14. srpen 2020
Svátek slaví Alan, zítra Hana

Ušetřete za elektřinu a plyn pomocí samoodečtu: Jak vyzrát na zdražování?

/
 • Víte, jak na samoodečet? Tady je jednoduchý návod.
  14. ledna 2020 ● 14:00

  Ceny energií rostou a každá uspořená koruna je znát. Řada lidí ale netuší, že udržet výdaje pod kontrolou a ušetřit můžou jednoduše, pomocí samoodečtu. Poradíme, kdy se samoodečet nejvíc vyplatí.

 • 1.

  Jak na to?

  Samoodečet není nic složitého, stačí opsat potřebné hodnoty z příslušného měřidla. Plynoměr má vždy pouze jeden číselník. U elektřiny, v případě, že máte dvoutarifní sazbu, nezapomeňte zapsat odečty u vysokého i nízkého tarifu. Uváděné hodnoty se odečítají bez desetinného místa a údaje jsou u elektřiny v kWh a u plynu v m³. Pro nahlašování pak budete muset uvést rovněž výrobní číslo měřidla a adresu odběrného místa.

  Samoodečet elektřiny
  Samoodečet elektřiny
  Autor: archiv Blesku

  Rada: Způsob nahlašování samoodečtů se může u jednotlivých dodavatelů lišit, zpravidla to jde e-mailem či telefonicky.

  Samoodečet plynu
  Samoodečet plynu
  Autor: archiv Blesku

  Tady jsou 4 situace, kdy lze samoodečtem ušetřit!

 • 2.

  Změna dodavatele

  Měníte dodavatele elektřiny nebo plynu? Součástí změny bývá i závěrečné vyúčtování. „Spolu s ukončením dodávek energií od původního dodavatele doporučujeme k poslednímu dni zapsat a nahlásit jak původnímu, tak novému stavy měřidel, tedy elektroměru či plynoměru,“ radí Robert Šíma z Bohemia Energy.

   

  Rada: Až dostanete od předchozího dodavatele konečné vyúčtování, překontrolujte si, zda jsou stavy a údaje na faktuře správné.

   

  VIDEO: „Stal jsem se vazalem dodavatelů energií,“ hořekuje havířovský kantor

  Video
  délka: 03:43.26

  „Stal jsem se vazalem dodavatelů energií,“ hořekuje havířovský kantor Vladimír Matějíček (80) Karel Janeček, Blesk

 • 3.

  Přepis energií

  Stěhujete se či přepisujete byt nebo dům? Pak je třeba zajistit i přepis energií. Jeho nedílnou součástí by mělo být i provedení samoodečtu. „Ten dává oběma stranám jednoznačnou odpověď na to, kolik by měl za odebranou energii zaplatit původní odběratel a odkdy jde již spotřeba na vrub novému,“ uvádí Šíma.

   

  Rada: Nezapomeňte podepsat předávací protokol, kde si vzájemně stavy na měřidlech odsouhlasíte.

  Autor: Profimedia.cz

 • 4.

  Změna cen na přelomu roku

  Ceny energií se mohou změnit kdykoli během roku. Proto se vyplatí nahlásit samoodečty k datu, kdy dochází k úpravám cen. Důležitý je samoodečet na přelomu roku, protože se obvykle mění regulovaná část ceny energií stanovená Energetickým regulačním úřadem. Navíc dodavatelé často upravují i neregulovanou část ceny energií.

   

  „Spotřeba celého fakturačního období se tímto způsobem rozdělí a do data změny budete mít spotřebu spočítanou podle starších ceníků, tedy zpravidla s nižšími cenami. Nové, většinou vyšší ceny, budou uplatněny až na spotřebu od data zvýšení,“ vysvětluje Šíma.

  Autor: Profimedia

 • 5.

  Odhalení »žrouta«

  Pravidelnými samoodečty se můžete vyhnout nepříjemným překvapením. Pomůžou vám odhalit »žrouty« energií. Výkyv ve spotřebě vás totiž může upozornit například na špatnou elektroinstalaci nebo vadný spotřebič.

   

  Rada: Čas od času se podívejte na elektroměr, jestli se s vaší spotřebou neděje něco neobvyklého.

  Autor: jn

ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy