Na ořezávání lip upozornil jeden z obyvatel Vršovic v pondělí na facebooku. „Nemá se to dělat v období vegetativního klidu?“ ptal se. Přidali se i další, kteří pochybovali o správnosti ořezu stromů, a někteří se domnívají, že zrovna teď není správná roční doba pro tuto činnost. „Ale vždyť zrovna kvetou, ne?! Co včelky?“ přidal se další z diskutujících.

Vedení městské části informovalo o tom, že si uvědomuje pozornost, kterou mohou takové zásahy vzbuzovat. „Řez v tomto období je zcela v pořádku, přestože na řadu lidí může působit nepatřičně. Opak je ale pravdou, stromy se v tomto období lépe hojí,“ uvedl mluvčí Prahy 10 Jan Hamrník.

Dodal, že o tuto konkrétní alej se stará Technická správa komunikací hl. m. Prahy, která si na ošetřování stromů najímá specialisty. I podle odborníků je mnohem důležitější, aby byl ořez proveden odborně, pak na ročním období příliš nezáleží.

Může hrozit i sankce

Marcela Klemensová z organizace Arnika, která vede kampaň Zachraňte stromy, uvedla, že je potřeba mít pro ořez smysluplný důvod, například odstraňování odumírajících větví. „Řez ovšem musíme vždy vnímat jako záměrné poranění stromu a snižování jeho životnosti,“ upozorňuje. Měly by se tedy provádět v co nejnižším věku stromu.

K provedení takových prací není potřeba nějaké zvláštní povolení, i proto o něm nemusí městskou část nikdo zvlášť informovat. Za nesprávně provedený ořez však mohou hrozit sankce.

Fotogalerie
9 fotografií