Koronavirus překazil cesty i další plány Zemana s Babišem. Odložili i společné setkání

Autor: Jakub Veinlich - 
22. dubna 2020
05:15

Koronavirus mění diáře i nejvyšších ústavních činitelů v Česku. Premiér Andrej Babiš (ANO, 65) se zatím nevydá na pravidelné setkání s prezidentem Milošem Zemanem do Lán. Na něm vždy u drobného pohoštění nebo večeře diskutují aktuální témata. Podle informací Blesk Zpráv ale hlava státu pro měsíc duben žádné takové setkání v kalendáři nemá. Poslední schůzka obou státníků se tak uskutečnila 20. března, kdy usedli oba ke stolu v rouškách. Babiš na ní měl českou vlajku.

Premiér Andrej Babiš mění v posledních dnech zažitá pravidla. Nejprve Blesk Zprávy minulý týden upozornily, že změnil kancelář. Šéf vlády totiž po té, co není příliš vidět na tiskových konferencích, neúřaduje z tradičního místa ve Strakově akademii, ale přesunul se do Hrzánského paláce. Údajně z preventivních důvodů a přesun mu doporučili lidé z jeho nejbližšího týmu.

Další pravidlo, které se nepodaří dodržet, je pravidelné setkání prezidenta s premiérem na zámku v Lánech. Alespoň v dubnu. „Schůzky budou pokračovat, ale termín není teď stanoven,“ reagoval na dotaz Blesk Zpráv mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

Naposledy dostal prezident informace přímo od premiéra na zámku v Lánech při osobním setkání 20. března. Tehdy už oba usedli ke stolu v roušce. Prezident vyjádřil podporu vládním opatřením ve stavu nouze a premiér vyzvedl Zemanovy vztahy s Čínou, díky kterým prý Česko dostalo přednostně zdravotnický materiál.

Kdy se oba státníci potkají, záleží prý jen a jen na nich. „Bude záležet na vzájemné dohodě, kdy se setkání uskuteční,“ dodal pro Blesk Zprávy Ovčáček. „Společný termín schůzky zatím není. Až přijde čas, tak se pan premiér s panem prezidentem určitě potkají,“ doplnil mluvčí vlády Vladimír Vořechovský.

Setkání v Lánech prověřuje hygiena

Poslední schůzku prezidenta v Lánech prověřuje krajská hygienická stanice. To kvůli fotografii, na které jsou členové jeho poradního týmu pro bezpečnost. 4. dubna Zeman sezval do lánské obory například ministra vnitra a šéfa ústředního krizového štábu Jana Hamáčka (ČSSD), policejního prezidenta Jana Švejdara, ministra obrany Lubomíra Metnara (za ANO), prezidenta Hospodářské komory Vladimíra Dlouhého či guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka i ministryni spravedlnosti Marii Benešovou (za ANO). Těsně u prezidenta seděl také jeho ekonomický poradce Martin Nejedlý, který po návratu z Číny porušil hned několikrát domácí karanténu.

Video Miloš Zeman: Testovat jsem se nenechal. Bojí se o zdraví? - Redakce Blesk

V době, kdy vláda nařídila, že se smějí potkávat maximálně dva lidé a nesmí se jíst a pít na veřejnosti, leželo před všemi přítomnými na stole drobné občerstvení.

„To drobné občerstvení se dalo takto konzumovat (prezident vytáhl spodní část roušky) během pár minut, ale nikdo nenapsal, že jsem zakázal oběd. Poprvé při zasedání této expertní skupiny. Poprvé proto, že jsme poprvé měli na sobě roušky,“ okomentoval společnou fotku ze zasedání v rozhovoru S prezidentem v Lánech Miloš Zeman.

Švejdar o nešťatné fotografii

Policejní prezident označil fotografii za nešťastnou. A upozornil, že mohou padat i pokuty. „Fotografie možná nepůsobí nejšťastněji, nicméně pozvání od prezidenta republiky se neodmítá. Před schůzkou jsem byl negativně testován na koronavirus a po celou dobu jsem se choval maximálně zodpovědně. Osobně jsem prosazoval jednání on-line, což se nepodařilo. Pro příště budu v tomto důslednější,“ řekl Švejdar po schůzce Radiožurnálu.

Krajská hygiena dostala podnět k prošetření schůzky. „V současné chvíli je předčasné činit jakékoliv závěry. KHS nejsou známy všechny okolnosti případu významné pro posouzení individuální odpovědnosti konkrétních osob. V tuto chvíli zjišťujeme, zda, resp. jmenovitě kým a jak, mohly být v průběhu předmětné schůzky porušeny povinnosti stanovené předmětným mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví,“ řekla Blesk Zprávám k průběhu prověřování mluvčí krajské hygienické stanice Dana Šalamunová. Prověřování podle ní potrvá zřejmě několik týdnů.

Zeman chce do Číny. Babiš unikne dotazům poslanců

Premiér Andrej Babiš se v poslední době příliš neukazuje. Nechodí ani na tiskové konference po jednání vlády. Příští zasedání mělo být ve středu, nakonec je ale přesunuté na čtvrtek. Podle toho skončí také dřív aktuální jednání poslanců, kteří se sešli ke schůzi v úterý. Jednat budou nejspíš jen do středečního večera. Původně přitom bylo ale jednání naplánované až do pátku.

Premiér se tak opět vyhne navíc i interpelacím. Poslanci  tak přijdou o možnost se premiéra na cokoliv zeptat. Zasedání vlády totiž bude ve čtvrtek do 10 hodin.  Od rána přitom měly být na programu ve Sněmovně odpovědi členů vlády na písemné interpolace, od 14:30 ústní dotazy na členy vlády včetně premiéra. Od 15 hodin má ale Babiš podle informací Blesk Zpráv na programu telekonferenci Evropské rady – tedy jakýsi telesummit hlav států a premiérů zemí EU.

Zeman stále chce do Číny i do Moskvy

Prezident Miloš Zeman naopak čeká na nový termín summitu 17+1 zemí střední a východní Evropy a Číny. Dubnový termín totiž překazila pandemie koronaviru. I když prezident nejdřív s účastí váhal a nominoval za sebe k účasti vicepremiéra Jana Hamáčka, změnil později názor. „Pokud se summit uskuteční, pan prezident plánuje účast,“ potvrdil odhodlání prezidenta Zemana odcestovat do Číny jeho mluvčí Jiří Ovčáček. Termín nové schůzky musí stanovit Čínská lidová republika.

Zeman se měl také 9. května v Moskvě účastnit oslav 75. výročí konce 2. světové války, ty nakonec ale ruský prezident Vladimir Putin přenusul na září, řekl Zeman v neděli pro Frekvenci 1.

Video Zeman vysvětlil, proč je třeba děkovat Číně. Zmínil přednostní dodávky - Redakce Blesk

jaromir123 ( 22. dubna 2020 11:16 )

Podle tvého projevu ty jsi pro společnost nepoužitelný i jako nezaměstnaný.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud