Epidemii jsme ustáli, teď přichází drsná doba úspor, tvrdí odborníci! Na čem budeme šetřit a kdy bude líp?

Autor: bel, map - 
28. května 2020
12:59

Jak se rychle dostat z ekonomické krize? Politici i ekonomové se shodují: Musíme přimět lidi utrácet! Což o to, po více než dvou měsících nákupního půstu by mnozí měli chuť rozhazovat jako Rothschildové. Jenže většinu brzdí buď přiškrcené příjmy, nebo strach z budoucnosti. Zjišťovali jsme, na čem nejspíš budou Češi šetřit.

Polovina domácností má nižší příjem

Přesvědčit Čechy, aby bezstarostně utráceli, nebude vůbec jednoduché. Každá druhá domácnost od začátku koronakrize už pocítila pokles příjmu. Někteří dostali »padáka« a jiní se museli spokojit s nižší mzdou nebo pobírali jen ošetřovné. Přitom 12 procent domácností v průzkumu PAQ Research uvedlo, že jsou nejvýš na polovině dřívějších příjmů, nebo tratili ještě víc. Je sice pravda, že podíl takto těžce zasažených rodin na začátku dubna proti předchozímu měsíci poklesl, ale od té doby se nemění.

Snížení příjmů od počátku krize.Snížení příjmů od počátku krize. | infografika Blesku

V každém případě víc než pětina dotázaných alespoň v jednu chvíli zažila propad na 50 a méně procent dřívějších příjmů. Každý pátý proto svou finanční situaci hodnotí jako špatnou. A jak to budou řešit? I když podle průzkumu od března trochu opadla snaha šetřit, stále chce téměř pětina lidí »šidit« nákupy potravin a čtvrtina si odpustí další spotřební výdaje.

Nemovitosti

 „Ceny nemovitostí dočasně spadly, ale nákupy se týkaly hlavně spekulantů,“ tvrdí ekonomka Markéta Šichtařová. „Nyní poptávka po nemovitostech opět roste a blíží se stavu před koronavirem,“ řekl Tomáš Hejda za společnost RE/MAX. Navíc během karantény Češi z velkých měst zjistili, že by nebylo od věci mít zálohu v podobě chaloupky. A ty teď prý jdou doslova na dračku. „Zájem výrazně převyšuje nabídku, jejich ceny rostou,“ dodává.

Pivo, ale bez žvance

Už od pondělí mají restauratéři plně otevřeno, jenže žádný nával klientů se nekoná. Hospody jsou poloprázdné, a to i v době obědů. Podle Martiny Ferencové z Českého svazu pivovarů a sladoven vysvětlením může být to, že jednak se všichni zaměstnanci dosud nevrátili z tzv. home office.

Možná ale také mají stále strach z nákazy a Ferencová nevylučuje ani finanční faktor: „Určitě se omezí frekvence návštěv i rozsah služeb. To znamená, že Češi si pivo neodpustí, ale nebudou na něj už chodit tak často. Stejně tak si v restauraci dají jen pivo a odpustí si jídlo.“

Oblečení jen dětem

Opatrnost v tom, za co a kolik utrácíme, je už podle Tomáše Prouzy ze Svazu obchodu a cestovního ruchu (SOCR) patrná. „Šetří se zejména na oblečení. Například u dětského oblečení, které je potřebné, protože děti rostou, je propad malý. Na dražší módě ale už to poznat lze. Lidé si koupí nějaký kousek, ale ne tři,“ říká.

Auto teď ne

Kdo má pár set tisíc korun vyčleněných na nákup nového auta, ten si tuhle investici nejspíš teď rozmýšlí. Co kdyby přišly ještě těžší časy? „Auta jsou úplně klasickým příkladem nákupu, který se v krizi odkládá,“ říká Šichtařová. To ostatně potvrdil také Zdeněk Petzl, šéf Sdružení automobilového průmyslu: „Rodiny budou nákup nového vozu při nejistotě zaměstnání pečlivě zvažovat.“ Podle něj letos v dubnu prodej nových aut v Evropě meziročně propadl o 76 procent!

Luxus musí počkat

Stranou půjdou nákupy nábytku, dovolených. Na jídle se asi moc neušetří, jíst se musí. Kde se také nedá šetřit, je elektřina či plyn,“ řekl sociolog Tomáš Kostelecký. A škudlení prý bude více bolet ty bohaté. „Chudší lidé si stejně luxusní věci nekupují,“ říká. Odřekneme si šperky, drahé parfémy, ale třeba i výbavu pro volný čas nebo různé dárkové poukazy.

Elektronika je drahá i kvůli koruně

Češi jistě budou šetřit i na elektronice. To platí zejména pro tu dražší. „Když se někomu pokazí třeba televize, tak si určitě nepůjde koupit nějakou plazmovou,“ říká Prouza. Navíc teď elektroniku z dovozu prodražuje slabá koruna. A i když prodejci – a to nejen elektroniky – sami úpí, budou muset podle Prouzy zlevňovat.

Dovolené

„Je patrné, že i ubytovny v Česku musejí srážet cenu, aby po výpadku příjmů cizinců vůbec někoho přilákaly,“ říká Tomáš Prouza a dodává: „Češi si ale místo třeba týdne dovolené zaplatí jen prodloužený víkend.“ Podle Jana Papeže z Asociace cestovních kanceláří budou Češi měnit plány.

„Například kdo by původně jel do Thajska, pojede do Dubaje. Kdo by jel do Dubaje, pojede do Bulharska a kdo by jel k bulharskému moři, pojede spíš na chalupu,“ říká. Jen pro bohatou klientelu se prý nic nezmění, protože luxus je součástí jejího životního stylu.

Jaká řešení kvůli nedostatku financí zvažujete?Jaká řešení kvůli nedostatku financí zvažujete? | infografika Blesku

Kdy bude zase líp?

Krize se dosud bohužel ještě neprojevila naplno. „Vrchol míry nezaměstnanosti se dostaví ve 3. nebo 4. kvartále. Doporučovala bych, kdo má práci, ať si ji hýčká, protože teď se bude hledat nové zaměstnání fakt špatně,“ říká Šichtařová. A ten, kdo má našetřené nějaké peníze, by si je měl dobře uschovat na horší časy. Podle odhadů svazu obchodu se nákupní chutě Čechů vrátí nejdřív příští jaro.

Jak požádat o příspěvek?

Jak narovnat napnutý rodinný rozpočet, kde ušetřit a co odložit se dozvíte už v pondělí v příloze Česko po koronaviru. Třetí díl je zaměřen především na rodiny s dětmi. Jak z toho ven? Pomocnou ruku rodinám v nouzi nabízí deník Blesk. Už v pondělním vydání vychází zdarma další díl série Česko po koronaviru. Odborníci v něm srozumitelně vysvětlí, jak vyváznout z potíží a nespadnout do dluhové pasti.

Již třetí díl Nových pravidel pro život od Blesku se zaměřuje na rodinu.

Co najdete ve 3. díle  

  • Ošetřovné – Vše, co potřebujete vědět o ošetřovném, se dozvíte ve dvaceti nejdůležitějších otázkách a odpovědích. Poradíme i osobám samostatně výdělečně činným, kde, jak a dokdy mohou žádat o příspěvek.
  • Nájem – Nouzový zákon chrání nájemníky před vyhazovem. A znalost zákonů a práv zas chrání vás před triky majitelů nemovitostí. Zjistíte, co si nesmí dovolit a jak můžete snížit nebo oddálit nájem.
  • Hypotéky – Trápí vás splátky? Nevíte, jak zaplatíte hypotéku? Nevěšte hlavu! Připravit se musíte na nějaké to papírování, ale odměnou vám může být trochu klidnější spánek bez obav, že přijdete o střechu nad hlavou.
  • Mimořádná okamžitá pomoc – Finanční injekci od státu nyní dostane mnohem víc rodin. Stačí jen vědět, jak o ni požádat. Dávky mimořádné okamžité pomoci zmírní tvrdý finanční dopad.
  • Smlouvy zdarma – Jak sepsat žádost o snížení nájmu? Jak vypadá žádost o odložení nájmu? S Bleskem nemusíte platit právníkovi. Vzory smluv získáte v příručce Nová pravidla pro život ZDARMA!

Viera Vaov ( 29. května 2020 08:18 )

💯👍%urcite jo.souglas

Viera Vaov ( 29. května 2020 08:17 )

Kdo má v téhle nejisté peníze ?snad jen důchodci.Jen že tak malé důchody co jsou u nás nemají nikde už ani Slováci ne ty berou víc než u nás.Vse stahují na euro jenže je to blbost.Jak to že u nás má ženská po chlapovi min?kdež to chlap po ženské víc.Kde je spravedlnost v řiti.zas bohatí budou bohatší a chudí budou v řiti pořád.

Sysoj Psojic ( 28. května 2020 21:49 )


Aha a kdo rozhodne kdo je poctivy danovy poplatnik a kde se flaka?

mislivec ( 28. května 2020 20:23 )

Kdyby nás doživotně vedl tak skvělí premiér jako je pan Bureš tak by nebylo potřeba platit ani parlament a mohli by se zakázat i televize a rozhlas a všecky noviny kromně Lidovek a Mladý fronty.

mislivec ( 28. května 2020 20:20 )

Ať maj howno ty co se flákaj doma za prachy poctivích daňových poplatníků. Jinak je to nespra!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud