo, mám tam překlepy protože spěchám

zdenekk-se-vratil ( 21. června 2020 20:39 )

Ale pravdivá. Napsal to dobře.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud