Češi šetří na vodě a energiích. A jídlo kupují nejvíc v akcích a slevách, tvrdí průzkum

Autor: ČTK, tsv - 
15. února 2020
15:34

Češi nejlépe hodnotí svou snahu šetřit při spotřebě vody a energií, výrazně méně už se jim ale podle jejich názoru daří uspořit na dopravě. Nejvíc se snaží šetřit starší generace, naopak mladí lidé do 26 let přiznávají v této oblasti největší rezervy. Vyplývá to z průzkumu úvěrové společnosti Cofidis mezi 525 respondenty.

Nejčistší svědomí mají lidé v nakládání s vodou, energiemi a vytápěním. Jen tři procenta oslovených přiznávají v těchto oblastech naprosto neúsporné chování. Naopak téměř 90 procent Čechů tvrdí, že šetří vodou, a 85 procent lidí podle svých slov šetří energiemi či na vytápění. Téměř polovina z nich přitom označuje své šetření v daných oblastech za velmi striktní.

Další významnou položkou domácího rozpočtu jsou potraviny. Čtyři z pěti Čechů tvrdí, že na jídle a potravinách šetří, tedy že například nenakupují zbytečně moc jídla, využívají akce nebo se snaží potraviny nevyhazovat. Značnou roli sehrává vzdělání respondentů - určité neúsporné chování při nakládání s jídlem přiznává pouze 13 procent vysokoškoláků, avšak téměř třetina lidí se základním vzděláním.

Nejvíce rezerv, co se týká šetření, mají Češi podle průzkumu v dopravě. Zhruba 40 procent lidí míní, že nejsou v této oblasti příliš zdrženliví, desetina lidí přiznává, že na dopravě vůbec nešetří. Více či méně se na tom shodli všichni oslovení bez ohledu na věk či vzdělání.

Průzkum také ukázal na rozdíly v chování generací. Ať už jde o úspory vody, energií nebo nákladů na vytápění, je nadprůměrně spořivá nejstarší skupina respondentů nad 54 let. Naopak mladí lidé do 26 let přiznávají největší rezervy. Například vodou šetří 94 procent lidí starších 54 let a jen 78 procent dotazovaných do 26 let. Obdobné je to i u jídla, na kterém šetří 90 procent příslušníků starší generace, zatímco z mladých jen dvě třetiny.

mikes15 ( 15. února 2020 18:48 )

To já občas chčiju do umyvadla a taky mi nikdo nedá dotace za ušetřenou vodu!

panda82 ( 15. února 2020 17:38 )

Šetřit na vodě a energiích je nesmysl, proč se nevyplatí vyměnili jsme úsporné žárovky, indukční plotnu a ejhle dopláceli jsme, voda , no máme studnu, tak to střídáme ale 89 Kč za kubík nezachrání ani studna. No a tak platby za českou vodu sežere nenažraný cizinec, opravy zaplatí čech, přece cizinec nebude investovat

lahny ( 15. února 2020 17:26 )

Nejvíce mně mrzí, že na všech dotacích vždy vydělají ti bohatí.Už od r.1995 šetřím vodu (mám 5... 200 litrových sudů pod okapem, soused má 3... 1000litrové nádoby) a kdo nám dá nějaké dotace na šetření s vodou?Zrovna tak znám v vesnici hromadu lidí, kteří také od té doby splachují vodou ze sudu a kdo jim dá dotace?
Kdysi mi také jeden z vesnice říkal, že na každé splachování nebude chodit ven pro vodu.Ale nepochopil jak je zaostalý.Není potřeba pokaždé chodit pro vodu, ale kdo jde ven, vezme prázdný kbelík a naplní ho a kdo jde dovnitř tak kbelík přinese.Vždyť děti co se na***jí za celý den domů a ven.
Jenže jsou lidé, kteří jsou zaslepení a takto NEPŘEMÝŠLÍ.
Zrovna tak to je v šetření elektřinou.Jestliže celý den se nezapíná televize (radio, počítač atd.) tak proč je míti zapnuté na pohotovostní režim když to bere elektřinu?Ale že všechny spotřebiče zapnuté na pohotovostní režim vám sežerou za celý rok 2000 Kč, tak to už nikoho nezajímá.
Takže jsou lidé, kteří OPRAVDU ŠETŘÍ na všem a jsou lidé (hlavně mladí), které toto nezajímá.

krapotkin ( 15. února 2020 17:00 )

Češi můžou šetřit jak chtějí a je jim to P*R*D platný. Když šetří, tak se vše hned zdraží. V Litvínově už v bytech, které ukradlo nájemníkům CPI platí za studenou vodu 400 Kč a za vlažnou 1000 Kč.

luongo ( 15. února 2020 16:15 )

Co do zadele chcete,ještě zvýšit nenazranymu CEZu zisky,jen se podívejte na ceny bytů.Nakonec všichni nedávejte na komouse,že jich postavili málo.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud