Kadeřnice i zahrádky hospod od 11. května, větší obchody v pondělí. Vláda dala nové termíny

Autor: simao, ČTK - 
23. dubna 2020
19:22

Rozhodnutí soudu navzdory česká vláda dnes představila nový jízdní plán pro otevírání obchodů, restaurací a dalšího uvolňování opatření. Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) uvedl, že ohledně soudního zrušení „nezákonných" omezení jsou různé právní výklady, a představil časový harmonogram toho, jak by měly postupně otevírat obchody či restaurace. Vláda se rozhodla vše uspíšit, aby se vše stihlo do června.

Vláda dnes na základě epidemiologického vývoje nemoci covid-19 uspíšila svůj harmonogram otevírání obchodů a dalších provozoven v Česku. Místo 8. června by nově měl skončit 25. května.

Už od nejbližšího pondělí 27. dubna by se měly otevřít provozovny s plochou do 2500 metrů čtverečních s vlastním vchodem a ty, které nejsou v obchodním centru, původní plán přitom počítal s postupným otevíráním provozoven do 200 a 1000 metrů čtverečních až do června. Novinářům to ve čtvrtek vpodvečer řekl vicepremiér Karel Havlíček (za ANO).

Vláda představila 23. dubna nový harmonogram uvolňování opatření kvůli koronaviru: Jak to bude s obchody a hospodami?Vláda představila 23. dubna nový harmonogram uvolňování opatření kvůli koronaviru: Jak to bude s obchody a hospodami? | MPO

Od 27. dubna mají začít znovu fungovat autoškoly a posilovny či fitness centra bez zázemí.

Na 11. května počítá nový vládní plán s otevřením restaurací se zahrádkou či výdejním okénkem a kadeřnictví, muzeí, galerií či výstavních síní.

V poslední fázi 25. května by mohly v běžném provozu fungovat nejen restaurace, ale také ubytovací zařízení, počítá se i s uvolněním kulturních či společenských akcí.

Havlíček uvedl, že kabinet vyšel ze svého slibu, že je připraven na základě vývoje epidemie svůj harmonogram zpomalit i uspíšit. Klíčové bylo vyhodnocení vlivu velikonočních svátků. „Velikonoce dopadly velmi dobře,“ uvedl.

„My jsme nic nezdržovali ani o hodinu. Tak jak jsme řekli, že nemohou podnikatelé čekat ani o den déle, než bude nezbytně nutné, tak jsme čekali na vyhodnocení Velikonoc. V noci jsme ty výsledky zpracovávali, ráno jsme nad tím seděli. A rozhodli jsme se pro jeden ze scénářů. Ano, byl to ten scénář, který byl relativně optimistický, jsme rádi, že jsme se nakonec na tomto dohodli,“ uvedl Havlíček k novému „jízdnímu řádu“.

„Nelze samozřejmě vyloučit nikdy nic, tím spíše že sledujeme i ostatní země,“ řekl Havlíček k možným dalším změnám současných plánů na uvolňování. „Podnikatelé musí vědět, co je čeká, musí vědět, v jaké dny se mají na co připravit,“ podotkl vicepremiér. Důsledná a včasná opatření v Česku podle Havlíčka zabrala.

Video Čtyři hodiny, 300 metrů dlouhá fronta a chaos! Brňané trpěli ve frontě na koronatesty. - Jiří Nováček

Nově bohoslužby, knihovny či zoologické již v pondělí

Od nejbližšího pondělí se mohou také konat bohoslužby do 15 osob, otevřou knihovny, zoologické a botanické zahrady.

Datum 11. května se vztahuje také na prodejny v nákupních centrech a provozovny nad 2500 metrů čtverečních mimo nákupní centra.

Plán počítá i s otevřením venkovních prostor zámků, hradů a skanzenů a s venkovními tréninkovými aktivitami profesionálních sportovců.

Od 25. května budou podle nového plánu v provozu vnitřní prostory restaurací, hotely, kempy, dosud nepovolené taxislužby či divadla. Kabinet chce ještě specifikovat, kolik lidí by se mohlo účastnit kulturních, společenských a sportovních akcí.

Dřívější svatby? Psali nám lidé, řekl Havlíček

Uvolněny mají být dříve také svatby. „V tuto chvíli jsme řekli, že mohou probíhat svatby do 10 lidí, to jsou takové řekněme ty nezbytně nutné akty, bylo-li skutečně něco, co už nesneslo odkladu,“ uvedl Havlíček. Svatby za rozumných a specifických hygienických podmínek mají být také umožněny od 25. května.

„Pokud víme, v květnu je o něco méně svateb, naopak se to všechno hodně koncentruje právě od začátku června a my jsme ten původní termín měli na 8. 6. Bylo obrovské množství žádostí, které nás prosily, abychom to udělali o dva dny dříve, protože už jsou dlouhodobě naplánovány ty svatby na sobotu šestého,“ dodal s tím, že „lidé v průběhu června mohou ty obřady konat“.

Potíž se soudem: Vláda vydá stanovisko

Potíž současného jízdního plánu vlády je v tom, že nekoresponduje s dnešním rozhodnutím soudu.

Soud dnes zrušil s účinností od 27. dubna čtyři opatření ministerstva zdravotnictví, která v souvislosti s koronavirovou pandemií omezila volný pohyb, maloobchod a služby. Podle něj jsou nezákonná.

Soudní senát tak vyhověl žalobě experta na zdravotnické právo Ondřeje Dostála, který kritizoval mimo jiné to, že opatření jsou svévolná, chaotická a nesrozumitelná. Rozhodnutí pražského městského soudu je pravomocné.

 „Já se k tomu nechci v tuto chvíli vyjadřovat. Teď se na to provádí rozbory, jsou právní pohledy na to, různé úhly pohledu," reagoval na verdikt soudu a kritiku vlády vicepremiér Havlíček.

Video Jak dlouho se dá zvládat karanténa a kdo si v ní libuje? Psycholog doporučuje „informační dietu“ - Markéta Volfová, Lukáš Červený

„Myslím si, že každý chápe a je jasné, že jestliže vláda jednala, tak musela jednat v řádu hodin, a že ta opatření, která konečně, pokud vím, nebyla ani zpochybněna ve smyslu toho, že byla důležitá a že pomohla tomu stavu, tak udělat musela. Pokud by vláda nejednala tak, jak jednala, tak dneska tady máme daleko horší situaci. A to, že dneska ČR je mezi zeměmi, které sklízí respekt v celé Evropě díky výsledkům, je mj. právě proto, že se dělala opatření rychle, důrazně a že se ukonaly v plné šíři, ať už ve smyslu izolace hranic nebo izolace ekonomiky, a díky tomu dneska můžeme zde představovat jízdní řád toho, jakým způsobem budeme uvolňovat ekonomiku a podnikání," řekl novinářům Havlíček.

Ministerstvo zdravotnictví připraví prováděcí předpisy s konkrétními povinnostmi pro veškeré akce a provozovny z harmonogramu, uvedl Havlíček. Stát podle něj bude velmi důsledně dodržování hygieny vymáhat, je při tom připraven zapojit Českou obchodní inspekci či živnostenské úřady.

tomik007 ( 24. dubna 2020 00:26 )

od MARMATA...

tomik007 ( 24. dubna 2020 00:24 )

CZUCHAM, CZUCHAM - pjeknej p r u s e r sudruhovia !

stemik ( 23. dubna 2020 22:15 )

da se očekavat,že pražska soudcokracie a zlomyslna pravičacka chvilkařska elita a demožumpa nam zpusobi druhou vlnu infekce

1pravda1 ( 23. dubna 2020 21:30 )

zahrádky u restaurací budou bez roušek, ale rizikem jsou toalety... vir je v moči i výkalech, stačí prasátko s neumytýma rukama, po několika pivech a panácích jim to bude jedno... jsou vyprahlí... o kašlačích nemluvě, stačí na podzim, co někteří předváděli...

1pravda1 ( 23. dubna 2020 21:27 )

... nechají rozjet nekontrolovaně? Budou lidé spokojenější, když jim budou umírat oslabení členové rodin? Jen abyste nelitovali, teď si chvíli užijeme a léto v háji a doma... když bude nad 400 a více nakažených denně, pak už to jede...

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud