Úterý 27. července 2021
Svátek slaví Věroslav, zítra Viktor
Oblačno 27°C

Pokud vláda nezmění nařízení, obchody mohou otevřít, říká ústavní právník. A přidal recept

Autor: Jakub Veinlich - 
23. dubna 2020
14:00

Podle Městského soudu v Praze postupovala vláda v rozporu se zákony, když vydala některá nařízení prostřednictvím ministerstva zdravotnictví a podle zákona o ochraně veřejného zdraví. Postupovat měla podle krizového řízení, vytkl jí soud. Pokud do 27. dubna nepřijde náhrada, opatření přestávají platit. Podle ústavního právníka Jan Witra by se tak mohly znovu otevřít obchody od příštího úterý. Wintr v rozhovoru pro Blesk Zprávy ale předpokládá, že vláda podá kasační stížnost a premiér Andrej Babiš (ANO) i ministři za hnutí ANO změní názor na prodloužení nouzového stavu.

Co rozhodnutí soudu může znamenat v konečném důsledku?

V tomto momentě to znamená, že vláda má do 27. dubna čas, pokud chce ta opatření i nadále mít, vydat je v nějaké lepší formě na lepším právním základu a lépe odůvodněná.

Znamená to, že by se musel prodlužovat nouzový stav?

Záleží na posouzení vlády. Pokud některá ta opatření dál potřebuje a dojde k závěru, že to nemůže udělat bez nouzového stavu, tak by se nabízelo jeho prodloužení navrhnout. Jiná možnost je, že by vláda si vytvořila lepší zákonný základ. Krizový zákon i zákon o veřejném zdraví na tento typ pandemie nedávají úplně nejvhodnější nástroje. A tím, že základní práva a svobody lze omezit pouze zákonem, říká Listina základních práv a svobod, tak je na zvážení, jestli by se neměl přijmout nějaký zvláštní zákon, kterým by se demokratickým rozhodnutím parlamentu stanovila základní pravidla chování.

Video Vojtěch a novinky o koronaviru: Ministr řešil uvolnění opatření, promořenost Česka, testování i nákup respirátorů - ČTK

Což je ovšem téměř nereálné přijmout do pondělí nový zákon.

ANO, to je téměř nereálné. Sice se zákony ve stavu legislativní nouze mohou přijímat poměrně rychle, ale do pondělí to nepůjde. Nicméně ten nouzový stav trvá do 30. dubna.

To znamená, že do 30. dubna by se ta opatření dala změnit tak, aby platila podle krizového zákona, a do té doby přijmout rychle zákon, o kterém jste mluvil?

To je jedna z variant. V Německu to udělali, že na zemské úrovni i úrovni federace přijali zákony týkající se celostátních opatření. Takto by se mělo v každém demokratickém státě postupovat. Každý občan by měl mít možnost se chovat podle toho, co zákon nezakazuje, a státní moc lze uplatňovat pouze na základě zákona.

A platí tedy, že pokud vláda do 27. dubna, tedy do pondělí, nezareaguje, pak by ta omezení měla skončit a od následujícího dne se otevřou v celém Česku například obchody?

Ano, tak by to mělo být. Rozhodnutí soudu jsem tedy zatím přesně neviděl, ale pokud platí to, co je v agenturních zprávách, že jsou rušena mimořádná opatření ministerstva zdravotnictví o volném pohybu a o maloobchodním prodeji zrušena a nebudou nahrazena v souladu s právem, tak skutečně od 28. dubna neplatí a omezení nejsou. Ale předpokládám, že se to vláda pokusí něčím nahradit.

Předpokládáte, že vláda podá proti rozhodnutí soudu kasační stížnost?

Určitě myslím, že ano.

A oddálila by tato stížnost rozhodnutí Městského soudu v Praze?

Vláda může podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu – záleží na vládě, zda ji použije, ale předpokládám, že ano. Stížnost nemá automaticky odkladný účinek a nevyplývá z toho tedy, že se oddálí rozhodnutí Městského soudu v Praze. Žádost o odklad vykonatelnosti by ale vláda mohla ke stížnosti připojit, ale Nejvyšší správní soud tomu nemusí vyhovět.  

zada ( 23. dubna 2020 18:35 )

A že si ti soudci vzpoměli až teď, když je evidentní, že vláda nákazu zvládla!!! To je taky zvláštně načasované. Teď si budou přihřívat polívčičku, že nakonec byl obejit zákon. Trapáci judrstanti!

zada ( 23. dubna 2020 18:33 )

soudci a docenti z Karlovy univerzity - slunáčkářská a opoziční verbež placená z našich daní. Zima chce být prezidentem a vlbec netuší, že pár metrů za Prahou je nevolitelný!

zada ( 23. dubna 2020 18:31 )

Právníci chtějí diktovat občanům a státu. Já vám n a to soudckovská mafie kašlu. Stejně do obchodu chodit nebudu. Co potřebuju nakoupím v malém našem smíšeném zboží - krámku a ostatní si objednám na eschopu. Utrácet nemíním, nevím jak bude na podzim. Soudci jsou zřejmě "podplatitelní" byznysmeny a mafíí obchodu. Ale aspoň se projevili. Soudci se schovávají za zákon, ale jde o to kolik rozumných lidí jim na tohle "dilatnatské" pandemie řešení skočí. U mě skon­čili­....ju­drsto­vé.Nas­chvá­ly vyhovující opozici. Tak si lidi jděte honem "koupit" virus

motola ( 23. dubna 2020 17:31 )

bomba soudcovská mafie, Benda,právník z Plzně rozhoduje o dění státu!!

Stanislav Šindelář ( 23. dubna 2020 16:34 )

Ty jsi nepochopil,že soudní moc je nástroj státu. A to ve všech ohledech a zejména ekonomických a bezpečnostních. Soudy nikdy nebyli a nejsou v žádných zemích v Evropě nezávislé. Nikde na západ od nás takové rozhodnutí nikdy soudce nevydaly.Možna v Rusku nebo Číně, ale tam my nechceme.

Zobrazit celou diskusi
Další videa