Pátek 12. dubna 2024
Svátek slaví Julius, zítra Aleš
Polojasno 19°C

Fronty a plná parkoviště. Umožnili jste promořování skrze hobbymarkety, šili do Havlíčka

Autor: simao, ČTK - 
23. dubna 2020
00:02

Vláda ve čtvrtek odpoledne představí podle vicepremiéra Karla Havlíčka (za ANO) rychlejší program uvolňování opatření proti koronaviru. Ohledně uvolňování Havlíčka „grilovali“ ve středu před půlnocí poslanci. Šili do něj mj. za otevřené hobbymarkety. Vít Rakušan (STAN) se tázal, zda šlo o „přirozené promořování populace skrze hobbymarkety“ kvůli frontám a narvaným parkovištím.

Ve středu v pozdních hodinách se dostali poslanci k tzv. opozičnímu okénku - připomínkám a výhradám opozice k uvolňování opatření v Česku a nákupu ochranných pomůcek. Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO), který to schytal za celou vládu, uvedl, že vývoj epidemie v Česku umožňuje, aby vláda nyní urychlila uvolňování opatření proti koronaviru.

Rakušan: Lidé si ve frontách dýchali na zátylek

Šéf STAN Vít Rakušan ocenil, že vláda vůbec s nějakým plánem uvolňování přišla. I on ale zmínil hobbymarkety.

„Byl jste se, pane ministře, v nějakém tom hobbymarketu o víkendu podívat? Já čirou náhodou ano, protože jsem jel do nákupního centra Tesco, které je hned vedle v mém městě. Plné parkoviště lidí, kteří nastupovali do aut, sundávali si při tom roušky, dýchali si na zátylek ve frontách v hobbymarketech s narvanými nákupními košíky. To byla ta situace, kterou jste připustili,“ poznamenal Rakušan.

„Mělo to opatření nějakou logiku? Bylo toto přirozené promořování populace skrze hobbymarkety v tomto případě, o kterém mluvil pan doktor Prymula? Byl to nějaký experiment? Byla to součást vašeho plánu, nebo jste prostě vyšli vstříc nějaké lobbistické skupině, která si přála otevřít hobbymarkety?“ dotazoval se Rakušan.

Kostely ne, hobbymarkety ano

Lidovec Ondřej Benešík (KDU-ČSL) se pozastavoval nad tím, že návštěvy na bohoslužbách byly zakázané, hobbymarkety otevřené. „Normální věřící to nechápe - pokud můžeme chodit do hobbymarketu a já se přiznám, že jsem tam, tuším v sobotu, byl - nechápe, proč nemůže v podobném režimu chodit na bohoslužby, proč se prostě neodehrávají,“ postěžoval si.

„Problém je v tom, že podobné shromáždění, možná ještě větší a nebezpečnější, je povolené. Tak nám prostě vysvětlete, proč to tak je. A ta vysvětlení, která jsem sylšet z oficiálních míst, mě neuspokojila,“ podotkl Benešík. „Pan premiér říkal, že se bude dívat na bohoslužbu přes internet, ale bylo by dobré, aby si zjistil, jak to opravdu na takové bohoslužbě funguje, kolik lidí tam chodí,“ uvedl šéf sněmovního Výboru pro evropské záležitosti.

„Pokud se řekne, že v hobbymarketech jsou vysoké stropy a lidé tam mohou být takto natlačení, já bych jen chtěl říct, že v hobbymarketech jsou také vysoké stropy,“ dodal v narážce na dřívější Havlíčkovo vyjádření o vzdušných hobbymarketech a jejich vysokých stropech.

Havlíček: Hobbymarkety jsme uvolňovali jako Rakousko

Havlíček reagoval s tím, že šlo o to, aby lidé byli doma, něcestovali ani nikam nechodili a v pěkných dnech se mohli věnovat svému hobby. Upozornil, že hobbymarketů je přibližně 140, ale v objemu prodejen a provozoven nešlo o „nic dramatického“. „Nicméně bylo to hodně vidět, hodně se o tom diskutovalo. Mj. ty hobbymarkety jsme uvolňovali prakticky ve stejný čas jako Rakousko,“ poznamenal.

Havlíček také před poslanci k dalšímu uvolňování opatření uvedl: „Pokud se situace bude vyvíjet lépe, je možné, že zrychlíme tempo. Výsledky jsou velmi nadějné.“

Vláda má podle něj připraveno několik scénářů pro urychlení spouštění ekonomiky. „Celý ten jízdní řád se zkrátí,“ uvedl vicepremiér. Vláda před týdnem stanovila plán pro otevírání obchodů a dalších zařízení a provozoven, které byly uzavřeny kvůli pandemii. Rozdělila ho do pěti etap od pondělí 20. dubna do pondělí 8. června.

Od tohoto pondělí mohly začít fungovat řemesla a navazující provozovny, farmářské trhy, autobazary a autosalony. O týden později by měly začít fungovat všechny provozovny do 200 metrů čtverečních, pokud nejsou ve velkých nákupních centrech. Od 11. května se mají otevřít provozovny do 1000 metrů čtverečních, autoškoly, posilovny a fitness centra, kde by ale návštěvníci nesměli využívat sprchy a šatny.

Od 25. května by mohly otevřít venkovní zahrádky restaurací, hospod, bufetů, kaváren či vinoték, ale také kadeřnictví a holičství, masážní či regenerační salony.

V poslední vlně by se měla 8. června otevřít obchodní centra, začít fungovat by měly hotely či ubytovací zařízení. Restaurace a zoologické zahrady by mohly otevřít i vnitřní prostory. Konat by se mohly začít kulturní, společenské či sportovní akce do 50 osob či svatby za speciálních podmínek.

Babiš: Obchody možná otevřou už v květnu

Premiér Andrej Babiš (ANO) však dnes řekl České televizi, že otevírání obchodů by se mohlo sjednotit a všechny by se mohly otevřít v květnu. V případě dohody ve vládě a při příznivých údajích o vývoji epidemie koronaviru by se obchody do 2500 metrů čtverečních mohly otevřít už v pondělí, řekl premiér večer televizi Nova.

Babiš dnes také uvedl, že neočekává změny v omezení volného pohybu a shromažďování, i kdyby skončil nouzový stav. S jeho pokračováním po 30. dubnu premiér nesouhlas.

Sněmovna dnes přerušila projednávání uvolňování opatření do úterý 5. května, opozici vadilo mj. i to, že nebyl přítomen právě premiér Babiš. Na ochranné pomůcky a jejich nákup se nedostao vůbec.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

MAMKA2316 ( 23. dubna 2020 07:54 )

Naše malé obchůdky jsou zavřené a nadnárodní firmy si dělají neskutečné tržby ???Co na to pane Hamáčku není to vaše práce ????

0703 ( 23. dubna 2020 05:05 )

Rakušan: Lidé si ve frontách dýchali na záty­lek===­======­======­======­======= No tak kua k čemu jsou teda ty roušky? A to že to pustí do lidí to se dalo čekat, prostě se ovce promoří a basta. Oni ještě naženou i děcka do škol a bude , ale itálie španělsko i new york v jednom.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa