Pátek 25. září 2020
Svátek slaví Zlata, zítra Andrea
Zataženo, déšť 16°C

Sucho, bouře a chaos: Hlad hrozí 45 milionům lidí v Africe, OSN bije na poplach

Autor: ČTK - 
16. ledna 2020
14:56

Nedostatek jídla ohrožuje v 16 zemích na jihu Afriky rekordních 45 milionů lidí. Ve čtvrtek to oznámil Světový potravinový program (WFP) spadající pod OSN, podle kterého hlad způsobily opakovaná sucha, rozsáhlé záplavy a chaotická ekonomická situace.

Krize se týká států sdružených v regionální organizaci Společenství pro rozvoj jižní Afriky (SADC), mezi které patří například Jihoafrická republika, Namibie, Tanzanie či Madagaskar.

Farmáři v tomto regionu jsou podle WFP závislí na čím dál tím víc nespolehlivých deštích, což společně se stoupajícími teplotami znamená, že jih Afriky za posledních pět let zaznamenal pouze jedno normální vegetační období. Na mnoha místech sezónní deště přišly příliš pozdě a odborníci předpovídají, že v následujících měsících bude v regionu opět převládat suché a horké počasí, což naznačuje další špatnou sklizeň.

V Zambii každý pátý trpí nedostatkem potravin

Extrémní počasí v posledních měsících trápilo například Angolu. Zatímco většinu roku zemi spalovalo horko a rozsáhlé požáry, v novém roce ji poškodily přívalové deště a bleskové záplavy, kterým padlo za oběť nejméně 41 lidí.

Hlad panuje i v Kongu, jehož východ se zmítá v etnickém konfliktu a řeší doznívající epidemii viru ebola, nebo v Zambii, kde nedostatkem potravin trpí 20 procent lidí. Nejhorší situace je však podle WFP v Zimbabwe, kde vážný nedostatek jídla hrozí 7,7 milionu lidí, tedy polovině populace.

„Krize je nevídaného rozsahu a data ukazují, že se bude ještě dále zhoršovat,“ uvedla v prohlášení ředitelka WFP pro jižní Afriku Lola Castrová. „Začalo každoroční období cyklonů a my si prostě nemůžeme dovolit, aby se opakovala devastující situace způsobená loňskými nebývalými bouřemi,“ dodala Castrová.

Milan Šmid ( 16. ledna 2020 18:02 )

AŽ JIM JEJICH BÝVALI KOLONÍZATOŘÍ ODPUSTÍ DLUHY KTERÉ UŽ NĚKOLIKANÁSOBNĚ ZAPLATILI A AFRIKA SE BUDE ŽÍT JAK V RÁJI !!!CO NA TO FRAN­TICI,­NĚMCI,­ITALO­VÉ A DALŠÍ !!!!! VY JSTE NA NICH ZBOHATLI A POŘÁD NA NICH BOHATNETE TAK SE O NĚ POSTAREJTE !!!!!!!!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud